ISSN 1337-8481

300 ľudí spieva na jednom mieste

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku  |MM|  Dvanásť spevokolov a približne tristo členov evanjelických spevokolov na jednom mieste. V Trnave sa bude súťažiť, budovať vzťahy ale najmä SPIEVAŤ. Festival „Chrámová pieseň“ čaká už 3. ročník. Všetci milovníci zborového spevu sú srdečne vítaní, 12. októbra 2019 v evanjelickom kostole v Trnave.

V evanjelických kostoloch je ešte stále pieseň a spev dôležitá súčasť bohoslužieb. Veriaci neprichádzajú, aby si vypočuli spievať farára. Každý má pred sebou otvorený spevník (dnes často mobilnú aplikáciu) a svojím hlasom sa pridáva k ostatným. Veď netreba zabúdať, že kto spieva, dvakrát sa modlí.

V mnohých cirkevných zboroch sa spojili muži i ženy, mladší aj starší a vytvorili svoje spevácke teleso. Pani Anna z trnavského spevokolu sa nám priznala: „Spev je súčasťou môjho života. A keď sa k tomu pridajú aj výborní ľudia a skvelá dirigentka, neviem si predstaviť krajšie strávený voľný čas.“

Do Trnavy príde spievať 12 zborov od Veľkého Krtíša až po Bratislavu. Súťažiť sa bude v kategóriách: miešané zbory, mužské zbory, ženské zbory a mládežnícke zbory. Hodnotiť bude trojčlenná odborná porota.

Evanjelická cirkev a. v. na Slovensku má aj svoj vlastný výbor cirkevnej hudby a hymnológie zložený z profesionálnych dirigentov, kantorov či hudobníkov. Jeho predsedom je MgrA. Janko Siroma, Ph.D a podľa jeho slov aj takéto súťaže vedú k zvýšeniu kvality. „Chceme motivovať spevokolistov, aby sa stále venovali svojej záľube a aby rástla aj kvalita ich spevu. Nezáleží na tom, či sú to profesionáli alebo amatéri, dôležitá je radosť a nadšenie ktoré do piesne vložia.“ Okrem festivalu chrámovej piesne pripravuje výbor aj kurz pre kantorov a dirigentov a tiež pravidelné školenia k televíznym a rozhlasovým prenosom.

Hlavným organizátorom festivalu je Západný dištrikt ECAV na Slovensku. Súťaž podporuje aj biskup Ján Hroboň. „Verím, že spolu prežijeme požehnaný deň. Teším sa, že spevokoly dokážu, že naša cirkev je stále živá. Veď aj žalmista hovorí, že je dobré spevom oslavovať nášho Boha.“

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články