Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 24. 1. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Trnavský župan J. Viskupič zvažuje podanie trestného oznámenia v súvislosti so zisteniami o piešťanskom letisku

TTSK |MM|   Župan Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Jozef Viskupič sa zúčastnil dnešného súdneho pojednávania v Piešťanoch. Bývalý člen predstavenstva piešťanského letiska a dnes hlavný kontrolór mesta Trnava Vladimír Krátky žiada od spoločnosti vyplatenie odmien vo výške 38 tisíc eur. Aj s ďalšími poplatkami by to celkovo malo byť takmer 50 tisíc eur. Na základe tohto prípadu i ďalších zistení, ktoré súvisia s hospodárením na piešťanskom letisku, župan zvažujeme podanie trestného oznámenia.

DNEŠNÝ SÚD A ĎALŠIE OBROVSKÉ ODMENY

„Pán Krátky bol na 22 zasadnutiach predstavenstva, jeho účasť na jednom zasadnutí teda má stáť daňových poplatníkov 1 700 eur. Aj s úrokmi a ďalšími poplatkami to má vyjsť na takmer 2 300 eur za jednu jeho ,audienciu’. Nie je mi jasné, čo vlastne za tie obrovské peniaze robil, keďže letisku nijako nepomohol, naopak letisko smerovalo k totálnemu úpadku,“hovorí trnavský župan Jozef Viskupič. Ten napĺňa jeden z predvolebných sľubov - že záchrana a následný rozvoj piešťanského letiska budú patriť medzi priority župy.

Vladimír Krátky pôsobil v predstavenstve letiska od júna 2009 do októbra 2012, keď letisku šéfoval vtedajší predseda TTSK Tibor Mikuš. Krátky bol nominantom ministra dopravy Ľ. Vážneho. Po pôsobení v letisku sa stal prednostom Obvodného úradu Trnava, dnes je hlavným kontrolórom mesta Trnava.

Takýto človek má strážiť efektívne a zákonné nakladanie s financiami v krajskom meste? Sú toto dobré referencie pre zastávanie takejto dôležitej funkcie?“ pýta sa J. Viskupič.„Tiež upozorňujem, že pán Krátky žiada odmeny aj za obdobie, keď už pracoval na Obvodnom úrade, čo je v rozpore so zákonom.“

Viskupič spomenul aj prípad členky predstavenstva, ktorá si nárokuje za jednu jedinú účasť na zasadnutí predstavenstva sumu 38 tisíc eur (aj s úrokmi to má letisko stáť takmer 50 tisíc eur)...

ZLATÉ PADÁKY

Výpočet dlhov na odmenách dopĺňa aj bohatý zoznam veriteľov so zlatými padákmi. V rokoch 2012, 2013 a 2014 žiadalo 7 členov predstavenstva a dozornej rady vyplatiť odmeny vo forme 8-násobkov ich platov. Dvaja z nich dokonca žiadajú 2-krát 9-násobok platov. Dôvodom malo byť ukončenie funkčného obdobia. „Ich požiadavka je doslova nehorázna, keďže oni sa následne opäť vrátili na tie isté pozície. Čiže žiadajú vyplatenie zlatých padákov, hoci vlastne neodišli. Celkovo ide o sumu takmer 86 tisíc eur, k tej už dnes prináležia aj úroky. Stále pritom hovoríme o období, kedy malo letisko státisícové straty,“ hovorí trnavský župan.

A mimochodom – v roku 2012 bola priemerná mzda zamestnancov na letisku 712 eur v hrubom.

 

„Dôležitý je tiež fakt, že práve za šéfovania týchto ľudí, ktorí dnes žiadajú nehorázne odmeny, sa kumulovaná strata letiska zvýšila o 5,8 milióna eur. Takto tú spoločnosť viedli v rokoch 2009 až 2017, to je výsledok ich práce,“pokračuje J. Viskupič.

SNAHA O LIKVIDÁCIU LETISKA

Dôkaz, že vtedajší šéfovia nemali záujem letisko rozvíjať, ale naopak ho zlikvidovať, napokon ponúkli sami v roku 2016.

Predstavenstvo poslalo na ministerstvo dopravy pozvánku na mimoriadne valné zhromaždenie – jedným z bodov bolo rozhodnutie o likvidácii letiska, nechýbal ani presný harmonogram likvidácie. Inak – likvidátorom mal byť zástupca advokátskej kancelárie, ktorá práveže mala zastupovať letisko (a robila aj pre župu) pri prípadných problémoch. Valné zhromaždenie zastavil až tlak verejnosti (vrátane terajšieho župana).

TRESTNÉ OZNÁMENIA

Podľa Jozefa Viskupiča je celý príbeh vlastne o tom, ako bývalé vedenie letiska Piešťany, zároveň aj vedenie Trnavskej župy, hospodárili na letisku. „Vytvárali obrovské straty, brali pôžičky, nevytvárali žiadny obrat, nepriniesli investora ani iný rozvoj pre letisko. Zato ho zanechali s dlhom 2,2 milióna eur a popritom si ešte nárokujú nehorázne a nemorálne odmeny, o ktoré sa dnes s nami nehanbia súdiť.“

Konanie bývalého vedenia letiska, ale aj vedenia župy je škandalózne aj preto, že hoci letisko nerozvíjali a len zadlžovali, tak navyše vytvárali záväzky voči veriteľom. „Dialo sa to prostredníctvom nevyplácania odmien a braním rôznych pochybných pôžičiek,“ poznamenal trnavský župan.

„Na základe postupnej analýzy toho, čo sa dialo na letisku, sme nadobudli dojem, že v spoločnosti mohlo dochádzať k porušovaniu povinnosti pri správe cudzieho majetku, či dokonca konaniu, ktoré mohlo smerovať k zámernému úpadku spoločnosti. Preto budeme konať a zvažujeme v tejto veci podanie trestného oznámenia,“ uzavrel J. Viskupič.

 

 

Doplnok:

AKO SI ZVYŠOVALI ODMENY

2007

Letisko vzniklo v roku 2004, vlastnil ho iba štát, a do konca februára 2007 platili odmeny pre členov predstavenstva a dozornej rady nastavené ministrom Prokopovičom. Boli to sumy od  67 eur do 500 eur.

V marci akcionári – medzi nimi aj župa vedená a zastupovaná T. Mikušom –si zvýšili odmeny trojnásobne (na úroveň 1 500 eur).

Celková suma odmien však narástla „len“ na 12 700 eur, teda mierne (vzhľadom na nasledujúce roky). Aj si ich vyplatili, bolo z čoho, letisko ešte čerpalo úver z banky.

2008

Akcionári letiska zmenili Odmeňovací poriadok, takmer šesťnásobne si zvýšili odmeny. Už ide o celkovú sumu 74 000 eur.

2009

Predsedom predstavenstvasa stáva župan Tibor Mikuš. Odmeny si zvýšili na 104 tisíc eur. A boli vyplatené, ešte stále bežal úver z banky, bolo z čoho.

2010

Hoci strata letiska sa ráta stále v státisícoch (-833 tisíc eur), predstavenstvo a dozorná rada – teda tí, ktorí mali letisku pomáhať dostať sa z dlhov a oživiť ho - si naďalej nárokujú obrovské odmeny. Ide o 111 tisíc eur, znovu viac ako rok predtým. Lenželetisko im už nemalo z čoho zaplatiť nárokované odmeny, aj úver z banky sa už medzitým minul, takže spoločnosť im začala „dlžiť peniaze“.

Odvtedy už nevyplatené vysoké odmeny vytvárali letisku iba nové a nové dlhy.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Slušný obcan | 04-04-2018 20:17:55
Bud poda alebo nepodá. Co zas tu hrá že zvažuje ? To je podobne ako keď odpovedal novinárke na otázku či s Igorom Matovič denne precestovali 600 km. Odpoveď bola - nevylučujem ....

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárpre pre občan Pred 3 hodinami:
Dnes komisia rozhodovala o výške dotácií po prvý raz v histórii mesta VEREJNE. - AKTUALIZOVANÉ
Komentársmutna pravda Pred 4 hodinami:
Tovar v hodnote takmer 300 Eur kradli deti. Samozrejme, že dospelí boli prítomní.
Komentárhádam Pred 5 hodinami:
Autogramiáda a beseda so spisovateľom, rodákom zo Serede Igorom Ďuričom v Panta Rhei v Seredi
Komentárnázor Pred 12 hodinami:
Pozvánka na stretnutie s kandidátmi
KomentárAnonym Pred 13 hodinami:
Oficiálna webová stránka obce Šoporňa je deň pred zastupiteľstvom nedostupná. - AKTUALIZOVANÉ
KomentárCicero Pred 14 hodinami:
Ak sa teda nebudú mať k činu poslanci, možno onedlho budú nahradení samotnými poškodenými občanmi.
Komentárpostúpenie podania Pred 21 hodinami:
"akékoľvek zvýhodnenie v rámci uvedených poplatkov pre tieto osoby považujeme za diskriminujúce voči ostatným obyvateľom" - píše generálnemu prokurátorovi rozhorčený občan
KomentárCBA šoporňa Včera:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
Komentárlolo Včera:
NAKA zadržala ďalšiu drogovú zločineckú skupinu
KomentárTak že chytať nebudete Predvčerom:
Výsledky volieb do výboru a kontrolnej komisie na obdobie rokov 2018 – 2021
Komentáronanym Predvčerom:
Auto zrazilo chodca na priechode pre chodcov
Komentárpotecha 18-01-2019 23:11:59:
Tri víťazstvá basketbalistov ŠBK Sereď proti Trnave
Komentáranonym 18-01-2019 09:49:16:
Tragická dopravná nehoda na priechode pre chodcov
KomentárHutník 18-01-2019 09:48:09:
Prosba o pomoc pri nájdení strateného psíka
KomentárMichail Kovaľčuk genetika slovanov 18-01-2019 01:03:54:
Genetika moslimov
Komentárpre Zuzanu 17-01-2019 13:57:35:
Nahrávanie obecného zastupiteľstva - parametre cenovej ponuky
KomentárPavol Kurbel 17-01-2019 12:13:13:
Výsledky žiakov ZŠ Juraja Fándlyho v celoslovenskom testovaní žiakov KOMPARO
Komentársepultura666 17-01-2019 08:02:10:
Sanitka zrazila chodkyňu, polícia hľadá svedkov
Komentárgulak 15-01-2019 17:46:40:
Prezident sa stretol s europoslancami vo veci vyšetrovania vraždy Jána a Martiny

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign