ISSN 1337-8481

V troch prípadoch účelových sobášov obvinených päť žien

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM| Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii ÚHCP P PZ vzniesol obvinenie piatim ženám z východného Slovenska, ktoré mali za odmenu vo výške 4.000 eur uzatvoriť účelový sobáš s cudzincami pochádzajúcimi z tretích krajín.

K trestnému činu prevádzačstva spáchaného formou účelových sobášov došlo v troch prípadoch pred dvomi rokmi, ktoré polícia odhalila a zadokumentovala.

V prvom prípade si obvinená Rolanda R. z Moldavy nad Bodvou v tom čase 18 ročná vzala v Írsku 31 ročného občana Pakistanu.

V druhom prípade mala Ingrid D. nahovoriť k uzatvoreniu účelového sobáša vo Veľkej Británii v tom čase 23 ročnú Veroniku Š. z Uble. Mala jej tiež zabezpečiť ubytovanie v meste Bristol a všetky doklady potrebné k uzatvoreniu manželstva. K sobášu bez toho, aby si manželia rozumeli došlo, a „nevesta“ si vzala 28 ročného občana Bangladéša.

Tretí prípad sa odohral v Rakúsku.  Denisa Ž. mala nahovoriť Michaelu M. z Krompách na sobáš s cudzincom. V čase sobáša mala 20 rokov a za finančnú odmenu sa jej manželom stal občan Egypta.

Vo všetkých prípadoch išlo obvineným o finančný prospech, ktorí získali v celkovej výške okolo 4.000 eur. Obvinené ženy sú stíhané na slobode a za uvedený zločin im hrozí trest odňatia slobody na 2 až 8 rokov.

Opätovne upozorňujeme na riziká spojené s podvodnými sobášmi, ktoré súvisia nielen s trestnou činnosťou ale aj so záväzkami, ktoré z takéhoto sobáša plynú. Uzavretý sobáš nesie so sebou aj povinnosti v podobe starostlivosti o deti, vyživovaciu povinnosť, v prípade smrti aj dedenie.

Okrem toho, že za uzavretie takéhoto manželstva hrozí väzenie, sobáš nedá sa anulovať, a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky. Účelové manželstvo je Trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo. Občanom Slovenska hrozí za fiktívny sobáš väzenie na dva až osem rokov, cudzincovi hrozí vyhostenie na päť rokov.

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články