Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 2. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Za koho "kope" Rada školy?

Michal IštokDátum21. 06. 2018 21:24:47Témaobec Šintava


Na zasadnutí Rady rodičov pri ZŠ s MŠ Šintava (dobrovoľné zoskupenie - zástupcovia všetkých ročníkov ZŠ a MŠ) 4. apríla 2018 rodičia vyzvali Radu školy pri ZŠ s MŠ Šintava (je zriadená zákonom a má oveľa väčšie právomoci), aby tá podala žiadosť u zriaďovateľa (obec Šintava) o kontrolu, či boli prostriedky na Vianočný večierok 2016, vo výške takmer 4000€, použité v súlade so zákonom 597/2003 Z.z. o financovaní škôl, ktorá doteraz nebola vykonaná. Rada školy je kontrolný orgán, plní funkciu verejnej kontroly a predtým, než sa pozrieme na jej odpoveď, pripomeňme si, čo o rade školy hovorí zákon 596/2003 Z.z. § 24:

(1) Rada školy, obecná školská rada a územná školská rada sú iniciatívne a poradné samosprávne orgány, ktoré vyjadrujú a presadzujú verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plnia funkciu verejnej kontroly, posudzujú a vyjadrujú sa k činnosti škôl, školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky.
 
Rodičia zastúpení v Rade rodičov teda právom od Rady školy očakávajú, že bude sama iniciatívne dbať o dodržiavanie zákona subjektom nad ktorým má kontrolnú moc. O to skôr, ak ju o to rodičia sami požiadajú. Pozrime sa čo teda odpovedala Rada školy pri ZŠ s MŠ Šintava rodičom:
 
"...Rada školy sa uzniesla na tomto uznesení: Rada školy berie na vedomie žiadosť z Rady rodičov pri ZŠ s MŠ kráľa Svätopluka Šintava o kontrolu financovania vianočného večierka v roku 2016 a konštatuje, že kontroly boli vykonané v súlade s platnými zákonmi. Rada školy konštatuje, že kontrola vianočného večierka z roku 2016 je zo strany zriaďovateľa uzavretá."
 
V prvom rade sa rada školy nevyjadruje za zriaďovateľa, ale za seba. Jej konštatovanie, že je vec "zo strany zriaďovateľa uzavretá" je bezpredmetné, takéto konštatovanie môže vydať obecné zastupiteľstvo, ale nie rada školy.
K podstate veci - kontrole financovania večierka 2016 - už, okrem iného, aj na týchto stránkach boli uvádzané viaceré fakty:
  1. Bola vykonaná jediná známa kontrola (teda nie niekoľko kontrol, ako tvrdí Rada školy) obecnou kontrolórkou, ktorá skúmala jedinú vec - z akých zdrojov bol večierok financovaný a to "z vlastných príjmov školy". Neskúmala a teda nemohla ani predložiť, či peniaze boli použité zákonne.
  2. Doteraz nebola vykonaná kontrola či boli prostriedky na Vianočný večierok 2016, vo výške takmer 4000€, použité v súlade so zákonom 597/2003 Z.z. o financovaní škôl, teda či boli použité zákonne.
  3. Na túto kontrolu bola obecná kontrolórka vyzvaná poslancom OZ na zasadnutí (podľa platného uznesenia ju mohla vykonať aj z vlastnej iniciatívy) – neurobila tak
  4. Teraz aj Rada rodičov vyjadrila záujem na vykonaní takejto kontroly, ten kto by ju mal iniciovať a zaujímať sa o to – Rada školy – nemá o to záujem.
Zákon 597/2003 Z.z. o financovaní škôl určuje spôsoby ako možno peniaze získať a aj na čo ich použiť. Kto má záujem, môže si prečítať celé znenie § 2 Zdroje financovania regionálneho školstva tu alebo aj s výkladom v článku Miloša Majka. Zo zákona podľa môjho názoru vyplýva, že škola nemôže financovať večierok, ktorý nijak nesúvisí so vzdelávaním, ani s prevádzkou a nie je ani havarijnou situáciou. A nezáleží z akých prostriedkov, keďže aj tie "z vlastných príjmov školy" slúžia len ako doplnkový zdroj k peniazom zo štátneho rozpočtu. Mimochodom, je aj celkom pochopiteľné, čo mal zákonodarca na mysli, že prostriedky vynaložené školou majú sledovať cieľ školy - vzdelávanie - a nič iné sa z nich platiť nemá.
 
Zhrňme si fakty a pozrime sa na vzťahy a súvislosti:
  1. ZŠ s MŠ Šintava zorganizuje nákladný večierok pre priateľov v hodnote skoro 4000€ v situácii, keď si žiaci nosili do školy toaletný papier a mydlo.
  2. Poslanci obecného zastupiteľstva neschválili kontrolu, hoci mohli.
  3. Obecná kontrolórka napriek vyzvaniu doteraz neskontrolovala, či boli prostriedky na spomínaný večierok použité v súlade so zákonom 597/2003 Z.z. o financovaní škôl.
  4. Rodičia na rade rodičov ponúkli riaditeľovi M. Bodisovi, aby sám požiadal o takúto kontrolu a tým vyvrátil podozrenia. Na zasadnutí RR sa vyjadril, že nepožiada.
  5. Rodičia vyzvali Radu školy pri ZŠ s MŠ Šintava, aby požiadala o kontrolu či boli prostriedky na večierok použité v súlade so zákonom 597/2003 Z.z. Rada školy nepožiadala a nesprávne tvrdí, že kontroly boli vykonané.
Naskytá sa otázka, prečo nikto nechce kontrovať školu, keď možno bolo nehospodárne minutých 4000 eur? Všetky kontrolné mechanizmy zlyhávajú (poslanci, kontrolórka, Rada školy). Zrejme na nezákonnom a nehospodárnom nakladaní s peniazmi niečo bude, keď ani riaditeľ školy M. Bodis nechcel iniciovať kontrolu, aby sa možné podozrenie vyvrátilo. Rada školy by mala sama iniciatívne kontrolovať, o to skôr, ak ju na to vyzvú rodičia. To isté platí aj o poslancoch aj o obecnej kontrolórke. Prečo nekonajú tak ako by mali? Potrebujú niekoho a niečo kryť?
 
P.S.
V zápisnici z Rady rodičov zo 4.apríla možno nájsť zmienku o financovaní večierka 2016 a tiež dohodu o požiadaní Rady školy o kontrolu.
V prílohe je žiadosť Rady rodičov o kontrolu financovania Vianočného večierku 2016 adresovaná Rade školy a tiež odpoveď Rady školy.

Priložené súbory k článku:Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
O2 Pali | 22-06-2018 09:43:55
Bol som účastníkom jednej takej kontroly Kontrolórkou obce zrovna na škole, a s jej priebehu mi bolo na zaplakanie....
Tak, že veľa by som si od kontrolórky a jej kontroly nesľuboval:)

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárseredan Pred 52 minútami:
AKTUÁLNE: Rómom na Trnavskej ulici pravdepodobne niekto do auta dal výbušninu. Ulica okolo výbuchu je uzatvorená! - AKTUALIZOVANÉ
KomentárAnonym Pred 7 hodinami:
Na motorke s alkoholom, bez vodičského oprávnenia, so zákazom činnosti
Komentárdaniel Pred 9 hodinami:
Slovensko nemá dostatok mäsa. Sme nútení odoberať ho zo zahraničia
Komentárcolorman Včera:
Problém s legálnou likvidáciou odpadu podľa objemu občanmi stále trvá. Hovorca Veselický nedvíha telefón - čo robí primátor Tomčányi?
Komentárobyvatel - doposial nezverejnene Včera:
"ĽUDIA, TVRDO BOJUJTE ZA SVOJE PRÁVA NA SLUŠNÝ a hlavne SPRAVODLIVÝ ŽIVOT PRE SEBA a svoje DETI !" - Anna Remiášová
KomentárPre s.i.n. Včera:
In Castle 2019 prinesie skupinu Garbage!
KomentárAnonym Včera:
Policajti zadržali muža odsúdeného za vraždu
KomentárZákladná škola Juraja Fándlyho Predvčerom:
Zápis do 1. ročníka otázky a odpovede pre rodičov
KomentárOdpoveď Predvčerom:
Exstarosta Šintavy Holička prechádza od verbálnych útokov k fyzickým. Dnes v budove súdu fyzicky atakoval novinára.
Komentárpotecha 13-02-2019 23:25:11:
ŠKF iClinik Sereď - 1. FC Znojmo SC 1 : 0 (0 : 0)
KomentárAnonym 13-02-2019 18:32:27:
Nahrávanie obecného zastupiteľstva - parametre cenovej ponuky
KomentárMiloš Majko 12-02-2019 15:55:18:
Vedenie mesta hovorí o obavách z množstva odpadu tvoreného zamestnancami z tretích krajín. Legálnu likvidáciu ale prakticky neumožňuje.
Komentárpre pre skola 12-02-2019 09:55:40:
Celoslovensky sa deti vo vedomostiach zlepšili, v Šoporni to vyzerá opačne. Vyhovuje tento stav rodičom detí?
KomentárAnonym 11-02-2019 18:59:11:
V boji proti byrokracii ideme ešte ďalej
Komentárgulak 11-02-2019 15:46:21:
ŠVPS SR informuje o dodávkach hovädzieho mäsa z rizikových prevádzkarní z Poľska

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign