Záchranári môžu pri zásahu požiadať políciu o spoluprácu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Koncom minulého roka bol na tiesňovú linku 112 ohlásený prípad muža v bezvedomí, ktorí mal so zraneniami hlavy ležať v jednom z rodinných domov v Sládkovičove. Na miesto vyrazila posádka sanitky zo Serede, ktorá informáciu vyhodnotila ako mylnú, nakoľko muž bol iba v podnapitom stave a spal na posteli. V tomto prípade zásah záchranárov nebol nutný, čo sa nepáčilo rodine, ktorá RZP zavolala. Najprv verbálne a potom aj fyzicky napadli záchranára Martinu Sojku zo Serede. Ten utrpel mnohopočetné zranenia a to zlomené aj prasknuté rebro, zlomeninu nosa a poranenie ruky. Napadnutá bola aj jeho kolegyňa záchranárka.

Na základe horeuvedeného prípadu sa primátor mesta Sereď Martin Tomčányi spolu s náčelníkom Mestskej polície Ladislavom Fabom s týmito záchranármi stretli priamo na záchrannej stanici. Výsledkom jednania bolo, že hliadka MsP bude odteraz asistovať záchranárom vždy keď o to požiadajú. Náčelník MsP L. Fabo ozrejmil, že to bude v rizikových prípadoch ako napríklad zásah pri podnapitých alebo neprispôsobivých osobách, ľudí pod vplyvom omamných či psychotropných látok alebo psychicky chorých osobách. Policajný doprovod môže byť vykonávaný len na území mesta Sereď.

Hovorkyňa OS ZZS SR Alena Krčová okamžite vyjadrila nad celým prípadom rozhorčenie: “Je pre mňa naozaj nepochopiteľné, že záchranári, ktorí v ktorúkoľvek hodinu zachraňujú zdravie a životy všetkých pacientov, ktorí to potrebujú, sa dostali do takejto situácie a namiesto možno slova ďakujem, za to že prišli na miesto ošetriť pacienta, sa im dostalo fyzického násilia a urážok.” Útok na záchranárov hlboko odsúdil aj primátor Serede M.Tomčányi: „Je absurdné, že niekto napadne a zraní tých, ktorí idú pomáhať. Dúfam, že indivíduá, ktoré sú schopné takéhoto činu dostanú exemplárne tresty.“

Podľa hovorkyne KRPZ Trnava Martiny Kredatusovej “Polícia začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví a výtržníctvo na chránenej osobe.”

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články