Detektoristovi sme v Seredi zaistili takmer 500 cenných predmetov

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

KRPZ Trnava |MM|  Policajti odhalili muža, ktorý mal v zbierke vyše 1200 kovových predmetov, z toho takmer  500 bolo kvalifikovaných ako archeologický nález. Okrem toho policajti pri domovej prehliadke v bytovom dome v meste Sereď našli a zaistili rôzne náboje, ostrý ručný granát RG F1 typu „Kovešnikov“ a ostrý zapaľovač.

Archeologické nálezy pochádzali predovšetkým z obdobia Rakúsko-uhorskej monarchie. Zbierka obsahovala prevažne mince, gombíky, viečka fajok, rôzne ozdobné kovania, prípadne predmety dennej potreby. Za najstaršie a najhodnotnejšie možno považovať hlavicu ihlice, ktorú možno datovať do obdobia mladšej doby bronzovej, približne z roku 1200 pred n. l., vzácnu  mincu Lothar II., ktorá pochádza z polovice 10 st. z obdobia výjazdov staromaďarských kmeňov do severného Talianska a na územie Slovenska sa dostala ako korisť, a  Sekeru bronzovú, ktorá podľa znalca spadá do mladšej doby bronzovej a jej vek možno stanoviť k roku 1200 pred n. l..

Galantský vyšetrovateľ obvinil 52 ročného muža zo zločinu poškodzovanie a znehodnocovania archeologického dedičstva a nedovoleného ozbrojovania. Muž je podozrivý, že najmenej po dobru troch rokov prehľadával viaceré lokality. Miesta si vopred tipoval podľa informácií z internetu a historických máp. Na výjazdy chodil na bicykli a so sebou mal vždy detektor na vyhľadávanie kovov, rýľ a dohľadávačku. Počas troch rokov vymenil 14 detektorov.  Niektoré z predmetov daroval múzeu.

Polícia upozorňuje, že podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť Krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce. Zákon stanovuje v takýchto prípadoch trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

- Inzercia -

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -
Obnoviť ⭯
 1. Myslíte, že aj keby všetko odovzdal pamiatka rom, ze všetko pôjde do múzeí? Myslím, že nie.

 2. Gratulujem KRPZ…To akože ozaj???prosím Vás začnite sa najprv zaoberať vládou SR.To bude užitočnejšie…

 3. ako je mozne ,ze amater najde viac ako ti flakaci archeologovia?nebyt jeho tak maju velke h…o.
  ja by som mu dal vyznamenanie.

 4. To uz akoze ozaj ? Tymto sa aj chvalite? 30 ludi v meste predava vo velkom fet, na verejnom priestranstve za denneho svetla ale toto je dolezite…

 5. Ja by som ho odmenila a nie obvinila. Keby nic nedaroval muzeu tak ani by nikto nevedel o jeho zalube. Toto su uz len zakony… otras!

 6. A z Trnavskeho muzeha zmizli predmety a obrazy v obrovskej hodnote a nevysetrene… A dufam, ze zberatelovi vtrhli nad ranom kuklaci, potom co mu vyrazili dvere… Policia je uzasna zlozka, hlavne jej vedenie.. Drogy nie su zavazny problem pre muzov zakona😉

 7. Asi prežíva ešte socializmus. Všetky archeologické nálezy patria štátu. Aj v socializme sa štátne veselo rozkrádalo. Reakcie tu napísané svedčia a našej úbohosti. Ničíme si vlastnú históriu. Napíšte aj o dvoch mladých ľuďoch, ktorý našli džbán plný mincí. Nechali ho na mieste. Nič s ním nerobili. Až privolaný archeolog to odborne vyzdvihol. Aj miesto nálezu a spôsob uloženia je dôležité na určenie historickej hodnoty. Tie seredské predmety sú o to ochudobnené.

 8. Ešte niečo. Tí mladí ľudia samozrejme dostali finančnú odmenu podľa odborného ohodnotenia mincí.

 9. Asi sa priznal. Lebo inak by ho museli chytiť pri vykopavkach. Dokazat policii ze hentake haraburdy vykopal s detektorom by bolo nemozne. Stačilo by mu povedať že ich má po dedovi. Pretože za vlastnenie A používanie detektora nehrozí žiadny trest. A mali by policajti skontrolovať všetky múzea, pretože ich pracovníci sú najväčší zlodeji. Asi Neexistuje muzem kde by nič nechýbalo. .. A potom sa zamerať na archeológov čo si ponechavaju časti nálezov…. neverím že nemajú nič uliate doma. Keď ich človek zavolá K nejakému nálezu tak ich zaujíma len zlato striebro bronz A K zelezu alebo crepom sa ani nezohnu. Lebo ich majú plné regále. Nálezy končia V depozitE kde ich desaťročia nikto nevidi A postupne sa strácajú. Tak povedala stará mať V krčme

 10. Karel Gott v tom máš pravdu že čo archeológ to kšeftár s nálezmi. Teda sem-tam sa nájde aj vínimka. A pánovi Filipovi by som doporučil dať sem fotku toho údajne „ostrého“ granátu. Videli by ste iba kus hrdzavého železa s veľkou dierou v strede…

 11. Ja mu želám nech nájde niečo cenne ,a p.Filip môže tiež ísť hľadať a pomôcť mu ,namiesto tých pohorsujucich sa úvah,a odovzdať to štátu

 12. Sme svedkami hlúpej psychózy – naháňajú ľudí, ktorí niekde objavia mincu alebo iný drobný artefakt. Iniciátormi tejto psychózy sú Akademicky vzdelaní ľudia s cieľom mať monopol na objavovanie. ( Títo monopolisti a moralisti nie sú žiadny „nadĺudia“ a často sa stáva, že vytunelujú vlastné múzeum) Memento tohto honu na „čarodejníkov“ je fakt, že Polícia SR sa týmto de Facto zosmiešňuje – osvalení pištolníci naháňajú muža na bicykli, ktorý niekde vykutal mincu. Polícia tým zosmiešňuje sama seba a mnohí tušia, že sa snaží takto nazbierať v zmysle % vyriešenú trestnú činnosť. Ak by som bol sebavedomá manželka takéhoto policajta, tak sa ho spýtam: Jožko – netrúfaš si na drogových a daňových Mafiánov ? Namiesto toho vyzbrojený 9mm zbraňou naháňaš bicyklistou? Tento Slovenský Fenomén je mimo iné terčom posmechu v ČR, kde k označeniu Slovák – automaticky pripisujú Hlupák. Policajti týmto zosmiešňujú svoj status a úrad…. ondrej jajcaj, Bratislava

 13. Za týmto prípadom a podobnými honami na čarodejnice stojí zakomplexovaný človek , ktorý pasie po neštastí druhých .Vo svojom obore nikdy nič nedokázal Matúš Sládok ,odpad našej spoločnosti .

 14. Ahoj, nepoznám p. Matuša Sládka. Ak by si mal analyzovať jeho zakomplexovanosť ( ako uvádzaš ) v čom spočíva? Vysvetli nám.

 15. Trilógia – Spravodlivosť / Satira / Jasné vnímanie – ma núti sa ešte vyjadriť k argumentácií Akademicky vzdelaných archeológov, že predmety môžu zo zeme vyberať iba oni, pretože sú odborníci… Tento myšlienkový vzor sa dá aplikovať i takto: Odborník na ženské reprodukčne a pohlavné orgány je MUDr. Gynekológ… Predstavme si, že by odborníci v tomto odvetví začali vyvíjať tlak na Políciu SR, že právo na styk so Ženou má iba odborník Gynekológ… Je na mieste ak si archeológovia chránia svoje náleziská, ale nárokovať si na každý kopec a pole je absurdnosť a fanatizmus ala Hlinka. A zákazy? Verich v pesničke o šteniatku spieva: „Dnes už to ví celý Svět, že řetěz mravy nenapraví“…

 16. Sládok sa neštíti ani vykopávať hroby padlých vojakov ! Ludský hyenizmus !!!
  Mal by byť v pracovnej dobe menej na facebooku ,lebo už to není únosné dívať sa na takú neprávosť .Je to len zabíjanie času .A my tu dreme poctivo za minimálku a nemáme isť za pásom ani kedy na záchod !!!Hamba!

 17. Dnes sa hľadal legionár A podľa fotiek je zjavne § 249

  Poškodzovanie a znehodnocovanie archeologického dedičstva

  (1) Kto neoprávnene vyhľadáva, vykope, inak z miesta nálezu vyzdvihne, premiestni alebo prechováva archeologický nález, alebo kto inak poškodzuje alebo znehodnocuje archeologické dedičstvo, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
  .
  Polícia upozorňuje, že podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce.
  .

 18. Praštění čobofízli.Aspoň ostatní budou vědět,že archeo se musí rychle prodávat na č.trhu,jinak ty uniformovaný čubky okradou člověka přímo v bytě.

 19. Mimochodem,osobně dělám z ČR nájezdy s detektorem do Liptovské Mary a díky té keltovině tam mi pšenka velice kvete.PENĚZ JAK ŽELEZ!!!Stačí se nenechat vidět a v rizikových oblastech hledat nejlépe v noci.Slovensko je ZLATÝ DŮL!!!

 20. no podle tech fotografii to musel byt ,,uplnej poklad,, tady takovyho sberu mam plnej kybl..chudak chlap..jeste ze uz nejsme v jednom state…mam na slovensku hromadu kamaradu,ale zadny neni takovy kokot jako tady ti ,,lovci zlocincu,,

 21. Je to ubohost a neví kam patří ale plivou na sebe a ukazujete co jste zač asi ste takový byli a zůstanete bratříčkování je dávno tabu uzavirate se pro eu pravda nějakou historii máte ale po rozdělení touto cestou nikoho nezaujmete spiclovat soused souseda a zákon jako bič nechali ste si ho tak ho mějte dál kriminaly budou plne konickařů a vrazi násilných individuí zustanou venku a tim vás budou chránit a pomáhat kam to asi povede poznáte brzo sami radši budu mit za souseda detektorare to mi veřte

 22. Čoboli jen sní čo bolo před 30 lety, to ještě byli ukrutánske déčka, nyní už je pro ně poklad i 2 heller .Vivat Slovakistan.

 23. Hodně toho čtu, jaké mají problémy kolegové ze SR. Myslím si, že to co se tam děje je absolutní nesmysl, a je třeba co nejdříve změnit zákon o hledání. Vždyt‘ je to nádherný koníček, co může být krásnějšího, než se zajímat o svou národní historii, vést k tomu své děti, být v přírodě, a nesedět někde v hospodě. Je nádhera spolupracovat s muzeem, copak mají nějakou cenu shnilé krejcary? Pro nálezce ano, velikou, ale jinak cenu kovu. Přeji Všem kolegům ze SR hodně úspěchů a věřím v brzkou změnu zákona. Jinak je to obyčejná hanba ústavy.

 24. Matúš sládok kokot velký ,
  chtěl se on zapojit do přestřelky ,
  najít a zhabat vsechny šperky ,
  ale pritom honí jenom do utěrky .
  Tomáš Michalík podbradek zkurvysyn ,
  vykradnu muzeum a nezmizím,
  dejte mi pokoj já jenom uklízím ,
  velím já kancelařským divizím .

 25. protinázor na pána FUSHA ,

  rozhodne s vami nesuhlasim .
  Ako studovany archeolog som stravil roky na skolách ,preto si myslim ,ze pravo objavovat mame iba vylucne my s diplomom .
  Vase protiargumenty neobstoja ,nas zakon je pevny ako skala .
  Mlady mozu robit ine legalne zaluby, kde nebudu skodit, ako napr geocaching nie rozkopavat a vykradat polia a lesy !!!
  V blizskej buducnosti sa budem snazit presadit do zakona dalsiu zmenu,t.j.,rozsirenie protipravnych cinnossti aj o nelegalny tzv.magnet fishing ,nelegalne ryzovanie zlata , nelegalne povrchove zbery meteoritov ,zkamenelin a crepov a samozrejme navysenie trestnej sadzby za to .
  Idealne aby bolo trestne uz aj samotne vlastnenie detektoru kovov bez opravnenia .

 26. pro pana TOCOMABYTA – Věřte mi, že já si velice vážím lidí, jako jste Vy, znám hodně archeologů, rád s nimi spolupracuji, já bohužel ve své době nedostal možnost se této zálibě věnovat, myslím tím dostat se na tyto školy, což od dětství byl můj sen. V letech 1983-5 to bylo prakticky nemožné. S kamarádem navštěvujeme různé semináře, co pořádají archeologové, samozřejmě vím, jak se říká že jsou hledači a hledači. Na jednom semináři v jižních čechách také z úst archeologů padl názor, že se začíná mluvit o tom, že Ti poctiví hledači by mohli být i nějakým způsobem registrovaní, což by znamenalo i případnou větší spolupráci s archeology, čemuž bych se nijak nebránil. Věřte mi, že plně chápu Vaši rozhořčenost, zřejmě nemáte dobré zkušenosti s hledači, ale myslím si, že ze zákona toto zakazovat není moc dobré, co se moc zakazuje, o to je vždy větší zájem, ale nějaký kompromis by také nebyl špatný, myslím to opravdu v dobrém slova smyslu. A jenom za mě osobně-neuznávám hledače, kteří jsou schopní prodávat své nálezy, to je proti mému přesvědčení. Mějte se fajn.

 27. Presne…máme naozaj neobyčajné protiľudové zákony…hajxxxx z parlamentu do basy!
  Však čo ked sme oVčania!

 28. TOKOMBYT …ty jsi učebnicový debil, rozkrádání polí?? Tak zakaž traktorům aby oraly , protože ničí artefakty….ne na tebe nebudu plácat svoji energii….
  Přesně takový kokoti jako ty u vás dělali ten zákon …..blbe….

 29. Dost egoisticky nazor cloveka, ktory sa citi byt vyvolenym. Hladanie artefaktov nie je chirurgia, ktoru mozu robit len lekari.

 30. pre TOCOMABYT a jemu „podobnych“,
  magnet fishing, je v normalnych krajinach bezny konicek,tak vylez z tej
  diery kde zijes, a prid sa pozriet napriklad do holandska ,ako to tu funguje

 31. TOCOMABYT hľadať na poliach kde to traktor zorie 2-3krát do roka,nemá zmysel hovoriť o hodnote polohy artefaktu alebo mince stratenej niakým chudákom cestou na trh tá sa mení každý rok a hnojením agresívnymi hnojivamy,dusičnanmy prispieva k nenávratnému ničeniu toho mála čo tu po NAŠICH otcoch a praotcoch zostalo a veľmi pochybujem že by to p. Matuš Sládek aj s TOCOMABYT a dalších 10 generácii archeologov niekedy našli,radšej nech to zhnije v zemi asi,ako by to mal nájsť niekto z nezasvatených obyčajných smrteľníkov a to sa nebavím o truhliciach plných zlata z ríše rozprávok ale klasických nálezoch na poliach ako sú z 98 percent medené mince často krát nerozoznateľné s hodnotou váhy kovu. Zato archeo lokality je iná vec to by mal byť Váš piesoček a amatérsky detektoristi by to mali striktne ctiť a rešpektovať tam trestajte a nie chlapa detektoristu ktorý nálezy odovzdáva do múzea.V lesoch aj poliach u našich bratov sa možte pozrieť napr. lovec pokladu.cz koľko nebezčpečnej munície ohrozujúcej poľnohopodárov ,lesníkov,hubárov sa takto našlo a odstránilo za pomoci pyrotechnikov PČR. Archeologovia tam úzko spolupracujú s detektoristami uskutočnujú prednášky,hľadačské akcie kde všetky významnejšie nálezy zaznamenávajú,konzultujú a odovzdávajú alebo zapožičiavajú múzeám.Tam by sme sa mali inšpirovať

 32. Mar2 –
  Ti Idiotský skurvený zlodejský pípač – recidivista .
  Skús ma stretnúť osobne v teréne, domová prehliadka ťa neminie .
  Čo i len jeden zničený medenný krajciar ti nájdem spadnutý za kobercom ,
  10 rokov basy ,nezáujem .

 33. Na domovu prehliadku sa môžeš tešiť jedine ty ☝ A stretnúť ta V teréne? Zas by si utekal s plačom domov ako naposledy. Keď ťa prefackal vlastný kolega … Už sa tu radšej nestrapnuj. Robíš hanbu skutočným archeologom. starší kolegovia sa za teba hanbia A mladší S tebou nechcú mať nič spoločné.
  Košičan

 34. Matúš Sládok_Teba neminie jedna výchovná ked ťa stretnem.Tak tu naozaj nemá zmysel viesť rozumný dialog,hlupák hlupákom zostane i ked študováný (TY a nie TI idiotský) naozaj robíš hanbu všetkým slušným archeologom .Miesto rozumných argumentov nadávky a zastrašovanie. Ty NULA.

 35. Mar2 –
  Kokot čo chytá ťa už absťák ? :-)Zvykaj si na Svk si už neškrtneš.
  Česká republika je nejaký tvoj vzor ako sa má zlegalizovať kradnutie ???
  Lovecpokladu.cz je len obyčajný zlodejweb.
  Priznaj sa nám koľko hradísk si už odkovil ?

 36. Sládok si odporná sketa a ja sa pripájam k pánovi Mar2. Tváriš sa ako keby si mal na hľadanie artefaktov monopol,ale nemáš. Aj ty raz narazíš so svojm kámošom motýlom ! V poslednej dobe sa nechávaš natáčať kamerou iba odzadu ako som si všimol. Čoho sa bojíš ? Hryzie ťa svedomie ? Teda nemáš ho čisté ?

 37. Dakujem Daniel. Matúš Sládok_nemohol som reagovať skor ,pretože chodím do práce,aby si mohol dostať výplatu z daní.Páni archeologovia, amatérsky archeologovia a hobby hľadači z Lovecapokladu.cz toho pre historiu a archeologiu urobili toľko,že máš čo závidieť a nesiahaš im ani po podrážky,už len to kvantum odovzdaných nálezov v múzeách.Skoro každý víkend sa organizuje zaujímavá prednáška alebo akcia.V tom by si sa mohol začať angažovať určite by si bol obľúbenejší, myslíš si,že archeologia je len o vykopávaní pokladov? Ja v práci staviam domy,akú hodnotu dávaš ty našej spoločnosťi? Prebud sa!Žiadne hradiska som neodkovil a neodkovím to je tvoja práca p.archeolog.A tých zopár dní strávených v prírode s blískymi trebárs aj s detektorom čo si nájdem do roka mi ty nepokazíš. Do písmena súhlasím s P.FUSH

 38. Je jednoduché niečo nájsť a povedať je to rímske. Ale zistiť všetky okolnosti nálezu ako sa to tam dostalo v akej hĺbke to je ako je to uložené atď je zdĺhavý proces. Vykopane je to amaterom za minútu ale archeológ to ma na celý deň a vtedy to ma skutočnú hodnotu hystoricku. Treba si to uvedomit

 39. Treba sa inšpirovať susednými krajinami, kde sa zachránilo mnoho artefaktov vďaka záľube a koníčku detektoristov. Nebolo by od veci ich vzdelávať a spolupracovať s nimi a samozrejme ich registrovať. Prehľadávať polia či lesy archeológovia nikdy nebudú a všetko zhnije v zemi. Trestal by som len za vykrádanie archeologických nálezísk. Inak to vnímam ako veľmi užitočný koníček. Štát môže mať nálezy inak nikdy neobjavené z lokalít ktoré nikdy nebudú archeológovia skúmať iba ak na podnet nejakého hobby hladača. Kto chce nech si predsa hľadá zlaté nugety či úlomky meteoritu. Je to normálne všade na svete.

 40. Matúš Sládok ….stejně jako u Tocomabyt stejný dva kokoti , potkat vás u nás , tak vezmu svůj starý detektor a nacpu vám ho prdelí …….zasraný zmrdi , takový jako vy dva nejvíc křičí a nejvíc kradou v muzeích …..

 41. Uvedomte si že Tocomabyt nie je žiaden študovaný archeológ.Je to troll ktorý svojim príspevkom paroduje kvázi myslenie archeológov,alebo ich neznáša a snaží sa robiť jed.Vidím že sa mu to darí.Nekŕmte tú vec.

 42. no pockat! nemozeme hladat na archeologickych lokalitach?? chcem kupit detektor a bojim sa ze do toho dam tolko penazi a na nic to uz akoze nebudu stare veci ani predavat??? vau!

 43. matej to sa sem nebojíš napísať verejne ? Ja som aj nálezy odovzdával do múzea a aj tak som bol ten najhorší na svete ! Niektoré mince som si poctivo kúpil cez internet,mám od toho aj doklady ale policajti mi ukradli aj tie ! No v tom mali paprče archáči a pamiatkári lebo po tých minciach slintali…
  A to som nikdy nehľadal na archeolokalitách !
  Dokonca mi ukradli aj sluchátka čisto nové ešte nevybalené z krabice ! Tie som si kúpil do roboty do vysokozdvižky !!!
  Škoda písať. Tento štát je oveľa väčší zlodej ako obyčajný občan ktorý sa chce venovať svojmu koníčku

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články