Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 12. 2017, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Prenájom priestorov na podnikanie
Označenie inzercie
Ponuka práce
Označenie inzercie
ZARAZ Jazyková škola
Označenie inzercie
Afrikola
Označenie inzercie
Zaraz - jazykova skola
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
ZARAZ Jazyková škola
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Tresty pre firmy? Top zákon má obrovské nedostatky

159

PRo Communications  |MM|  Na prijatie zákona, ktorý má zastaviť podvodné firmy, Slovensko čakalo dlhých 17 rokov. Kvôli tomu, že sme v tomto smere nekonali dostatočne rýchlo, nás viackrát tvrdo kritizovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Práve jej sme prijatie zákona o trestnej zodpovednosti firiem ešte v roku 1999 sľúbili. Nakoniec tak robíme. Ako posledná krajina Európskej únie.

Bratislava, 30. júna 2016 – Už od zajtra, 1. júla 2016, začína platiť jeden z najočakávanejších zákonov z dielne bývalého ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Jeho podstatou je, že spoločnosti, ktoré spáchajú trestný čin, budú aj potrestané. Na zákon sme síce čakali dlhé roky, no napriek tomu má viacero medzier.
„Problémom je, že firmy naďalej nebudú niesť zodpovednosť za viaceré trestné činy, ktoré by boli spoločensky potrebné,“ vysvetľuje Ján Gajan, partner jednej z najvýznamnejších advokátskych kancelárií na Slovensku HMG Legal (patriacej do portfólia skupiny HMG Advisory Group). Reč je o trestnom čine poškodzovania či zvýhodňovania veriteľa, marenia konkurzného konania, rôznych druhoch podvodov či machináciách pri verejnom obstarávaní. Napríklad, ak by sa kauza Váhostav prevalila po 1. júli 2016, nový zákon by bol absolútne bezzubý. V tomto prípade totiž vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru (NAKA) vzniesol v marci 2016 obvinenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu zvýhodňovania veriteľa voči trom členom manažmentu stavebného gigantu. „Pri tomto čine sa dajú trestne stíhať len fyzické osoby, nie firma samotná,“ objasňuje Ján Gajan.
Zákon má nedostatky aj z obsahového hľadiska. Hovorí sa tu totiž o takzvanom nevyhnutnom minime. Vyhovelo sa tak požiadavkám zástupcov zamestnávateľov, aby bola trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb minimálna z dôvodu obáv z jej zneužívania na konkurenčný boj medzi podnikateľmi. „Medzery sú aj v oblasti pokút. Tu bol zákon kritizovaný z dôvodu, že výška pokuty nie je odstupňovaná podľa zásadnosti trestného činu a nie je sprísnená v prípade opakovaného páchania trestnej činnosti,“ dodáva Ján Gajan, partner HMG Advisory Group. Výška pokuty tak závisí od kvalifikovanej úvahy súdu v konkrétnom prípade. Na druhej strane, plusom nového zákona je, že trestná zodpovednosť právnickej osoby nezanikne ani vyhlásením konkurzu,vstupom do likvidácie, jej zrušením alebo zavedením nútenej správy. Trestná zodpovednosť firmy, ktorá bola zrušená, prejde na jej právnych nástupcov.

 

- - -
O HMG Advisory Group
HMG Advisory Group je pôvodom poradenská skupina, ktorá bola založená v roku 2000. Zameriava sa na oblasť obchodného práva a podnikových financií. Do jej portfólia sa radia štyri spoločnosti: HMG Legal, HMG Finance, HMG Company Services a HMG Recovery. HMG Legal je jedna z najväčších právnických kancelárií na Slovensku, ktorú magazín Trend ohodnotil aj ako Právnickú firmu roka v oblastiach sporovej agendy, akvizícií a fúzií, developerských projektov a reštrukturalizácie. HMG Finance poskytuje služby v účtovníctve, daniach, kontrolingu, riadení cash flow a ďalších odvetviach podnikových financií. HMG Company Services sa zaoberá zakladaním, rušením a správou obchodných spoločností. Venuje sa tiež predaju už založených a registrovaných firiem pripravených na plnohodnotné fungovanie. HMG
Recovery poskytuje poradenstvo, odbornú podporu a služby v oblasti insolvenčných procesov právnických i fyzických osôb, ako aj procesov rušenia a likvidácie firiem. Ide o jednu z najväčších firiem vo svojom biznise.
 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
shelley | 02-07-2016 00:28:55
Uvidíme, ako sa zo zákona zase postupne stane bezzubá príšera škeriaca sa na svoje obete, lebo na Slovensku nie sú problémy ani tak zákony, ale ich uplatňovanie. Teda väčšinou.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
LIDL
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Prevažne jasno
-5°
C
92%
Severozápa 2 km/h
08:34
16:59

Ned

H

3°/-1°

Pon

H

2°/-3°

Uto

B

1°/-3°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárAnonym Pred 38 minútami:
Mimoriadna udalosť v obci Opoj: Policajti PMJ museli použiť služobnú zbraň, jeden z podozrivých streľbu neprežil
KomentárAnonym Pred 8 hodinami:
Podnikateľ exposlanec Marián Sidor patrí medzi žiadateľov o zmenu územného plánu. Vo videu predstavuje ich zámer na ubytovanie stoviek až tisícov pracovníkov v areáli bývalej NHS
Komentárvideo Pred 9 hodinami:
Šintavská "celebrita" Holička utekal aj pred kamerou a otázkami redaktorky TV Markíza - v REFLEXe na TV už dnes popoludní
KomentárAle ale Pred 9 hodinami:
Muž, ktorý sa mal sa vyhrážať policajtom po zákroku v Opoji smrťou sa prihlásil sám na polícii
KomentárAnonym Pred 10 hodinami:
Domové prehliadky vykonané pravdepodobne v súvislosti s incidentom, pri ktorom bol zastrelený Ján G. z Vinohradov nad Váhom
KomentárAnonym Pred 11 hodinami:
Nadránom v obci Opoj polícia vykonala zákrok proti podozrivým z trestnej činnosti, pri ktorom bol zastrelený Ján G. zo známej "bankomatovej mafie". - AKTUALIZOVANÉ
Komentárzakon sa ide menit Pred 12 hodinami:
Nútené práce uložené Mestom Sereď príslušným VZN napadol JUDr. Ladislav Skubeň na Generálnej prokuratúre
KomentárObcan 333 Pred 12 hodinami:
Poslanci začali rokovať - bod o zmene Územného plánu mesta bude o 13:00 hodine - AKTUALIZOVANÉ
Komentárreflex relacia Pred 21 hodinami:
Starosta Holička pred redaktorkou TV Markíza zbabelo ušiel
Komentárpostreh Pred 24 hodinami:
Videozáznam z 9. zastupiteľstva v obci Šoporňa
Komentárgulak Včera:
"Pochod čertov" v Piešťanoch v nedelu asi nebude. Poslanci tvrdia, že "postavy demonov posobia velmi realisticky" a je to tiež "otazka bezpecnosti a ochrany pred ujmou psychickou ci fyzickou"
KomentárTyrone Včera:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárLen 4tisic? Včera:
Väčšinu poslancov MsZ a primátora Tomčányiho diskusia o veciach verejných pre občanov nezaujímala.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign