Múky bolo tento rok dostatok. Ceny pečiva by to podľa pekárov ovplyvniť nemalo.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Nextina |MM| Bratislava – Tohtoročná žatva je u našich poľnohospodárov takmer na svojom konci a slovenskí mlynári hlásia, že úroda obilia bola priemerná, jej úroveň bude jemne nad priemerom minulého roka. Lepšiu úrodu hlásia aj viaceré európske krajiny, na čele s Francúzskom a Nemeckom. „Slovensko je dlhodobo sebestačné v objeme úrody základných poľnohospodárskych plodín. Podľa našich mlynárov bude tohtoročná žatva medziročne vyššia na úrovni približne 3,8 percenta. Považujeme to za dobrý signál, avšak v dôsledku sucha má pšenica rekordne nízku objemovú hmotnosť, čo má vplyv na výťažnosť múk a ekonomiku mletia,“ hovorí Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov na tlačovej konferencii SPPK k stave žatvy v roku 2019.

S kvalitným obilím sa tento rok obchoduje v porovnateľných, resp. o niečo nižších cenách ako v minulom roku, pričom sa jeho výška určuje na európskych trhoch. Nižšia cena obilia a múky však nebude mať vplyv na cenu pečiva. Dôvodom sú podľa slovenských pekárov straty z minulých rokov. „Pre veľké sucho bol v minulom roku výrazný nedostatok obilia, čo sa odrazilo na raste ceny múky na európskych trhoch v priemere o 20 až 30 percent. Zvýšené náklady z vlaňajška, ako aj z ostatných minulých rokov, pekári dodnes nedokázali dostatočne premietnuť do reálnych odbytových cien. Dôvodom je aj sanácia ekonomických strát z neustáleho zvyšovania mzdových nákladov,“ uviedla Tatiana Lopúchová zo zväzu pekárov s tým, že suroviny, ktorých súčasťou je múka, sa podieľajú na cene pekárenských výrobkov v podiele približne 31 percent.

Vo veľkej miere sa však podľa našich pekárov na konečných cenách výrobkov podpisujú neustále rastúce mzdové náklady, a to až v objeme 43 percent. „Rastúca minimálna mzda, zavedenie dvoch vĺn sociálnych balíčkov, či ďalšie zmeny, ktoré spôsobujú rast celkových nákladov na zamestnávanie, spôsobuje spoločnostiam značné problémy. Pekári preto nemajú priestor na zníženie svojich odbytových cien pre predajne či obchodné reťazce. Na základe vyššie spomenutých faktorov v týchto mesiacoch pekári navyše otvárajú ročne cenové rokovania s odberateľmi o navýšení cien, a to aj z dôvodu opätovného rastu minimálnej mzdy od roku 2020,“ uzatvorila Tatiana Lopúchová, predsedkyňa Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

- Inzercia -

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články