Tornádo v Poľsku spôsobilo škody na majetku

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

O tom, že dochádza k významným klimatickým zmenám už pochybuje asi len málo ľudí sledujúcich zmeny počasia dokonca už aj v našom zemepisnom pásme. Na Slovensku prichádza k zvyšovaniu priemernej ročnej teploty, výrazné a dlhotrvajúce suchá následne striedajú obdobia intenzívnych dažďov spôsobujúcich záplavy.

Veľké asfaltové a betónové plochy parkovísk a námestí počas dňa naakumulované teplom už aj v centrách miest spôsobujú problémy s ochladzovaním mestskej klímy v nočných hodinách, kedy by k tomuto prirodzenému procesu malo prichádzať. Necitlivými zásahmi a výrubom starých stromov v parkoch i popri cestách spôsobuje, že ľuďom v panelákoch sa horšie spí a trpí aj zver prichádzajúca o prirodzené možnosti úkrytu.

Dažďovú vodu ktorá by mala zostať tam, kde spadne z námestí odkanalizovávame a následne stromy počas sucha umelo zalievame. Úplne nepochopiteľné správanie sa a nielen plytvanie finančnými prostriedkami, ale hlavne narúšanie prírodných zákonitostí ktoré po tisícročia vytvárali podmienky pre náš život.

Už aj v našom pred desaťročím na extrémy počasia ešte kľudnom pásme dnes vidieť úkazy, ktoré sme sledovali iba ak v spravodajstve z americkej Floridy, Bahám či iných častí Karibiku. Treba ale povedať, že v týchto častiach sveta s prírodnými úkazmi ako napr. tornáda a hurikány počítajú a majú na to prispôsobené systémy varovaní, evakuačné plány a postupy a tiež stavby verejných budov a rodinných domov. Povedané inak, budovy v hurikánových oblastiach a tam, kde sú tornáda bežným javom, sú prispôsobené ako konštrukčne, tak aj ochrannými opatreniami montovanými napríklad na okná ppriamo pred príchodom hurikánu.

Zároveň v týchto oblastiach sú prispôsobené aj záchranárske zložky a to manuálmi a postupmi, ktoré aktivujú automaticky a riadia sa nimi nielen oni, ale samosprávy a samotní občania.

Tornádo iba pred niekoľkými hodinami prekvapilo aj susedné Poľsko, čo dokumentujú média.

Zdroj: Radio Bielsko

https://www.facebook.com/radiobielsko/

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články