Vernisáž výstavy “Anton Dubrovský – Obrazy” vo Vlastivednom múzeu v Galante

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Dňa 11. 2. 2020 sa o 17:00 uskutočnila očakávaná vernisáž výstavy „Anton Dubrovský – Obrazy“. Výstava prezentuje diela, ktoré sa podarilo Vlastivednému múzeu získať minulý rok – 19 diel cez dotáciu Fondu na podporu umenia a 21 diel s podporou TTSK. Diela tak obohatili už malú existujúcu kolekciu. Vzhľadom k malému počtu diel regionálnych umelcov v zbierke múzea bolo vždy snahou ju rozšíriť, čo sa podarilo záverom minulého roka.

Anton Dubrovský – ako autor je mimo galantský región pomerne neznámy. Narodil sa v Šoporni 23. januára 1915 v chudobných pomeroch, ale vďaka svojmu úsiliu, podpore rodiny a priateľov sa mu podarilo dostať na Akadémiu výtvarného umenia do Prahy, ktorú však kvôli vojne nedokončil a po návrate sa usadil a dožil v rodnej obci. Tradície Šoporne, jej obyvatelia a okolitá príroda – tie mu boli celoživotnou inšpiráciou.

Výstava prezentuje 41 získaných diel, z ktorých najstaršie pochádza z roku 1932 a jedno zapožičané dielo zo súkromnej zbierky. Žánrovo sú to všetko portréty. Každá ľudská bytosť je jedinečná a zachytiť ľudskú tvár tak,  aby sme v jej črtách spoznali konkrétnu osobu si vyžaduje veľký pozorovací talent aj tvrdú prácu a to všetko je dôkazom Dubrovského majstrovstva a nadania. Na tvárach týchto ľudí je  vidieť smútok, šťastie, hru svetla a tieňa  aj povrch látky ich odevu. Dokázal zachytiť nielen ich fyzickú podobu ale aj ich psychiku a všetko častokrát v náznakoch alebo pár ťahoch. Diela sú robené kriedovým pastelom, ceruzkou, ale zbierka obsahuje aj pár kusov olejomalieb, čo dokazuje že mu nebola cudzia žiadna kresliarska a maliarska technika.

Výstavu otvorilo vystúpenie detskej folklórnej skupiny Važinka zo Šoporne pod vedením PaeDr. Jozefa Búrana. Návštevníkov privítala krátkym príhovorom kurátorka výstavy. Vzácnym hosťom bola pani Marta Benková, rodáčka zo Šoporne, ktorá sa s Antonom Dubrovským osobne poznala a návštevníkov oboznámila v krátkom prejave s udalosťami z maliarovho života poznačenými vojnou, zajatím aj mnohými inými úskaliami.  Na záver opäť vystúpila folklórna skupina Važinka, ktorá svojím odevom, zjavom a hudbou na chvíľu priniesla tradície a hudbu umelcovej rodnej dediny. Na výstave sa zúčastnilo množstvo záujemcov o históriu, ľudia, ktorým meno Dubrovského nie je neznáme, aj tí, ktorí maliara osobne poznali a na chvíľu sa im vrátili osobné spomienky. Dubrovský, aj keď nemal ľahký život, nikdy maľovať neprestal a aj vďaka tomu môžeme tieto diela obdivovať aj dnes. Organizátori sú presvedčení, že si všetci návštevníci odniesli veľa nových poznatkov a mali príjemný kultúrnospoločenský zážitok.

Samotná výstava potrvá do 30.4. 2020 a je možné si ju pozrieť v bežných otváracích hodinách.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

Autor tlačovej správy: Mgr. Erika Slobodová, historik Vlastivedného múzea v Galante, kurátorka výstavy Anton Dubrovský: Obrazy

Galéria k článku (foto: VMGa)

 

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články