Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 27. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Zamestnancov ŽSR ohrozujú agresívne osoby

ŽSR |MM|    Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky sa čoraz častejšie stávajú obeťami útokov neprispôsobivých, agresívnych či podgurážených cestujúcich alebo ľudí, pohybujúcich sa na železničných staniciach. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali

 

v priebehu roka 2016 šesť takýchto nebezpečných prípadov.

 

V 5 prípadoch išlo o ohrozenie výpravcov vlakov a v 1 prípade išlo o zamestnanca pracujúceho na železničnej stanici. Práca výpravcu či dopravného zamestnanca ŽSR tak nie je len zodpovednou z pohľadu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, ale sa  stáva nebezpečnou z pohľadu možného ohrozenia zdravia a života, napadnutia, vyhrážania sa cestujúcich, či iných civilných osôb. Takéto správanie je pre zamestnancov ŽSR pracujúcich v priestoroch železničných staníc nepredvídateľné, môže vážne ohroziť ich zdravie a dokonca aj život. Dotknutí zamestnanci  musia a vedia reagovať flexibilne a nebojácne, sú pripravení včas zakročiť a aj napriek tomu rozhodujú s chladnou hlavou a bezpečne riadia dopravu podľa platných predpisov.  

 

Zatiaľ posledný závažný prípad sa odohral v júni 2016 v železničnej stanici Topoľčany, kedy cestujúci, vracajúci sa z festivalu verbálne a fyzicky napadol výpravcu. "Najskôr chytil výpravcu rukou za košeľu, následne do druhej ruky zobral nôž a vyhrážal sa mu zabitím, čím u poškodeného svojim konaním vzbudil dôvodnú obavu, že svoje vyhrážky uskutoční," opísala policajná hovorkyňa a doplnila, že mladý muž podľa svojho tvrdenia užil na festivale extázu a po príchode do Topoľčian mal paranoju, že ho všetci chcú zabiť. Polícia muža zadržala a posadila do cely policajného zaistenia, v súčasnosti je trestne stíhaný na slobode.

 

ŽSR aj týmto prosia všetkých slušných cestujúcich, aby boli všímaví a v prípade, že sú svedkami, alebo vidia náznaky neprístojného a agresívneho chovania voči zamestnancom ŽSR alebo aj voči sebe či iným cestujúcim, kontaktovali políciu.

Priestory železničných staníc a ich okolia sú v rámci náhodných prehliadok kontrolované príslušníkmi  Policajného zboru SR. Priestory sú zároveň pri pravidelných obhliadkach pod kontrolou zamestnancov ŽSR.

 

Od 1. decembra 2015 nadobudla účinnosť novela zákona č.513/2009 Z.z. o dráhach, ktorá sa dotýka ďalšej vážnej problematiky  - bezdomovcov na železničných staniciach, ktorí bývajú často aktérmi podobných konaní. V zmysle novelizovaného zákona majú Železnice Slovenskej republiky, ako prevádzkovateľ dráhy, aj legislatívne zakotvené, čo môžu robiť v prípade, keď sa na železničných staniciach zdržujú bezdomovci alebo iné neprispôsobivé osoby.

 

§30
Základné povinnosti prevádzkovateľa dráhy

(5) Prevádzkovateľ dráhy je oprávnený vykázať alebo vyviesť z obvodu dráhy osobu, ktorá svojím konaním porušuje zákon, poškodzuje majetok, znečisťuje priestory v obvode dráhy, obťažuje iné osoby mimoriadne znečisteným odevom alebo im môže byť z iných dôvodov na ťarchu, správa sa agresívne voči zamestnancom a ostatným osobám alebo ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy.

 

 

Prehľad prípadov,  ktoré sme zaznamenali od začiatku roka 2016:

 

25.06.2016

09:50 h

Topoľčany: v dopravnej kancelárii bol neprispôsobivou osobou nožom napadnutý službukonajúci výpravca ŽSR. Ohlásené na linku 158. Po príchode polície bola osoba zadržaná.

 

07.05.2016

15:22 h

Zvolen osobná stanica: pri odchode rýchlika R 935 cestujúci zjavne pod vplyvom alkoholu začal z vlaku vulgárne nadávať výpravcovi, že vlak zo stanice (čakal prípoj) včas neodišiel. Výpravca cestujúceho do rozbiehajúceho vlaku v záujme ochrany jeho zdravia zatlačil a zabuchol dvere. Cestujúci následne volal na kontaktné centrum ZSSK a uviedol, že sa bude na výpravcu sťažovať. Ku zmeškaniu vlaku z uvedeného incidentu nedošlo.

 

 

24.04.2016

08:10 h

Holíč nad Moravou: službukonajúci výpravca bol slovne a následne aj fyzicky napadnutý neznámym cestujúcim. Našťastie útok sa zaobišiel bez zranenia, ošetrenie zamestnanec ŽSR nežiadal. Tento incident bol oznámený dopravnému námestníkovi ŽST Kúty - pracovníkovi ŽSR.

 

 

14.03.2016

10:17 h

Zohor: vlakovou čatou osobného vlaku boli vylúčené z prepravy 4 osoby. Následne tieto osoby verbálne napadli výpravcu, dôsledkom čoho bola o 11:00 hod. privolaná policajná hliadka. Po príchode polície boli dve osoby  odvedené. Ďalšie dve pokračovali na ceste vlakom.

 

 

08.03.2016

20:20 h

Skalica na Slovensku: pri prestavovaní súpravy končiaceho osobného vlaku došlo k verbálnemu osočovaniu službukonajúcej výpravkyne zo strany neprispôsobivých osôb, zdržujúcich sa v priestoroch dlhodobo opusteného objektu železničnej stanice. Ohlásené polícii v Kútoch.

 

 

12.02.2016

16:41 h

Topoľčany: neznámy bezdomovec napadol na toaletách službukonajúceho pracovníka ŽSR. Následne bola privolaná policajná hliadka.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 04-09-2016 14:45:47
Zastavam rovnaky nazor. Okrem toho pri pocte vypravenych vlakoch denne je nerealne kapacitne ich vsetky zabezpecit policajtmi, aj ked u niekoho je to krasny sen. A fraza, ktora nema racionalny zaklad. Cize kotlebove hliadky su len plusom a nerobia nic protizakonne. To len zufalci vymyslaju obstrukcie ako ich od toho odstavit, ale sami sa zosmiesnuju. A uz ked sme pri tom pocte - 6 pripadov za rok? Pri vsetkej ucte k poskodenym, keby ostatne statistiky v ramci PZ disponovali takymito cislami, boli by sme najbezpecnejsou republikou na svete.
Ľuboš Pulčár | 04-09-2016 13:35:54
Občianske hliadky alebo domobrana sú prirodzenou súčasťou rozvinutých krajín. Vecným príkladom v tomto smere je napríklad Švajčiarsko. Nejde o nič protizákonné, tobôž fašistické. Polícia nemôže byť všade a ak by mala naozaj kontrolovať u nás všetko, tak by sme mali asi najväčší policajný zbor na svete. ĽSNS v súčasnej pozícii tento problém nevyrieši, áno, od toho je štát, ale to neznamená, že nemôže aspoň pomôcť ľuďom pri ich ochrane. Všímavý a pohotový občan je častokrát užitočnejším nástrojom aj pre samotnú políciu, ako len ustráchané ovečky, nechajúce sa urážať a ohrozovať asociálmi. Nemám za zlé, že sa ľudia boja a viem ich pochopiť. Každý je inej nátury a veľa ľudí sa radšej konfliktom vyhýba. A práve z tohto dôvodu sú občianske hliadky bežnou praxou aj v zahraničí. Je to jednoduchá vec...človek pomáha človeku...U nás túto myšlienku deformujú iba politické \"špičky\", ktoré vedú politickú kampaň proti ĽSNS.
gulak | 04-09-2016 09:10:16
Probemom nie su Kotlebove hliadky ale stupnujuca sa lupežna agresivita ciganskych bastardov..policia radšej bude kontrolovať internetove diskusie,ako by mala zdvihnuť riť a íst robiť poriadky do nočných vlakových spojov...
dado | 03-09-2016 13:16:46
Pan Majko presne ste to vystihol ja som ale nepovedal ze nejaky Kotleba nieco vyriesi ale preco zrazu len politickym spickam vadilo ze niekto pomaha ludom zadarmo sam dobre viete ze zapad krajiny vobec nepozna problematiku v tych okresoch kde su tie problemy kazdy den Z osobnej skusenosti viem ako je na stanici a vo vlaku v noci v okoli Popradu Kezmarku Bardejova a tak by sme mohli pomenovat cely vychodLen nedavno na nete kolovalo video ako cigan za pritomnosti Policie nadaval kotlebovej hliadke do bielych buz.... a podobne ani jeden z tych policajtov nezabranil tomu aby dalej hoci len verbalne pokracoval vo vyhrazani saA par dni dozadu odsudili bieleho cloveka za to ze v Banskej vynadal ciganovi asocialovy za to ze sa domahal penazi alebo cigariet takze len tolko k policii a jej cinnosti v tejto problematike
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 03-09-2016 11:17:41
dado | 03-09-2016 09:19:33 | - ta SBS sa v tomto sstate zial vylucit neda.

Hliadky Kotlebu alebo akejkolvek inej strany NIE SU RIESENIM!!

Obcan z dani plati POLICIU a ta jedina ma kompetencie v oblasti realnej ochrany verejneho poriadku.
dado | 03-09-2016 09:19:33
Zaujimavy clanok v istych mediach sa zeleznice vyjadrili ze nejake hliadky kotlebovcov su protizakonne pritom boli zadarmo na druhej strane teraz vykazuju statistiky ze sa deje nieco predsa len v tych vlakoch. Nemusim mat ani vysoku skolu ani maturitu aby som pochopil ze sa ide robit zase jeden megapodvod na ukor tohoto statu garantujem vam ze do konca roka budu hliadky nejakej SBSpatriacej SMERU!!!!!

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárBanda Pred 27 minútami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárnázor Pred 44 minútami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
Komentárdpc tam Pred 56 minútami:
"Žiadosť o urýchlené pokosenie" - občania už nevedia, na koho sa majú obrátiť.
KomentárPre Sereď12 Pred 2 hodinami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
Komentártony Pred 4 hodinami:
Víkendové búrky potrápili aj obyvateľov Šintavy
KomentárObyvatel Pred 10 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárCestujuci Pred 13 hodinami:
Traja na jednom bicykli sa čelne zrazili s autom
KomentárZdeno Pred 18 hodinami:
Chcel legalizovať neexistujúce auto
Komentárodpoved Včera:
Guľomet bol zamurovaný v komíne
KomentárPre denu Včera:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárPoslanec. Včera:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárIvan Sklenár Včera:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárpre messenger Včera:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárZlatá ulička Predvčerom:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign