SK8: Župy už naplno využívajú videokonferencie na rokovanie svojich zastupiteľstiev

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Združenie samosprávnych krajov SK 8 |MM|  Po Trnavskom samosprávnom kraji budú rokovať prostredníctvom videokonferencie aj ďalšie župy.  Už v pondelok, 27. apríla sa uskutoční rokovanie zastupiteľstva žilinskej, prešovskej a trenčianskej župy alternatívnou formou, ktorú umožňuje legislatívna zmena iniciovaná práve Združením samosprávnych krajov – SK 8.

„Som rád, že nová vláda počúva samosprávy. Ako župani sme v mimoriadnej situácii našli spôsob, ako bezpečne realizovať rokovania našich orgánov. Vláda a NR SR naše návrhy akceptovali a dnes už viac ako polovica krajov absolvuje  rokovanie zastupiteľstiev prostredníctvom videokonferencie. Pozitívne hodnotím, že práve župy sa vedeli tak rýchlo adaptovať na nové podmienky a bezproblémovo fungujú a prijímajú rozhodnutia,“ povedal predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Ako doplnila žilinská županka Erika Jurinová, „je tu koronakríza, ktorá má pre všetkých, a teda aj pre vyššie územné celky, finančný dopad a to prináša mnoho zmien. Čas sa nezastavil, fungujeme ďalej a  musíme prijímať opatrenia a dôležité rozhodnutia, aby sa život v Žilinskom kraji posúval dopredu.“

 „Zabezpečiť rokovanie krajského zastupiteľstva prostredníctvom videokonferencie bolo po technickej stránke náročné. Pristúpili sme k tomu však zodpovedne a po absolvovaní dvoch skúšok, sme s poslancami vychytali drobné chybičky. Som presvedčený, že v pondelkovom živom vysielaní bude všetko fungovať na sto percent a rokovanie bude úspešné. Zasadnutie zastupiteľstva v tejto forme vítam, pretože máme na stole niekoľko neodkladných tém, ktoré musíme s poslancami čo najskôr prerokovať,“ povedal predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako uzatvára Jaroslav Baška, trenčiansky župan, „zasadnutie formou videokonferencie sa uskutoční cez videokonferenčnú platformu ZOOM. Simuláciu zasadnutia sme si spolu s poslancami Zastupiteľstva TSK vyskúšali v rámci dvoch skúšok, počas ktorých sme si overili pripojenie, vyskúšali hlasovanie poslancov či možnosť prihlásiť sa do diskusie alebo vystúpi s faktickou poznámkou. Program aprílového rokovania krajských poslancov budú tvoriť všetky body, ktoré mali by predmetom neuskutočneného marcového zasadnutia parlamentu.“

Jozef Viskupič

Predseda združenia samosprávnych krajov – SK 8

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články