Cenné archívne dokumenty o Nežnej revolúcii v priestoroch Starej radnice Múzea Mesta Bratislavy

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

MVSR |MM| V novembri 2019 uplynie 30 rokov od Nežnej revolúcie, jednej  z kľúčových historických udalostí v dejinách Slovenska. Toto výročie je rozhodujúce z hľadiska nastolenia slobody a demokracie v Československu. Okrúhle výročie  novembrových udalostí zároveň predstavuje jedinečnú príležitosť ukázať verejnosti svedectvo o tomto mimoriadnom historickom míľniku priamo z archívnych dokumentov uložených v slovenských štátnych archívoch.

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pripravilo výstavu s názvom Svedectvo o revolúcii – november ´89 v archívnych dokumentoch slovenských štátnych archívov, ktorá je od utorku 5. novembra inštalovaná v priestoroch Múzea mesta Bratislavy.

„K hodnotám vybojovaným na jeseň v roku 1989 sa hlásime. Tento míľnik, ako aj hodnoty, za ktoré sme bojovali, si treba pripomínať. Aj my sme prispeli svojou trochou. Rezort vnútra podporil vznik filmu Amnestie, ktorý v týchto dňoch prichádza do kín. Považujeme za dôležité, aby príbehy z novembrových udalostí neupadli do zabudnutia. Aj dnes nám intenzívne pripomínajú, akú moc majú  sloboda, pravda, nádej, dôstojnosť a spravodlivosť. 17. november je dňom boja za slobodu a demokraciu. Je však potrebné podotknúť, že slobodu a demokraciu žiadna generácia nedostáva darom, ale sú hodnotami, o ktoré sa treba starať, chrániť a žiť tak, aby sme ich nestratili,“ hovorí ministerka vnútra Denisa Saková.

Výstava prezentuje najdôležitejšie momenty revolúcie prostredníctvom najzaujímavejších archívnych dokumentov zaradených do jednotlivých blokov, ktorými sú začiatok verejných protestov a generálny štrajk, Verejnosť proti násiliu, medailóny osobností revolúcie, príprava na voľby a voľby v roku 1990, pád režimu v policajných dokumentoch, vznik, priebeh i výsledky revolúcie v jednotlivých regiónoch Slovenska a vytváranie inštitúcií.

Výstava bude sprístupnená verejnosti do 12. januára 2020 priestoroch Starej radnice Múzea mesta Bratislavy.

- Inzercia -
- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články

- Inzercia -