Vernisáž výstavy „Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana“

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

SNM-MŽK-Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, Veľvyslanectvom Ruska na Slovensku a Ruským výskumným a vzdelávacím centrom holokaustu uskutoční vernisáž výstavy „Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana“. Vernisáž sa bude konať 27.1.2020 o 17:00 hod. v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 12. marca.

Výstavu tvoria jedinečné dokumenty a fotografie zachytávajúce históriu holokaustu v Európe vrátane bývalého Sovietskeho zväzu. Práve tu bolo podľa autorov výstavy zavraždených približne 2 700 000 Židov.

Holokaust bol systematické byrokratické štátom podporované prenasledovanie a vraždenie 6 miliónov Židov nacistickým režimom a jeho kolaborantmi. Vojnová Slovenská republika tiež kolaborovala s nacistickým Nemeckom, Židia boli postupne vylučovaní z verejného, hospodárskeho a spoločenského života, čo viedlo k transportom z územia vtedajšieho Slovenska. Počas prvej a druhej vlny transportov mnohé vlaky smerovali do koncentračných a vyhladzovacích táborov Auschwitz  a Auschwitz-Birkenau, iba malá časť ľudí z nich sa dožila oslobodenia.

„Uvedená výstava v Múzeu  holokaustu v Seredi  je najmä v tomto čase veľmi aktuálna a potrebná. Nielen preto, že čoraz viac silnejú vo viacerých krajinách neprijateľné extrémistické názory, ale tiež preto, že spomienka na obete holokaustu musí neustále nás všetkých a najmä mladých ľudí, ešte dôraznejšie viesť k odsudzovaniu všetkých foriem rasizmu. Aj budúce generácie si musia osvojiť ponaučenie z udalostí, na ktorú sa dnes, žiaľ, neraz zabúda, či sa ju snaží niekto prekrútiť.  A deň, kedy je jej vernisáž, je rovnako veľmi dôležitý, vážny a nezabudnuteľný. Veď 27. január je dňom, kedy si celý svet pripomenie 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime, práve Červenou armádou.“  Inna Kuznetsová, riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi uviedol: „Spoločne si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na výročie oslobodenia táborov Auschwitz a Birkenau príslušníkmi Červenej armády. Pripomíname si šesť miliónov nevinných obetí. Nezabúdajme, že nehovoríme o čísle, ale ľudských osudoch. Majme na pamäti, ako môže skončiť nenávistná rétorika proti vybranej skupine obyvateľstva. Konajme vždy tak, aby sme v budúcnosti nemuseli do kalendára pridávať ďalšie pamätné dni viažuce sa k tragickým udalostiam.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články