Prezidentka vystúpila s prejavom na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v nedeľu 16. februára 2020 zúčastnila na 56. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá patrí medzi najväčšie a najprestížnejšie podujatia svojho druhu na svete. Žiadny slovenský prezident doteraz na konferencii nevystupoval, Zuzana Čaputová sa tak stala historicky prvou hlavou štátu, ktorá na konferencii vystúpila s prejavom. Vo svojom vystúpení hovorila o zodpovednosti politických lídrov pri ochrane právneho štátu v rámci celodennej diskusie o “Európe, ktorá chráni”.

Prezidentka v prejave okrem iného povedala, že nad strednou Európou visia otázniky o jej smerovaní.

“Čoraz častejšie počúvam otázku, prečo niektoré štáty v regióne popri zvyšovaní životných štandardov zaznamenávajú pokles v tých demokratických. Prečo síce vieme ochrániť naše hospodárstvo, ale prečo s rovnakou vervou nevieme chrániť naše hodnoty. Nemám na to univerzálnu odpoveď. Ale môže to súvisieť aj s tým, že za posledných  30 rokov sme demokraciu aj celý náš pokrok, či reformy, brali skôr technicky. Kritérium a jeho splnenie. Ekonomický rast vyjadrený v číslach. Reforma premietnutá do počtu nových inštitúcií. Ako keby sme zabudli, že demokracia – a dovolím si povedať, že aj celá Európa a koncept západu – je najmä o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, ktorého obranným valom je právny štát. O každodennom rešpekte voči pravidlám, o ich obrane a nie obchádzaní. Jednoducho, o zodpovednosti.”

Tieto hodnoty podľa prezidentky neubránime bez silného právneho štátu. “Aby právny štát fungoval, potrebujeme silné inštitúcie či uvedomelých občanov. A právny štát nebude fungovať bez zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať. Ak na túto povinnosť rezignujeme, Európa, ktorá chráni, prestane existovať.” 

Celý prejav prezidentky je dostupný tu.

 

zdroj: prezident.sk

- Inzercia -
  1. Obliekli ju, napísali jej prejav a poslali ju aby to prečítala. Ako sama povedala pre smečko. Prejavy jej píšu poradcovia

  2. a ako sme videli,mi co chceme vidiet,tak nerozpravala bez papiera,co pre statnika by to malo byt samozrejme.

  3. Tony, poteším ta..tvoje trápenie že zrovna naša prezidentka používa pri čítaní papier je úplne zbytočné…robia to tak aj takí politici ako Putin, Macron, Trump…a je to úplne normálne neucit sa niekoľko stranove prejavy naspamäť..

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články