ISSN 1337-8481

Keď sa zo škôlkara stáva školák

- Inzercia -
- Inzercia -

Nový školský rok nám už klope na dvere. Najväčšie očakávania zo školy majú samozrejme prváci. Niektorí sa na novú zmenu v ich živote tešia, iné deti majú mierne obavy. Niekoľko desiatok prvákov zasadne do lavíc v novom školskom roku 2019/2020 aj v Seredi.

Od septembra čaká malých školákov neznáme prostredie, zmena pedagógov ale aj noví spolužiaci. Bezstarostné detstvo vystriedajú povinnosti a zmena nastane aj v dennom režime. Ak ste sa ešte riadne so svojim dieťaťom neporozprávali čo ho v škole čaká, je nato najvyšší čas. Vysvetlite mu, čo sa od neho v škole očakáva, aké budú jeho povinnosti. Nikdy nerozprávajte o škole negatívne a dieťa so školou v žiadnom prípade nestrašte. Veta typu: „Však počkaj, v škole ťa naučia…“ by mala byť úplné tabu.

V škole bude musieť dieťa sústredene sedieť 45 minút. Hrajte sa doma na školu a trénujte udržiavanie pozornosti. Naučte dieťa, že odpovedať môže, až keď bude vyvolané. Už dnes by ste mali aj denný režim prispôsobiť takému, aký bude mať dieťa počas školského roka. Vstávanie v určitú hodinu alebo dodržiavať čas na desiatu či obed.

V prvých dňoch sa s dieťaťom veľa o škole rozprávajte. Pýtajte sa na jeho pocity, zážitky a pozitívne ho motivujte. Ak sa dieťa začne chodenia do školy obávať, treba hneď zistiť v čom je problém. Obrňte sa trpezlivosťou aj pri písaní domácich úloh. Mnohé deti nedokážu napísať úlohy naraz. V tom prípade si medzi nimi urobte prestávky.

A nezabudnite, aj keď máte od septembra doma prváčika, ktorý už má svoje povinnosti, doprajte mu čas na hry, zábavu aj oddych.

Na záver: dôverujte pedagógom! Uvedomte si, že podobné pocity ako teraz prežívate Vy a Vaše dieťa prežívajú tisíce prváčikov so svojimi rodičmi. Učitelia vedia ako s deťmi pracovať. Na základe skúseností dokážu takmer každého prváčika bezproblémovo previezť cez prechodné obdobie, kedy sa zo škôlkara stane veľký školák. Postupne ich hravou formou naučia všetko, čo je v učebných osnovách.

Predchádzajúci článokHviezdne leto 2019
Ďalší článokV Čepeni súťažili o najlepší guláš

Najčítanejšie

Práve teraz: V Seredi pri moste ponad Váh našli mŕtveho človeka.

Sereď  /  V neskorých večerných hodinách bol neďaleko mosta ponad rieku Váh nájdený mŕtvy človek. Na mieste sa nachádza polícia. Bližšie...

AKTUÁLNE: Hasiči z Galanty a Serede zasahujú pri vážnej nehode – AKTUALIZOVANÉ

Prezídium HaZZ |MM|  Hasiči z Galanty a zo Serede momentálne zasahujú pri vážnej dopravnej nehode, ktorá sa stala na...

Totožnosť mŕtvej osoby neďaleko mosta je polícii už známa

V pondelok 21. októbra večer sme Vás informovali o nájdení mŕtvej osoby neďaleko mosta ponad rieku Váh tu: https://www.seredonline.sk/2019/10/21/prave-teraz-v-seredi-pri-moste-ponad-vah-nasli-mrtveho-cloveka/   Nakoľko sa...

PRÁVE TERAZ: Vážna nehoda za Šintavou. Cesta medzi Šintavou a Šoporňou uzavretá ! – AKTUALIZOVANÉ

Polícia upozorňuje vodičov, že z dôvodu vážnej nehody je tento úsek cesty uzavretý. Policajti vykonávajú odklon cez obec Dvorníky...

Ako dopadla Sereď počas Dňa bielej palice?

V utorok 15. októbra 2019 sa v 49 mestách Slovenska na 54 priechodoch pre chodcov konala v rámci Svetového dňa Bielej palice...
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články