Múzeum holokaustu slávnostne otvorilo poslednú časť svojej expozície

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

V utorok 11. februára sa za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej, ministra financií Ladislava Kamenického a veľvyslanca štátu Izrael Boaza Modaiho konalo slávnostné otvorenie záverečnej časti expozície Múzea holokaustu – baraku č. 2. Židovské múzeum Slovenského národného múzea tak zavŕšilo etapu budovania stálej výstavy, nachádzajúcej sa v bývalom pracovnom aj koncentračnom tábore a pripomínajúcej hrôzu holokaustu.Podľa ministra Kamenického bolo na výstavbu múzea vyčlenených celkom 7,5 mil. eur. On sám verí, že múzeum budú navštevovať najmä žiaci a budú vychovávaní k tomu, aby sa táto smutná časť našej histórie nikdy nezopakovala. Rekonštrukcia Múzea holokaustu trvala od roku 2009. Celý objekt sa skladá z piatich obnovených dobových barakov a tento rok sa použili finančné prostriedky na barak číslo 2.Témou novootvoreného baraku sú tábory, strediská a getá na celom území Slovenska vrátane okupovaných na južnom Slovensku. Detailne sa zameriava aj na Židov v tzv. 6. robotnom prápore a na perzekúcie, ktoré sa diali na Slovensku v období holokaustu, ako v Kremničke či Nemeckej. Riaditeľ Židovského múzea Slovenského národného múzea Pavol Mešťan hovorí: „My sme tu na paneloch zvýraznili jednotlivé getá, ktoré boli na celom území Slovenska. Čiže to neboli len tri zberné tábory, to boli zberné tábory už v takmer každom meste, lebo v každom meste žili Židia. Bolo treba ich sústrediť pred deportáciami.“
Súčasťou baraku č.2 je i Pamätník – spomienková miestnosť. Podľa Pavla Mešťana tu návštevníci nájdu pietny priestor, kde si môžu vypočuť čítané mená deportovaných Židov z fašistického Slovenského štátu. Mužov, žien, detí, starcov a v akom veku išli na smrť. Zmysel spočíva v tom, že každý, kto tam vstúpi, by si mal uvedomiť tragické následky vojnového režimu na Slovensku.

Ministerka Laššáková poznamenala: „Ak sa ešte stále nachádzajú u nás pochybovači, ktorí neveria, že sa na Slovensku holokaust stal, odporúčam navštíviť expozíciu holokaustu v Seredi, odporúčam prečítať si niektoré panely.“ Napokon dodala: „Snáď potom zdravý rozum zvíťazí a poznatky o našej histórii sa lepšie vštepia do vedomostí pochybovačov.“

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na socálnych sieťach!

- Inzercia -

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -

Ďalšie články