Most šesťdesiatnik

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Mgr. arch. Rastislav Petrovič  |  Dnes je tomu 60 rokov, čo v Seredi v nedeľu 30. augusta 1959 slávnostne otvorili a odovzdali do prevádzky nový cestný most cez Váh. Stalo sa tak v rámci osláv 15. výročia Slovenského národného povstania za účasti povereníka dopravy Karola Fajnora.

Nahradili ním provizórny most, ktorý dovtedy spájal Sereď so Šintavou. Nový šesťoblúkový most má dĺžku 360 metrov a šírku 12,6 metra. Postavili ho v rokoch 1956 – 1959 z prefabrikátov, ktoré vyrábali v šintavskom Priemstave. Autorom projektu mosta je slovenský architekt Emil Belluš (ktorý je známy aj ako autor Kolonádového mosta v Piešťanoch) a český statik Ing. Josef Wünsch. Z technického hľadiska je seredský most prvým a posledným československým predpätým segmentovým železobetónovým mostom. Mostné piliere zdobia štylizované erby miest, cez ktoré preteká rieka Váh.

Otvorenie mosta pri ceste na seredskej strane pripomínal aj malý pamätník z roku 1959. Dnes je nezvestný. Kamenné obrubníky cesty na moste boli poškodené pásmi sovietskych tankov 21. augusta 1968. Dnes ich stopy už nenájdeme, obrubníky neskoršie vymenili za súčasné betónové.

- Inzercia -

Výstavbu mosta pripomína filmový šot z roku 1958:

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

Ako sa Vás dotklo zdražovanie a inflácia a čo si myslíte o blízkej budúcnosti?

môžete vybrať max. 2 odpovede

- Inzercia -
Obnoviť ⭯

Pridať komentár

Zadajte svoj komentár!
Zadajte vaše meno

UPOZORNENIE:
– Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
– Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
– Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov – prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
– Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
– Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
– Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
– Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -
- Inzercia -
- Inzercia -

Ďalšie články