Sluchátka na ušiach či sústredenie sa na informácie v mobile, môžu stáť chodca život.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Prevencia úrazov hlavne u chodcov v cestnej premávke musí reflektovať vývoj, ktorý žiaľ vďaka stále väčšej naviazanosti na mobilné telefóny smeruje k vysokému riziku pre nepozornosť  a nečakanému vkročeniu do jazdnej dráhy autu, či dokonca vlaku.

Vidieť dnes už nielen mladého človeka ale aj dieťa a dôchodcu idúceho po ulici a používajúceho mobil nie je ničím výnimočným.

V preventívnych opatreniach sme doteraz nepokročili vôbec a treba povedať na rovinu,  že nás predbiehajú už aj okolité krajiny, ako napríklad Ukrajina. Nejedná sa totiž len o problém Slovenska.

Iba pred dvomi dňami polícia informovala:

„Leteckí záchranári z Nitry boli dnes ráno privolaní do galantského okresu, k železničnej stanici v obci Gáň. Rýchly prevoz do nemocnice potrebovala 20-ročná žena, ktorú na železničnom nástupišti zachytil prichádzajúci vlak. Utrpela vážne poranenie hlavy a ďalšie mnohopočetné poranenie po celom tele. Primárne zdravotné ošetrenie jej poskytli privolaní pozemní záchranári, následne ju odovzdali do starostlivosti posádke leteckých záchranárov. Na umelej pľúcnej ventilácií bola letecky transportovaná do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde bola v kritickom stave odovzdaná do rúk lekárom oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny.“

- Inzercia -

V podstate strohá informácia, no za pozornosť musí stáť fakt, že polícia preveruje aj možnosť, podľa ktorej mladá žena mohla byť zaujatá práve aktívnou obsluhou mobilu a tak podľa informácií mohla vyť príčinou úrazu práve nepozornosť.

K tragédii v menovanom prípade došlo na železničnej stanici. Na Ukrajine už dávnejšie pri všetkých východoch zo stanice smerom na nástupištia sú umiestnené tabule so zákazom vychádzať na nástupište so sluchátkami na ušiach.

Je pochopiteľné, že človek pozerajúci do mobilu periférnym videním registruje to, čo má pred sebou na chodníku a pod nohami. Práve preto na chodníkoch pred vstupom na priechody pre chodcov sú viditeľne aplikované symboly zakazujúce  používanie sluchátok  a mobilov pri prechádzaní cez cestu.

Preto nevymýšľajme vymyslené a odpozerajme si to, čo inde funguje. A snažme sa už deťom hovoriť o rizikách, ktoré im nepozornosť môže spôsobiť.

Prevenciu úrazov na cestách hlavne u detí a mládeže už desať rokov aktívne podporuje a propaguje aj projekt  „Bezpečné mesto“.

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
  1. Pán Majko výborný článok v ktorom je vidieť že máte prehľad a záleží vám na bezpečnosti našich detí.S našou dcérkou sme na vaše dopravné ihrisko chodili vždy.Je škoda že vás mesto vyštvalo a väčšina ľudí nevie čo vám robia aby vás zničili.Napíšte pravdu aj o poslancoch a poslankyni ktorá sa v centre pre deti tvári ako najspravodlivejšia a oni len bezpečnosť našich detí vymenili za svoje dotácie a obchody.Viem toho veľa a teším sa keď sa pravdu dozvedia aj ľudia.O mládeži v Mladej seredi ako ste už naznačil aj o tom že organizátori nemôžu vaše ihrisko pozvať ani na Míľu pre mamu.Hanba im a aj nám že sme ich zvolili.Ľudia zobudte sa a žiadajte aby primátor komunikoval a zodpovedal sa spolu s Veselickým ktorých za všetko čo robia platíme!!!!!!

  2. abcd 3. februára 2020, 20:26 at 20:26 – vdaka, no clanok je to len uvodny – budu nasledovat dalsie. Aj o tom, kde mohlo byt mesto v prevencii a bezpecnosti chodcov, keby nie – Majko…

    Zial, mate pravdu a podla textu vidiet, ze o niektorych veciach mate prehlad. Kludne piste dalej, mne to nevadi a mozno sa zbadaju aj poslanci, resp. poslankyna, o ktorej pravdepodobne pisete. Este stale ma moznost vyjst s pravdou von, lebo mozno uz onedlho bude musiet odpovedat na otazky, preco vazne veci roky tajila.

    Nastastie (podla mojich informacii) o Vami nacrtnutych veciach vie viacej ludi a tak nestoji otazka ci, ale kedy vyjde pravda najavo.

    Pod tymto clankom by som ale uvital skor diskusiu tykajucu sa prevencie a moznosti, ako zvysit bezpecnost hlavne nasich deti. To bolo, je a zostane cielom projektu Bezpecne mesto.

  3. pekny clanok pan Majko, mam za to ze zakladom vychovy je (mala by byt) rodina, ked tato stroskota, zial spolocnost je skoro uz bezmocna

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články