Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Trnavský župan J. Viskupič zvažuje podanie trestného oznámenia v súvislosti so zisteniami o piešťanskom letisku

TTSK |MM|   Župan Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič sa zúčastnil dnešného súdneho pojednávania v Piešťanoch. Bývalý člen predstavenstva piešťanského letiska a dnes hlavný kontrolór mesta Trnava Vladimír Krátky žiada od spoločnosti vyplatenie odmien vo výške 38 tisíc eur. Aj s ďalšími poplatkami by to celkovo malo byť takmer 50 tisíc eur. Na základe tohto prípadu i ďalších zistení, ktoré súvisia s hospodárením na piešťanskom letisku, župan zvažujeme podanie trestného oznámenia.

DNEŠNÝ SÚD A ĎALŠIE OBROVSKÉ ODMENY

„Pán Krátky bol na 22 zasadnutiach predstavenstva, jeho účasť na jednom zasadnutí teda má stáť daňových poplatníkov 1 700 eur. Aj s úrokmi a ďalšími poplatkami to má vyjsť na takmer 2 300 eur za jednu jeho ,audienciu’. Nie je mi jasné, čo vlastne za tie obrovské peniaze robil, keďže letisku nijako nepomohol, naopak letisko smerovalo k totálnemu úpadku,“hovorí trnavský župan Jozef Viskupič. Ten napĺňa jeden z predvolebných sľubov - že záchrana a následný rozvoj piešťanského letiska budú patriť medzi priority župy.

Vladimír Krátky pôsobil v predstavenstve letiska od júna 2009 do októbra 2012, keď letisku šéfoval vtedajší predseda TTSK Tibor Mikuš. Krátky bol nominantom ministra dopravy Ľ. Vážneho. Po pôsobení v letisku sa stal prednostom Obvodného úradu Trnava, dnes je hlavným kontrolórom mesta Trnava.

Takýto človek má strážiť efektívne a zákonné nakladanie s financiami v krajskom meste? Sú toto dobré referencie pre zastávanie takejto dôležitej funkcie?“ pýta sa J. Viskupič.„Tiež upozorňujem, že pán Krátky žiada odmeny aj za obdobie, keď už pracoval na Obvodnom úrade, čo je v rozpore so zákonom.“

Viskupič spomenul aj prípad členky predstavenstva, ktorá si nárokuje za jednu jedinú účasť na zasadnutí predstavenstva sumu 38 tisíc eur (aj s úrokmi to má letisko stáť takmer 50 tisíc eur)...

ZLATÉ PADÁKY

Výpočet dlhov na odmenách dopĺňa aj bohatý zoznam veriteľov so zlatými padákmi. V rokoch 2012, 2013 a 2014 žiadalo 7 členov predstavenstva a dozornej rady vyplatiť odmeny vo forme 8-násobkov ich platov. Dvaja z nich dokonca žiadajú 2-krát 9-násobok platov. Dôvodom malo byť ukončenie funkčného obdobia. „Ich požiadavka je doslova nehorázna, keďže oni sa následne opäť vrátili na tie isté pozície. Čiže žiadajú vyplatenie zlatých padákov, hoci vlastne neodišli. Celkovo ide o sumu takmer 86 tisíc eur, k tej už dnes prináležia aj úroky. Stále pritom hovoríme o období, kedy malo letisko státisícové straty,“ hovorí trnavský župan.

A mimochodom – v roku 2012 bola priemerná mzda zamestnancov na letisku 712 eur v hrubom.

 

„Dôležitý je tiež fakt, že práve za šéfovania týchto ľudí, ktorí dnes žiadajú nehorázne odmeny, sa kumulovaná strata letiska zvýšila o 5,8 milióna eur. Takto tú spoločnosť viedli v rokoch 2009 až 2017, to je výsledok ich práce,“pokračuje J. Viskupič.

SNAHA O LIKVIDÁCIU LETISKA

Dôkaz, že vtedajší šéfovia nemali záujem letisko rozvíjať, ale naopak ho zlikvidovať, napokon ponúkli sami v roku 2016.

Predstavenstvo poslalo na ministerstvo dopravy pozvánku na mimoriadne valné zhromaždenie – jedným z bodov bolo rozhodnutie o likvidácii letiska, nechýbal ani presný harmonogram likvidácie. Inak – likvidátorom mal byť zástupca advokátskej kancelárie, ktorá práveže mala zastupovať letisko (a robila aj pre župu) pri prípadných problémoch. Valné zhromaždenie zastavil až tlak verejnosti (vrátane terajšieho župana).

TRESTNÉ OZNÁMENIA

Podľa Jozefa Viskupiča je celý príbeh vlastne o tom, ako bývalé vedenie letiska Piešťany, zároveň aj vedenie Trnavskej župy, hospodárili na letisku. „Vytvárali obrovské straty, brali pôžičky, nevytvárali žiadny obrat, nepriniesli investora ani iný rozvoj pre letisko. Zato ho zanechali s dlhom 2,2 milióna eur a popritom si ešte nárokujú nehorázne a nemorálne odmeny, o ktoré sa dnes s nami nehanbia súdiť.“

Konanie bývalého vedenia letiska, ale aj vedenia župy je škandalózne aj preto, že hoci letisko nerozvíjali a len zadlžovali, tak navyše vytvárali záväzky voči veriteľom. „Dialo sa to prostredníctvom nevyplácania odmien a braním rôznych pochybných pôžičiek,“ poznamenal trnavský župan.

„Na základe postupnej analýzy toho, čo sa dialo na letisku, sme nadobudli dojem, že v spoločnosti mohlo dochádzať k porušovaniu povinnosti pri správe cudzieho majetku, či dokonca konaniu, ktoré mohlo smerovať k zámernému úpadku spoločnosti. Preto budeme konať a zvažujeme v tejto veci podanie trestného oznámenia,“ uzavrel J. Viskupič.

 

 

Doplnok:

AKO SI ZVYŠOVALI ODMENY

2007

Letisko vzniklo v roku 2004, vlastnil ho iba štát, a do konca februára 2007 platili odmeny pre členov predstavenstva a dozornej rady nastavené ministrom Prokopovičom. Boli to sumy od  67 eur do 500 eur.

V marci akcionári – medzi nimi aj župa vedená a zastupovaná T. Mikušom –si zvýšili odmeny trojnásobne (na úroveň 1 500 eur).

Celková suma odmien však narástla „len“ na 12 700 eur, teda mierne (vzhľadom na nasledujúce roky). Aj si ich vyplatili, bolo z čoho, letisko ešte čerpalo úver z banky.

2008

Akcionári letiska zmenili Odmeňovací poriadok, takmer šesťnásobne si zvýšili odmeny. Už ide o celkovú sumu 74 000 eur.

2009

Predsedom predstavenstvasa stáva župan Tibor Mikuš. Odmeny si zvýšili na 104 tisíc eur. A boli vyplatené, ešte stále bežal úver z banky, bolo z čoho.

2010

Hoci strata letiska sa ráta stále v státisícoch (-833 tisíc eur), predstavenstvo a dozorná rada – teda tí, ktorí mali letisku pomáhať dostať sa z dlhov a oživiť ho - si naďalej nárokujú obrovské odmeny. Ide o 111 tisíc eur, znovu viac ako rok predtým. Lenželetisko im už nemalo z čoho zaplatiť nárokované odmeny, aj úver z banky sa už medzitým minul, takže spoločnosť im začala „dlžiť peniaze“.

Odvtedy už nevyplatené vysoké odmeny vytvárali letisku iba nové a nové dlhy.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Slušný obcan | 04-04-2018 20:17:55
Bud poda alebo nepodá. Co zas tu hrá že zvažuje ? To je podobne ako keď odpovedal novinárke na otázku či s Igorom Matovič denne precestovali 600 km. Odpoveď bola - nevylučujem ....

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárgulak Pred 9 hodinami:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
KomentárAnonym Pred 10 hodinami:
Trnavská župa podporí aktivity na predchádzanie živelným pohromám
KomentárAnonym Pred 10 hodinami:
"Ostré" náboje mal bezdomovec nájsť v kontajneri. Našťastie skončili na polícii.
KomentárErik Herceg Pred 16 hodinami:
Našla sa rodina na historickej fotografii
KomentárFanda Pred 24 hodinami:
Policajti zadržali dílerku pervitínu
KomentárŠkoda Včera:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárjuro Predvčerom:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárFrantišek Uhrič Predvčerom:
Našla sa unikátna historická fotografia Serede. Pomôžete pri jej identifikácii?
Komentármachinacie Predvčerom:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárAlena Predvčerom:
Kukláči zasahovali v sobotu v Seredi a okolitých obciach Šalgočka, Zemianske Sady a Pusté Sady
Komentáranonym Predvčerom:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárCanasta 16-07-2019 23:13:05:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárUdenac 16-07-2019 11:50:36:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
KomentárAdministrator SOL 15-07-2019 11:00:14:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor 15-07-2019 10:57:36:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym 14-07-2019 21:51:39:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka 14-07-2019 11:27:45:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života
Komentárpre udenac 12-07-2019 13:43:49:
Bitka futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v Bratislave

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign