Pozvánka na Literárny salón a na výstavu Seredského Zlatého pokladu

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Vážení priatelia,

srdečne Vás pozývame na Literárny salón 2019 dňa 9. 10. 2019 o 17.00 hod., ktorý sme pripravili v spolupráci s OZ Koménium v Seredi. Pozvaní sú aj hostia z Trnavy a Šale – spisovateľka a pesničkárka Beáta Vargová Kuracinová a spisovateľka Dana Janebová zo Šale.

Zároveň Vás pozývame na výstavu Seredský zlatý poklad z Cukrovarskej ulice.  Poklad sa našiel v Seredi v roku 1975 v hĺbke 6 – 80 cm v mliečniku a dostal sa do zbierky Vlastivedného múzea v Galante. Výstava je jednodňová.

Pripravili sme ju spolu s OZ VODNÝ HRAD a v spolupráci s Vlastivedným múzeom v Galante ako jedno z podujatí, ktoré organizujeme pri príležitosti jubilea 15 rokov od vzniku múzea a 20 rokov od vzniku OZ. Výstava je otvorená v sobotu.

12. októbra od 13.00 do 18.00 hod. v Mestskom múzeu v Seredi (Ul. M. R. Štefánika 8).

Mária Diková, vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi

- Inzercia -
  1. Prečo keď sa našiel poklad v Seredi je v múzeu v Galante? My nemáme naše vlastné múzeum alebo? Je možné ho teraz získať späť nech už ostane v Seredi?

  2. Poklad našli v roku 1975 a vtedy ho odovzdali do príslušného múzea, ktorým bolo Okresné vlastivedné múzeum v Galante. Tam je uložený dodnes ako súčasť zbierkového fondu múzea. Mestské múzeum v Seredi je napriek názvu len pracoviskom Domu kultúry v Seredi. Zriaďovateľom múzea je mesto Sereď, prevádzkuje ho dom kultúry. Múzeum nemá vlastný štatút, t.j. nemá právnu subjektivitu. Seredské múzeum je iba evidované ako múzejné zariadenie v Slovenskom národnom múzeu, podobne ako iné obecné múzeá na Slovensku. Poklad by mohol byť trvalo vystavený aj v Seredi. Na to by muselo byť naše múzeum materiálne, technicky a personálne vybavené. A potom by mohol byť vystavený vo Fándlyho fare alebo aj v kaštieli.

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články