Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 11. 12. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Zmena zdola žiada okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace z väzby a riešenie skutočných problémov na Hornej Nitre

Miloš MajkoDátum02. 12. 2018 23:48:38TémaAktuálne témy

Zmena zdola žiada okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace z väzby a riešenie skutočných problémov na Hornej Nitre

 
(Tlačová správa, 2. 12. 2018, 15:29) Ján Budaj: "Postup slovenských orgánov považujem za šikanovanie a zastrašovanie občanov, upozorňujúcich na neriešenie závažných problémov, ohrozujúcich zdravie obyvateľov Hornej Nitry."

Zmena zdola žiada okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace z väzby a riešenie skutočných problémov na Hornej Nitre

(Tlačová správa, 2. 12. 2018, 15:29)

V polovici októbra aktivisti Greenpeace zistili v sedimentoch v okolí banských výpustov odpadových vôd alarmujúce hodnoty arzénu. Vzorky analyzovali akreditované laboratóriá ALS Czech Republic, s.r.o. Arzén má toxické účinky pre ľudské zdravie a je mutagénny a karcinogénny. Toto nové zistenie len podčiarkuje nevyhnutnosť utlmiť ťažbu uhlia. Nezmyselnosť dotovania zdravie ohrozujúcej ťažby sa zvýraznila faktom, že bane ťažia iba vďaka dovozu pracovníkov zo zahraničia.

Pod tlakom verejnosti dala  vláda SR do medzirezortného pripomienkového konania návrh na útlm ťažby. Lenže namiesto útlmu navrhovaný postup podnecuje zrýchlenie ťažby uhlia. Pokračovať majú aj dotácie do ekonomicky nerentabilnej ťažby.

Preto dvanásti aktivisti zo Slovenska, Českej republiky, Fínska a Belgicka vyvesili v stredu 28. novembra na ťažobnú vežu uhoľnej spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza transparent proti pokračovaniu ohrozovania životného prostredia a zdravia obyvateľov.

Okresný súd v Prievidzi však dnes rozhodol, že 12 aktivistov organizácie Greenpeace budú stíhať vo väzbe. Je to prvýkrát v histórii Slovenskej republiky, že enviro aktivistov za nenásilnú akciu a prejavený názor budú držať  vo vyšetrovacej väzbe.

Zmena zdola považuje väznenie aktivistov za priestupok za zastrašovanie. Okresný súd v Prievidzi použil v tomto prípade väzbu, akoby hrozilo ovplyvňovanie vyšetrovania, alebo útek pred spravodlivosťou.

Ján Budaj, predseda Zmeny zdola, poslanec NR SR:  "Obdobnú protestnú akciu vo štvrtok podnikli aktivisti Greenpeace v Poľsku, kde tiež protestovali voči bezohľadnosti elektrárne, spaľujúcej veľké množstvá uhlia. Aktivisti boli obvinení z priestupku a už sú na slobode. Postup slovenských orgánov považujem za šikanovanie a zastrašovanie občanov, upozorňujúcich na neriešenie závažných problémov, ohrozujúcich zdravie obyvateľov Hornej Nitry. Na prebiehajúcej schôdzi NR SR budem v tejto veci interpelovať ministra spravodlivosti a ministerku vnútra."

Juraj Smatana, poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja, (Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska): „Zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja nedávno odmietlo schváliť zmeny a doplnky územného plánu, ktoré by umožnili rozširovanie ťažby nekvalitného hnedého uhlia, ktorého spaľovanie je ekonomicky vysoko nevýhodné a bolo by nemožné bez dotácií, ktoré platíme v našich účtoch za elektrinu. Iniciujem spoločné stanovisko poslancov TSK za pravicovú koalíciu proti šikanovaniu aktívnych občanov. Veď aktivisti iba naliehavejšou formou žiadali to isté, čo náš poslanecký klub vyjadril svojim hlasovaním."

Kontakt: Juraj Smatana, juraj.smatana@zmenazdola.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Fero | 08-12-2018 21:00:36
Čo je zmena z dola? Baníci?😁😁
tony | 04-12-2018 17:47:38
pre obyvatel.tu islo o banikov ktory boli ohrozeny,nie o zlodejov smeru,bohuzial ty su zatial neohrozeny.
??????????? | 04-12-2018 11:46:43
ak je to v uholnej bane také zlé, prečo n
tu neprotestovali baníci, ktorí určite lepšie vedia čo sa tam dej, nie boli tu iba akýsi aktivisti Greenpeace, aby sa mohli lepšie zviditeľniť a vôbec im v tom nebránilo porušiť bezpečnostné predpisy a ohroziť tým aj životy baníkov, nezáleží na tom či zakliesnili alebo nie prevádzkové kolesá na veži, boli tam kde z bezpečnostných dôvodov byť nemali a to len preto aby aj z veľkej diaľky mohli vidieť vysoko vyvesení transparent s ich logom...im ide iba o ich ego a nie ekológiu ak by im išlo o prírodu demonštrovali by aj tu v Seredi k vôli lužencu tiež znečisťuje životné prostredie, no bohužiaľ nie je tu taká vysoká veža a čo hory v Tatrách kde aj vďaka ich aktivite sa kedysi zelené hory menia na vyschnutú púšť
urobili z toho | 03-12-2018 14:48:25
bububu....BOZP a PO ...neposerte sa...Greenpeace má pravdu
Jozef | 03-12-2018 13:51:12
zmena z dolu "sudruh Fico" ziada o okamzite one....jak bych to takto z hlavy.... dodavky novych roliek alobalu.
obyvatel | 03-12-2018 10:17:13
Nerobte tu hororove a tragicke scenare. Liezli len po prevadzkovych rebrikoch veze. Nezakliesnili kola veze ani neodrezali casti veze. To ze tato bana je cista stratova zalezitost s katastrofalnym dopadom este aj na ekologiu je jasne kazdemu. Len bohu zial je to pracka penazi pre SMER a vedenie tohoto podniku. Pritom tam stacilo dat prave AMAZON a bola by vyriesena zamestnanost banikov a podstatne by sa zlepsila aj ekologia celeho regionu. Len holt potom by sa nebalili eura do alobalu pre centralu SMERU.
seredan | 03-12-2018 09:47:08
srat na nich, nech si to vyzeru. Protestovat mohli pred branami bani.
Realita | 03-12-2018 02:02:06
Predsa len je to uhoľná baňa ktorá musí mať bezpečnosť na prvom mieste. Aj najmenšia chyba môže stáť ľudí pracujúcich dole život. Čo by spravili tzv. aktivisti keby zapríčinili počas nelegálneho pobehovania a lezenia po areáli nehodu v bani a zomreli by ľudia ? Ako si môže cudzinec prísť len tak na svk s tým že ide porušovať zákon ? Keby Slováci išli do FR a vnikli do jadrovej elektrárne nezákonne tak už sedia v base min 3 roky !

Teraz to bola Baňa v Hornej Nitre a zajtra to budu Jaslovské ? Pár tzv. aktivistov má byť morálne posilnená opozíciou aby ohrozovala obyvateľov na životoch ?

V podstate to znamená že stačí sa vydávať za aktivistu greenpeace a človek môže behať po súkromných pozemkoch bez obavy že by do väzobne odsúdili podla myslenia opozície. ( zlodeji už si teraz asi doma tlačia greenpeace letáčiky keby ich náhodou prichytili)

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárOdpoveď Pred 2 hodinami:
Arogantný starosta Holička si "užil" posledné minúty vo funkcii. Ako obyčajne zo zastupiteľstva ušiel, no už ako bežný občan. - VIDEO
Komentár00007 Pred 5 hodinami:
Polícia pátra po totožnosti mŕtveho muža nájdeného v Dolnej Strede
KomentárPeter Pred 5 hodinami:
Policajná akcia vykonaná v Seredi bola úspešná - AKTUALIZOVANÉ
Komentárpotechak Pred 5 hodinami:
Ženy víťazne
Komentárpotecha Pred 5 hodinami:
Cenné víťazstvo žien v derby
Komentárpre štadión Pred 6 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - FK DAC Dunajská Streda 0 : 1 (0 : 0)
KomentárPokial dobre vidim Pred 7 hodinami:
Vodič v Šintave narazil do elektrického stĺpa a ušiel - AKTUALIZOVANÉ
Komentáronanym Pred 13 hodinami:
Vy ste si na nás Sereďanov snáď zasadli ! Do práce cestujú stovky ľudí !- píše cestujúci sťažnosť na zmenu cestovného poriadku
Komentársmutok Pred 15 hodinami:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPre sepultura666 Pred 15 hodinami:
Malí veľkí atléti zo ZŠ Juraja Fándlyho
KomentárČítajte Pred 23 hodinami:
Na ul. 8. mája po sebe rómovia strieľali. Časť ulice je uzatvorená. AKTUALIZÁCIA : vložené VIDEO
KomentárObčan Včera:
Mikuláš vo Vinohradoch nad Váhom
KomentárŠtefan Hubinák Včera:
Mikuláš rozsvietil vianočný stromček
KomentárVladimír Herega Včera:
Primátor a parlament naštartovali volebné obdobie
Komentárpre naj riaditel Včera:
Neskorá "účinná ľútosť" Martina Bodisa.
KomentárBeatrice Modi Včera:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárFero Predvčerom:
Zmena zdola žiada okamžité prepustenie aktivistov Greenpeace z väzby a riešenie skutočných problémov na Hornej Nitre
Komentárnechapem Predvčerom:
Ako sa Vám (nám) zvyšujú ceny tepla v Seredi

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign