“za jeho úsmevmi a sľubmi sa skrýva druhá tvár” – M. Truban o P. Pellegrinim

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
Fotka Michal Truban.

Michal Truban

DVE TVÁRE PETRA PELLEGRINIHO
Prvýkrát som naplno zažil pretvárku politika, keď sme bojovali za záchranu slovenskej domény. Firma SWAN, ktorá .sk doménu spravovala, ju chcela predať zahraničnej firme, aby na tom dobre zarobila, rádovo desiatky miliónov. Aby im to vyšlo, potrebovali od štátu predĺžiť ich nevypovedateľnú zmluvu na ďalších 10 rokov.

Tu na scénu prichádza digitálny líder Peter Pellegrini. On mal rozhodnúť o tom, či sa .sk doména vráti späť “ľuďom” – komunite a štátu, alebo či na nej zarobí súkromná firma.

Sedeli sme niekde vo veľkej zasadačke na jeho úrade. Bola tam kopa ľudí z úradov a ja som zastupoval IT komunitu, aktivistov, plus ľudia z nasadomena.sk. Mali sme na svojej strane aj 9700 ľudí, ktorí nám podpísali petíciu za záchranu .sk domény.

Keďže nemám rád také ohováračky, že kto, čo, ako a kde kradne, vravel som si, že veď sa to teraz ukáže, či sa Pellegrini rozhodne pre záujmy súkromnej firmy, alebo vypočuje hlas komunity a ľudí.

Stretnutie dopadlo výborne. Dostali sme prísľuby, úsmevy, že všetko bude super transparentné. Dokoca som si aj chvíľu myslel, že možno to naozaj myslí dobre.

Bolo nás dosť a vedeli sme vytvoriť tlak, aby sme dostali dodatok k nahliadnutiu. Dali sme to právnikom a tí nám povedali právnickou rečou to, čo sme očakávali, že je to totálna katastrofa. Neodradilo nás to a poslali sme pripomienky v dobrej viere, že sa nám to podarí zvrátiť.

Týždeň pred tým, ako mala zasadnúť komisia, ktorá sa mala vyjadriť k našim pripomienkam k dodatku, sme sa dozvedeli, že na Pellegriniho úrade dodatok už podpísali.

Pekne potichu, nikomu nič nedali vedieť. Pellegrini nám ukázal svoju druhú tvár.

Zrazu sa z nás stali džihádisti a Pellegrini sa postavil na stranu SWANu a nie komunity, na ktorú práve naopak začal útočiť, že to je politická akcia Progresívneho Slovenska, že to my chceme na tom zarábať atď. Začal preberať rétoriku a argumenty SWANu. Bolo jasné, kto ho brífuje, keďže bývalý riaditeľ tejto súkromnej firmy bol Pellegriniho pravou rukou. Keď sme ho s tým konfrontovali, konflikt záujmov nevidel.

Dnes, keď vravím, že Peter Pellegrini pre mňa nie je žiadna nová tvár SMERu, myslím práve na túto skúsenosť. Už navždy budem vedieť, že za jeho úsmevmi a sľubmi sa skrýva druhá tvár.

Prečo tento príbeh hovorím práve dnes? Nadácia Zastavme korupciu s právnickou kanceláriou Kinstellar včera oznámili, že podávajú trestné oznámenie a podnet na NKÚ práve za tento nevypovedateľný dodatok, proti ktorému sme bojovali.

Mňa tento boj za .sk doménu utvrdil v tom, že takéto ich praktiky a schopnosť na všetkom nájsť niečo, čo sa dá ukradnúť, zastavíme len vtedy, ak pôjdeme do politiky a vymeníme ich vo voľbách.

Viac sa dozviete v mojich blogoch tu: https://www.truban.sk/pellegrini-pripravil-slovensko-o-mil…/

Zdroj: FB
- Inzercia -
  1. Este stastie ze trubkan ma len jednu tvár.. Na stastie si na nu aj sam nagrcal. Takze všetko je ako ma byť

  2. Píšeš skoro pravdu Mihal každý taľoš čo je na Slovensku by doma v Taliansku už dávno sedel v base. U nás je Každý Ščal do ríny nedôveryhodný a žiadny bussines s ním neodporúčam.

  3. Autor redakcia ? A čo tak sa neschovávať za redakciou a rovno napísať svoje meno ? Každý vieme kto sa v tomto prípade skrýva a kto tak obľubuje zdielanie statusov z FB. Takto klesnúť …

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články