ISSN 1337-8481

Bezdomovec nepotrebuje a na prespatie zväčša ani nežiada nadštandard. Jednoduché iglu môže byť riešením aj pre Sereď.

- Inzercia -
- Inzercia -

Problémy s bezdomovcami najmä vo väčších mestách vždy boli, sú dnes a nevyhneme sa im ani do budúcnosti. Nech sa na bezdomovca pozeráme akokoľvek, vždy je to človek a je povinnosťou civilizovanej spoločnosti k nemu takto pristupovať aspoň v tých najzákladnejších právach. To, či spoločnosť nutne bude od takýchto ľudí vyžadovať aj plnenie si povinností je už o inom.

Po niekoľkých dňoch, možno dvoch týždňoch relatívne teplého počasia môžeme očakávať príchod zimy a mrazov nielen v noci ale aj počas dňa. A to je doba, kedy ľudia bez domova trpia najviac.

Poskytovanie ubytovania bezdomovcom či už mestom, obcou alebo charitou je najmä pre okolo bývajúcich občanov vždy témou na diskusiu. Žiaľ väčšinu bezdomovcov spôsob ich života k poriadku, čistote a hygiene veľmi netlačí. A ubytovanie spôsobuje náklady aj pre bežných občanov, ktorí prostredníctvom vlastných daní v podstate financujú ďalšie problémy vo svojom okolí.

Žiadnemu bezdomovcovi nie je potrebné a povedzme si na rovinu ani vhodné na bývanie z daní pracujúcich občanov vytvárať nadštandardné bývanie. Preto je nutné rozmýšľať, ako bezdomovcom zabezpečiť nevyhnutné minimum na prežitie a vhodnou motiváciou ich skôr učiť postarať sa o seba minimálne príležitostnou prácou, či inými spôsobmi neodporujúcimi zákonom a nespôsobujúcim škodu spoluobčanom.

Za výborný príklad ako sa postarať lacno a určite nie nadštandardne o bezdomovca počas mrazivých nocí je nepochybne uviesť Košice. Práve tu sa rozhodli pre ľudí bez domova nakúpiť dva kusy iglu pre páry a tri kusy pre jednu osobu. Celková cena objednávky vykonanej vo firme v Čechách je 630,00 Eur.

Jedná sa o núdzový prístrešok pre ľudí bez domova, ktorý z nejakých dôvodov nechcú alebo nemôžu navštíviť ubytovne prevádzkované charitou. Prekážkou na prespatie v takejto ubytovni môže byť požívanie alkoholu, či ťažšia prispôsobivosť bezdomovca. Mestom zakúpené iglu je zložené v priebehu jednej minúty, vyhotovené je z dobre izolovaného plastového materiálu s polyetylénovou izoláciou a hliníkovou fóliou zaručujúcou nehorľavosť príbytku. Podľa stanoviska dodávateľa v iglu vlastným telom zvýši jeho obyvateľ teplotu až o 18 stupňov oproti okolitému prostrediu. Iglu je možné ľahko vyčistiť a v prípade nevyužitia v danom momente uskladniť, tak aby nedošlo k jeho krádeži.

S problémom bezdomovectva zápasí aj naša samospráva. Nie je práve toto dobrým tipom a cestou ako s nízkymi nákladmi pomôcť tým, ktorí pomoc skutočne potrebujú?

 1. Takže keď majú možnosť späť v ubytovniach ale nevedia si odpustiť alkohol tak im máme kupovať osobitne prístrešok ? Tak to potom aj narkomanom rovno nech mesto platí drogy lebo oni s tým nemienia prestať.
  Každý normalny človek vie že človek musí začať od seba a nie aby si človek v “núdzi” ešte dával podmienky.
  Bezdomovec nech prestane slopat a bude mať kde spať a peniaze investovať na ľudí čo to skutočne potrebujú a sú ochotní aj preto niečo robiť.

 2. nech vratia do zakona: kto nepracuje = prizivnik
  Prizivnikov zatvarali do cely a bol pokoj. Tam si uz s nimi poradili.
  …tieto tunely su akoze humanne? nech si do nich lahne ten, kto to vymyslel.
  Tak ci tak by si to niektori bezdomovci nevazili

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

Najčítanejšie

PRÁVE TERAZ: Vážna nehoda za Šintavou. Cesta medzi Šintavou a Šoporňou uzavretá ! – AKTUALIZOVANÉ

Polícia upozorňuje vodičov, že z dôvodu vážnej nehody je tento úsek cesty uzavretý. Policajti vykonávajú odklon cez obec Dvorníky...

V campingu Seredčania bojovali o najchutnejší guláš

V sobotu 12. októbra sa v seredskom kempingu konal 6. ročník súťaže vo varení gulášu. Zmerať sily v boji...

Detektoristovi sme v Seredi zaistili takmer 500 cenných predmetov

KRPZ Trnava |MM|  Policajti odhalili muža, ktorý mal v zbierke vyše 1200 kovových predmetov, z toho takmer  500 bolo...

Ďalší zadržaný drogový díler v Šoporni

KRPZ Trnava |MM|  Policajti obvodného oddelenia vykonávali hliadkovú službu v obci Šoporňa. Chceli zastaviť motorkára, ktorý jazdil po obci...

Hranice mesta SEREĎ sa posunuli

Od 10. októbra 2019 došlo k zmene dopravného značenia začiatku a konca mesta SEREĎ. Kým pred spomínaným dátumom bola hranica intravilánu mesta...
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články