Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 10. 2018, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Novembrovy koncert v Seredi
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Expedicia Nahorny Karabach
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Za Eszterházyovcami do Rakúska

159

Marek L. Guspan | Spolu s aktivitami, ktoré smerujú k obnove neogotického kaštieľa v Galante sa zvýšil aj záujem o osudy rodiny Eszterházyovcov, ktorým kaštieľ kedysi patril. Niektorí členovia rodiny sa už aj boli v Galante pozrieť, ako záchranné práce pokračujú,.

Avšak nielen Galanta bola  sídelným mestom tejto rodiny, ktorá od prvej polovice 15. storočia mala významné postavenie v rakúskej a neskôr rakúsko-uhorskej monarchii. Galanta bola ich prvým sídlom – od roku 1412, ale rodina si stavala svoje sídla aj v iných mestách krajiny. Preto sme sa vydali po stopách Esterházyovcov do miest, kde členovia rodiny prežili niekoľko storočí.

Iba 120 km z Galanty sa v Rakúsku nachádza mesto Eisenstadt. Po maďarsky Kismárton, po slovensky Železno. Mesto je centrom rakúskej spolkovej krajiny Burgenland a žije v ňom dokonca menej ľudí ako v Galante – niečo cez 12 000. Hneď vedľa historického centra sa nachádza pôvodne barokový zámok, neskôr prestavaný v klasicistickom štýle. Rodina Eszterházyovcov ho získala do svojho majetku v roku 1622. Odvtedy až do prvej svetovej vojny sa v ňom vystriedalo niekoľko generácii tejto vplyvnej rodiny. Prehliadka zámku nie je lacná záležitosť – aspoň pre našinca – ale niečo sme obetovať museli. Vybrali sme si dva zo štyroch ponúkaných okruhov, čím sme ušetrili 5 eúr. Jeden okruh totiž stojí 9 eúr, dva 13 eúr a za všetky 4 zaplatíte myslím, 26 eúr. Zľavnené ceny na internetových stránkach www.esterhazy.at nenájdete. Iba základné vstupné. Ale nájdete tam slovenskú verziu, popisovaných atrakcii, takže sa môžete dopredu na návštevu pripraviť.

Nami vybrané okruhy mali názov Skvosty zámku Esterházy a Apartmán kňažnej. Prvý okruh je bez sprievodcu, ale postretli sme tam rusky hovoriacu zamestnankyňu, ktorá nám a ďalším dvom ruským turistkám veľmi ochotne porozprávala, čo-to k vystaveným exponátom. Škoda len, že sme museli prehliadku ukončiť skôr, pretože o desiatej začínal druhý prehliadkový okruh. Tentoraz komentovaný, pre nás však bez nejakého významu, keďže po nemecky sa vieme tak akurát pozdraviť a poďakovať. Pre mňa bolo na apartmánoch zaujímavé najmä ich zázemie, kde sa pohybovalo a bývalo služobníctvo kňažnej. Spletitá sieť chodieb a izbičiek, z ktorých sa dalo rýchlo dostať ku kňažnej prebývajúcej v niektorej zo svojich komnát, je ako malé bludisko.

Po prehliadke sme už individuálne dokončili prehliadku Skvostov a zamierili sme do exteriéru zámku. Priľahlé historické centrum mesta je síce pekne upravené, ale množstvo butikov a mu na atraktivite nepridáva. Oveľa zaujímavejší je park zámku. Má obrovskú rozlohu a na jeho podrobné preskúmanie sme nemali síl. Najzaujímavejšie časti parku sú dve jazierka, umelý vodopád (ktorému pomáhal na začiatku 19. storočia jeden z prvých parných strojov v Európe) a Oranžéria (zatvorená). Pre milovníkov dlhých prechádzok v upravenom prostredí však ideálne miesto.

Skrátená prechádzka parkom mala aj ďalší dôvod. V programe dňa sme mali ešte jeden cieľ – Hrad Forchtenstein. K nemu sme absolvovali ďalších 26 km smerom na juh. Obec Forchtenstien (po maďarsky Fraknó, po slovensky Fortnava) s necelou trojtisíckou obyvateľov leží v pohorí Rosaliengebirge. Na jednom z jeho výbežkov sa týči aj rovnomenný hrad, ktorý roku 1622 získal Mikuláš Esterházy spolu so zámkom v Eisenstadte. Vstupné do hradu je podobné tomu ako na zámku (9 eúr za každý okruh), podobné budú zrejme aj zľavy. Neskúmali sme, pretože sme sa rozhodli, že si doprajeme iba výhľady na okolitú krajinu a do programu dňa zaradíme ešte jeden bod. Neesterházyovský.

Po krátkom čase sme teda hrad opustili a zamierili späť do roviny rozliehajúcej sa smerom do Maďarska. Nikdy sme totiž ešte neboli pri jazere Neusiedler See. Pri ceste k jeho brehom sme minuli aj ďalší z majetkov Esterházyovcov - kameňolom neďaleko obce St. Margarethen. Najprv sme dosiahli breh jazera neďaleko obce Rust. Bohužiaľ výhľad na jazero v týchto miestach je zakrytý všadeprítomnými trstinami. Urobili sme preto ešte jeden pokus a na breh jazera sme sa zamierili aj v blízkosti Brietenbrunnu. Trstiny sú síce aj tu, ale nezakrývajú výhľad na jazero a jeho náprotivný breh. Kúpať sa ešte nedalo, ani vstupné nikto nevyberal, popozerali sme sa teda po okolí a zamierili domov. Deň sa chýlil k večeru. Ďalšie atrakcie Burgenlandu, aj tie ktoré sú späté s Esterházyovcami, sme si nechali na inokedy.

Do Rakúska sa oplatí vycestovať, ale boli sme sklamaní z jednej veci – nikde v rakúskych sídlach rodiny Esterházyovcov nebola žiadna zmienka o tom, že rod pochádza z Galanty. Snáď sa to zmení, keď aj galantský kaštieľ bude vyzerať rovnako, ako ten v Eisenstadte.

 

http://esterhazy.at/sk

http://www.volnycas.sk/vylety/hrady-zamky-kastiele/vylet/hrad-burg-forchtenstein/index.html?tx_mchtrips_pi1%5Bsearch%5D=1


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan

159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan

159
Autor: Marek L.Guspan
159
Autor: Marek L.Guspan

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
shelley | 02-07-2014 23:01:10
Seredské mestské múzeum organizovalo zájazd po stopách Esterházyovcov ešte v roku 2012. Navštívili sme taktiež Eisenstadt, videli sme aj hrobku Josepha Haydna, Mozartovu sálu , hrad Forchtenstein, dedinku bocianov Rust, a jednu noc sme prespali v Šoproni. Tiež sme mali prehliadku historického centra mesta Šopron. Bol to krásny zájazd a radi naň spomíname.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárlubo Pred 36 minútami:
Československo prišlo do Serede 9. decembra 1918
Komentárpre anonym Pred 1 hodinami:
Takmer stovka policajtov zasahovala v Seredi
Komentáranonym Pred 1 hodinami:
Trnavský samosprávny kraj ocenil dvoch šintavčanov
KomentárLenka Oravcová Pred 10 hodinami:
Pokazený bankomat
Komentárprisnejsi postup na tuto komunitu Pred 11 hodinami:
Polícia kukláčov na akciu do sociálnych bytov v Seredi musela doviesť autobusmi
KomentárProtiuderna 5 Pred 11 hodinami:
Bude Dolná Streda mestom?
KomentárPavol Kurbel Pred 13 hodinami:
Ako ďalej s kaštieľom?
KomentárInfo Pred 15 hodinami:
V Sociálnych bytoch mesta Sereď zasahuje asi 50 kukláčov a desiatky ďalších policajtov.
Komentárobčan Pred 21 hodinami:
Masové zneužívanie mestských novín ohrozuje férovú kampaň. Volebnú súťaž krivia pred nadchádzajúcimi komunálnymi voľbami šéfovia radníc, ktorí ovládli tlačené mestské médiá.
KomentárPrehratí súd Pred 21 hodinami:
Bol Krajským súdom v Bratislave priznaný odkladný účinok rozhodnutiu MŽP SR č. 2913/2018/9.2 (1/2018 – rozkl.) zákonný?
Komentárvolby Pred 23 hodinami:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
Komentárzabudol si Včera:
Z verejných vyjadrení poslanca Naháckeho behá človeku mráz po chrbte
KomentárPre obcana Včera:
Oslavuje riaditeľ školy M.Bodis na šintavskej škole VOSR ?
KomentárMiloš Majko Včera:
Hudobná jeseň s heligónkou
KomentárGabika Predvčerom:
"Sto-nožka" má desať rokov
KomentárMichal Predvčerom:
Niektoré ulice v Seredi budú nasledujúce dni bez elekrickej energie
KomentárVeriaci 14-10-2018 07:57:22:
ŠKF iClinic Sereď - MTE Budafoki 1 : 2 ( 0 : 1 )

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign