Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Znečistenie rieky Nitra nepozná hranice

159 autor: Viktória Mrvová

ZŠ Jána Palárika Majcichov |MM|    Rieka Nitra je dlhodobo jednou z najznečistenejších vodných tokov Slovenska. Najviac k nemu dochádza na hornom toku a jej prítokoch. Znečistenie ovplyvňuje nielen rieku Nitra, ale aj Váh, do ktorého sa vlieva a následne aj Dunaj. S vodami Dunaja pretečie slovensko-maďarské hranice. Tak nepriamo ovplyvňuje znečistenie aj týchto riek.

Rieku Nitra na pomerne krátkom toku, stosedemdesiat kilometrov, znečisťujú organické a chemické látky. Veľkým problémom sú zvýšené hodnoty ortuti a nebezpečných prchavých organických látok t. j. ropné produkty napríklad benzín, nafta alebo bután a vinylchlorid.Problémom v prípade chemických látok je najmä to, že sú nebezpečné nielen pre prírodu, ale aj pre človeka, nakoľko sa môžu vyskytovať v potravinovom reťazci.

Odkiaľ pochádza znečistenie

Znečistenie pochádza  z veľkých priemyselných podnikov, z poľnohospodárskej a banskej činnosti. Nemalou mierou sa na znečistení podieľa aj verejná kanalizácia miest. Rizikom sú tiež malé prítoky, ktoré prinášajú znečistenie z malých obcí bez kanalizácie. „Aj keď sa situácia s vypúšťaním znečisťujúcich látok do riek postupne zlepšuje, hrozbou sú rôzne nepredvídateľné situácie, najmä havárie a sedimenty, ktoré majú pamäť a znečistenie sa v nich postupne ukladá,“ informovala Anna Zemanová, poslankyňa NR SR.

Toxické látky v rieke Nitra

Koncom minulého roka bola rieka stále znečistená viacerými nebezpečnými látkami napr. ortuť, kadmium, zinok. Prítomnosti toxických látok v rieke sa dlhodobo venujú pracovníci organizácie Grenpeace Slovensko. V nimi odobratých vzorkách vody boli namerané zvýšené hodnoty najmä ortuti a nebezpečných prchavých organických látok. Tie predstavujú najväčší problém z hľadiska ochrany zdravia a životného prostredia.

Vplyv znečistenia vody na ekosystém

Mladí reportéri pre životné prostredie zisťovali, ako vplýva znečistenie vody v rieke Nitra na jej ekosystém. „Všetky znečistenia prinášajú do vôd nové prvky alebo nové zlúčeniny. Tie zmenia fyzikálne a chemické vlastnosti vôd a výrazne ovplyvnia život v riekach. Všetky toxické látky sa usádzajú v sedimentoch. Týmto sú ovplyvnené vodné rastliny. Ich produkcia je skrátená a fotosyntéza obmedzená. Živočíchy prijímajú toxické látky do svojich tiel a cez potravový reťazec ich prenášajú do ďalšieho potravového reťazca, teda aj na človeka,“ povedala Viera Peterková, z katedry biológie Trnavskej univerzity.

Jaroslav Andreji zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre monitoruje kontamináciu rýb ťažkými kovmi už od roku 1999. Podľa neho je veľmi smutné, že tento stav sa rokmi nelepší. Analyzované ryby majú stále niekoľkonásobne vyššie hodnoty ťažkých kovov, než povoľujú smernice

Tento stav netrápi len odborníkov, ale aj samotných rybárov.

„Neviem, kto znečisťuje rieku. Iba viem, že ryby sú nekonzumovateľné. Je veľmi smutné, keď prídem k vode, vidím na hladine nečistoty a vo vzduchu cítim zápach. Viem, že niečo nie je v poriadku,“  konštatoval Jaroslav (37). „Neostáva mi nič iné, len loviť systémom chyť a pusti,“ doplnil Vladimír (51).

Ako vnímajú situáciu obyvatelia Nitry

 „Bývam v Nitre, dokonca blízko rieky. Vidím, že nie je čistá. Rieka smrdí, najmä v letných mesiacoch, keď je nízka hladina vody,“ informoval Martin (46). „Najmä cez leto by sa mladí ľudia mohli stretávať pri vode, kúpať sa v nej a chytať ryby. Problém vidím v jej znečistení , ale dúfam, že sa situácia zlepší, “ dodal Lukáš (24).

„Už dlhodobo pozorujem, že rieka Nitra je znečistená. Nielen tu v Nitre, ale celkovo od horného toku. Vnímam to ako problém. Nielen voda je znečistená, ale celý ekosystém,“ povedal Ján (35). „Občas chodím na prechádzky popri rieke. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že kačice sa správali akosi inak. Buď boli hladné, alebo im niečo chýbalo. Z diaľky leteli húfy kačíc, čo som pri rieke Nitra nikdy nevidel. Vždy mali čo žrať, ale teraz vyzerali vyhladovane,“ doplnil Martin (42).

Ochrana vôd na Slovensku si vyžaduje systematický prístup. Zlepšenie kvality vôd je možné dosiahnuť  viacerými opatreniami a prevenciou znečistenia. Čiastkové aktivity problém nevyriešia.

„Najdôležitejším krokom je znižovať zdroje znečistenia. Je potrebné vykonať prísnu kontrolu kvality vypúšťaných vôd a nepovoľovať žiadne výnimky. Ďalším opatrením je zlepšenie biologických funkcií riek. V tých miestach, kde je to možné, vrátiť korytám ich pôvodný charakter. Taktiež posilniť samočistiace procesy v riekach a zlepšiť ich kyslíkový režim a taktiež odkanalizovaním malých obcí,“informovala Anna Zemanová, poslankyňa NR SR.

 


Fotogaléria k článku:

159 autor: Laura Moravčíková
Autor: ZŠ J.Palárika Majcichov
Popis: autor: Laura Moravčíková
159 autor: Lenka Adámková
Autor: ZŠ J.Palárika Majcichov
Popis: autor: Lenka Adámková

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMiloš Majko Pred 8 minútami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentáranonym Pred 1 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárty kokšo Pred 13 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárAnonym Pred 16 hodinami:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpre pometeného diskutujúceho Pred 24 hodinami:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran Včera:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič
KomentárHalo Včera:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
KomentárSmer obchoduje s kokaínom Predvčerom:
"Považujem za správne ak sa štátnik usiluje byť nositeľom hodnôt, pre ktoré získa podporu ľudí a neuviazne na vlne momentálne nálady masy." - Zuzana Čaputová
KomentárHranol zo Smeru má na Belize 650 milónov eur. 15-08-2019 20:33:49:
Ohováranie a šírenie klamstva o konkrétnych osobách cez internet dosahuje závratných rozmerov aj vďaka podceneniu problému políciou.
KomentárPre dolnostredana 15-08-2019 15:55:24:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárlexa 14-08-2019 22:21:44:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda vo Veľkej Mači. Cesta je čiastočne neprejazdná. - AKTUALIZOVANÉ

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign