Fašiangová veselica spojená s pochovávaním basy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V utorok 25. februára sa v Dome kultúry v Seredi konala fašiangová veselica spojená s pochovávaním basy. Estrádna sála sa zaplnila návštevníkmi, aby sa zabavili na poslednej veselici pred pôstom.

Fašiangami nazývame obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas tohto obdobia sa organizujú zábavy a plesy. Ani v Seredi tomu nebolo inak. Kto má rád plesy tak mal na výber hneď niekoľko možností. Či už to bol Mestský reprezentačný ples, Fašiangový candrbál, Gymnaziálny ples, Ples s OZ Pomocníček, Ples TJ Rozkvet alebo Valentínsky ples.

Najveselšie obdobie roka však strieda 40- dňový pôst. V tento čas je ukončené bujaré hodovanie a veselice. Na poslednej fašiangovej zábave sa preto predvádza symbolické pochovávanie basy. Ide v podstate o ľudové divadlo parodizujúce skutočný pohreb. O celý kultúrny program sa postarala ľudová hudba Hrnčárované, ktorí okrem toho, že hrali do tanca i do spevu, predviedli aj skvelé herecké umenie. Symbolický pohreb basy pobavil naozaj každého. Vo vtipnom veršovanom príhovore zo života nášho mesta nezabudli spomenúť našich futbalistov, majiteľa súkromných novín M.Majku, poslancov, sľuby neúspešného kandidáta na primátora, havarijný stav mosta ale aj našich policajtov, rybárov, poľovníkov či dôchodcov. Niektoré hlášky si vyslúžili aj potlesk.

Sprievod masiek, o ktorý sa postarali členovia Denného centra pre seniorov, dodal celému zábavnému večeru iba pomyselnú čerešničku na torte. Identifikovať tváre skrývajúce sa za maskami často nedokázali ani ich najbližší priatelia. No a masky si pozornosť divákov aj patrične užívali. S vydareným večerom boli spokojní ako organizátori tak aj návštevníci.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články