Za týmto odznakom je jeden ľudský život…

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Za posledných 11 rokov mi rukami prešli desiatky kníh o Černobyle vydaných nielen u nás, ale aj na Ukrajine a v bývalom ZSSR. Prakticky všetky skončili v súkromnom archíve k tejto téme dnes už asi najobšírnejšom na Slovensku.

Práve som si rozbalil balíček obsahujúci vzácny artefakt – odznak likvidátora Černobylskej havárie.

Sem tam sa nejaký exemplár objaví v ponuke na internetovej burze, no odvysielaním seriálu  HBO o Černobyľskej tragédii  odznaky miznú závratnou rýchlosťou. Rovnako ako knihy.

Z Černobylu sa stala prakticky atrakcia a ľudia až príliš rýchlo zabudli na utrpenie, ktoré táto doteraz stále najväčšia atómová havária priniesla stovkám tisíc ľudí hlavne v Bielorusku a na Ukrajine. A následne samotným likvidátorom, tzv. „biorobotom“, bez ktorých by sme s najväčšou pravdepodobnosťou dnes nepredstaviteľne trpeli aj my.

Sediac pri dobrej kávičke a držiac v rukách odznak jedného z likvidátorov (s najväčšou pravdepodobnosťou je dávno mŕtvy a zomrel v strašnom utrpení) si uvedomujem, ako krehká je naša existencia na tomto svete. Ako málo stačí k tomu aby ľudia zomierali a aké obete priniesli niektorí z nich, aby zabránili utrpeniu miliónov.

V Černobylskej zóne som bol  viac krát a do oblasti vstupujem vždy s rešpektom a pokorou pred nebezpečenstvom, ktoré necítime a nevidíme dovtedy, pokým náš organizmus nezačne likvidovať v nenávratnom procese zpravidla pomalého zomierania. Žijem  v oblasti do 30 km od jadrovej elektrárne a v záujme našich detí verím, že už nikdy nezvíťazí arogancia, moc a sila nad rozumom a odbornosťou.

Černobyl nech je nám všetkým dostatočnou výstrahou…

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články