Nie je sobáš ako sobáš, niekedy je to prevádzačstvo

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prezídium PZ SR |MM| Vyšetrovatelia Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície obvinili dve Slovenky v dvoch prípadoch sobášnych podvodov. Trestný zákon takéto prípady kvalifikuje ako prevádzačstvo. Prípady spolu nesúvisia, majú ale rovnaký modus operandi, a to získať peniaze za sobáš s cudzincami, aby tí mohli získať pobyt na území štátov Európskej únie.

Prvý prípad siaha do roku 2015. Teraz už 28 ročná Košičanka vycestovala do Írska, kde uzatvorila sobáš s 37 ročným Pakistancom. Žili spolu iba formálne, on po svadbe požiadal o povolenie na pobyt v Írsku, ktoré mu aj bolo udelené. Ona dostala odmenu 3000 eur. Teraz je stíhaná na slobode a po dokázaní viny jej hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Druhý prípad sa týka tiež východného Slovenska, konkrétne okresu Sniny. Dnes 31 ročná Slovenka uzatvorila sobáš v roku 2012 na matrike v anglickom Bristole. Jej manželom sa stal 36 ročný občan Bangladéša. Hneď po sobáši dostala 1000 Libier, či mala dostať viac, je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Ako občan tretej krajiny tak mohol získať trvalý alebo prechodný pobyt na území Veľkej Británie alebo iného členského štátu Európskej únie. Úrady veľkej Británie oň žiadal viackrát, do dnešného dňa mu nebolo udelené. Aj táto Slovenska je stíhaná na slobode a hrozí jej rovnaký trest.

Opakovane upozorňujeme na riziká takéhoto sobáša. Vidina ľahko získaných peňazí je síce lákavá, ale treba myslieť aj na následky, v prvom rade, že je to trestný čin, za ktorý hrozí až osem ročné väzenie. A polícia takýmto prípadom venuje patričnú pozornosť.

V druhom rade to má dopad aj na občiansko-právne hľadisko. Sobáš sa nedá anulovať  a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky. Neraz sa však stane, že cudzinci po sobáši „zmiznú“, a o to ťažšie a zdĺhavejšie je s dotyčným rozviesť sa. Účelové manželstvo je Trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo. Občanom Slovenska hrozí za fiktívny sobáš väzenie na dva až osem rokov, cudzincovi hrozí vyhostenie na päť rokov.

 

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články