Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 3. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Vláda i poslanci odobrili zákon o štátnej službe, ktorý pomôže napĺňať ciele OP EVS

MVSR |MM|  Nový zákon o štátnej službe, ktorého autorom je Úrad vlády Slovenskej republiky, má ambíciu zmodernizovať a odpolitizovať verejnú správu. Zároveň pomôže napĺňať ciele Operačného programu Efektívna verejná správa (OP EVS), ktorého riadiacim orgánom je Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky. Zákon schválila Vláda Slovenskej republiky na svojom rokovaní 21. septembra 2016. Dnes ho na aktuálnej schôdzi odobrili aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky. Nový zákon nahradí doterajší z roku 2009. Úrad vlády ho označil za reformu štátnozamestnaneckých vzťahov.

Rezort vnútra si ako riadiaci orgán stanovil v rámci OP EVS viaceré ciele. Okrem iného chce skvalitniť systémy a procesy vo verejnej správe, ako aj zmodernizovať ľudské zdroje či pomôcť pri tvorbe kvalitných a užitočných politík.

Úrad vlády v novoprijatom zákone navrhuje zriadiť Radu pre štátnu službu, ktorá bude nezávislým koordinačným a monitorovacím orgánom. Jej cieľom bude skvalitniť vykonávanie štátnej služby a hlavnou úlohou ochraňovať princípy, na ktorých je štátna služba budovaná.  V novom zákone je to politická neutralita, zákonnosť, transparentné zamestnávanie, efektívne riadenie štátnych zamestnancov, nestrannosť, profesionalita, transparentné a rovnaké odmeňovanie, stabilita a rovnaké zaobchádzanie. Vzniknúť má tiež centrálny informačný systém, prostredníctvom ktorého sa zlepší strategické plánovanie či riadenie ľudských zdrojov. Jeho súčasťou budú registre výberových konaní, úspešných absolventov, nadbytočných štátnych zamestnancov, štátnozamestnaneckých miest a štátnych zamestnancov.

Úrad vlády chce novým zákonom zabezpečiť i vyššiu transparentnosť výberových konaní pri obsadzovaní miest v štátnej službe. Zavedie sa nová koncepcia procesu obsadzovania miest, upravené budú takisto nové druhy výberových konaní. Novinkou je tzv. hromadné výberové konanie, ktoré sa bude týkať obsadzovania väčšieho počtu voľných štátnozamestnaneckých miest vhodných nielen pre absolventov. Zmeny v novom zákone o štátnej službe významne pomôžu napĺňať ciele Operačného programu Efektívna verejná správa.

OP EVS pokrýva niekoľko prioritných oblastí. Ide o zefektívnenie fungovania verejnej správy a súdneho systému ako aj o zvýšenie vymáhateľnosti práva. „Cieľom operačného programu je optimalizovať procesy vo verejnej správe tak, aby fungovala efektívnejšie a zároveň  poskytovala kvalitné služby občanom a podnikateľom na Slovensku. Okrem kvality poskytovaných služieb je jeho ambíciou aj zvýšenie ich dostupnosti a odstránenie zbytočnej administratívnej záťaže pri styku verejnosti s verejnou správou,“vysvetlila generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Operačný program, ako prvý tohto zamerania na Slovensku, prešiel obsahovo a časovo náročnou prípravou.„V rámci operačného programu Efektívna verejná správa chceme podporovať ambiciózne projekty, ktoré sú orientované na výsledky. Reformné projekty majú priniesť pozitívnu zmenu vo fungovaní verejnej správy a musia vytvárať hodnotu. Najdôležitejší je občan, ktorý má nárok na kvalitné služby,“ dodal riaditeľ odboru operačného programu Efektívna verejná správa Samuel Arbe. Prvé vyzvania z programu už riadiaci orgán vyhlásil, a to na dva národné projekty „Implementácia systému ďalšieho vzdelávania zamestnancov verejnej správy“ a „Optimalizácia procesov vo verejnej správe“. V oboch prípadoch je žiadateľom a prijímateľom ministerstvo vnútra.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 06-12-2016 21:01:57
Už sme tu kedysi mali Úrad pre štátnu službu. A je tu zas, len s iným názvom. A odpolitizovanie verejnej správy je v našich podmienkach nereálne. Tomu človek nemôže uveriť.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárpre pre názor Pred 24 minútami:
"Vidíte stále jen ty věci okolo potratů, homosexuálů, kondomů, a uniká vám to, co je to podstatné pro evangelium" - kňaz a teológ Tomáš Halík
Komentárratafak plachta Pred 1 hodinami:
"Smeráci a im podobní vyčítajú Zuzane Čaputovej, že je neskúsená politička. Určite je."
KomentárObčan Pred 2 hodinami:
Pozvánka na riadne zasadnutie Obecného zastupiteľstva
Komentárgulak Pred 2 hodinami:
Dnes som volil z presvedčenia a verím, že rovnako budem aj v druhom kole.
KomentárImro Pred 7 hodinami:
Pozvánka na stretnutie s kandidátmi
Komentárvystaba haly Pred 10 hodinami:
Budú šopornianski poslanci rokovať o novej výstavbe v Šoporni?
KomentárPre Patanku Pred 11 hodinami:
Deň zeme v Pate
KomentárPatan Pred 13 hodinami:
Súťažili v bowlingu
Komentárfanda Pred 14 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Slovan Bratislava 1 : 4 ( 0 : 2 )
KomentárDina Predvčerom:
Hlinený dukát pomôže ľuďom v núdzi
KomentárMiloš Majko Predvčerom:
Po dnešných udalostiach by sa mali ešte ako tak slušní funkcionári a členovia strany SMER ospravedlniť občanom, stiahnuť sa z verejného života a odísť do histórie.
Komentárkoľko Predvčerom:
V Seredi sa stratil tento kocúrik. Nevideli ste ho?

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign