Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Téma nocľaháreň v Seredi - pokračovanie

24

Už niekoľko týždňov rezonuje v obyvateľoch mesta téma o zrušení priestorov pre Trnavskú arcidiecéznu charitu a Združeniu STORM na Garbiarskej ulici v Seredi.  Podrobné informácie som písala už v predchádzajúcich článkoch. Iba zopakujem, že na tejto adrese poskytuje svoje služby charita a STORM od roku 2012.  Pre tento objekt ale mesto po celý čas hľadalo kupcu resp. nájomníka. Po niekoľkých neúspešných pokusoch si napokon budova našla nového nájomcu a tak ako som písala v článku dňa 21.9. charita a Storm na danej adrese od nového roka zostať nemôžu. 

http://www.seredonline.sk/clanky/charita-a-storm-momentalne-sidliace-v-budove-na-garbiarskej-ulici-v-seredi-hladaju-nove-priestory/

Už v tej dobe, a to pred  celoslovenskou medializáciou problému som napísala, že nakoľko výpovedná doba organizáciám vyprší až 31.12.2017 je predpoklad, že túto zimu ešte ľudia bez domova prežijú v týchto priestoroch. Podľa najnovších informácií z Mestského úradu sa tak aj stane.  Okrem toho mesto stále zvažuje možnosti a hľadá nové priestory pre túto skupinu ľudí. 

Silvia Adamčíková, vedúca organizačného oddelenia na MÚ podrobne celú situáciu opísala takto :

Trnavská arcidiecézna charita poskytuje od roku 2012 v našom meste sociálne služby pre občanov bez domova a občanov v hmotnej a sociálnej núdzi. Do roku 2012 tieto služby v plnom rozsahu zabezpečovalo mesto. Klientom sme poskytovali sociálne poradenstvo, sprevádzali sme ich pri vybavovaní osobných dokladov, riešili sme lekárske vyšetrenia a hospitalizácie, ale i umiestnenie klientov do rôznych druhov zariadení poskytujúcich sociálne služby. Tiež sme prevádzkovali nocľaháreň pre občanov bez domova na Školskej ul. v objekte Domu kultúry.  Mám dobrý pocit z práce, ktorú sme v oblasti pomoci klientom vykonali, a aj ďalej vykonávame. Príchod charity sme vnímali a stále vnímame ako veľkú pomoc pre klientov v našom meste. Časť budovy bývalej základnej školy na Garbiarskej ul. sme im dali do prenájmu za viac ako symbolickú cenu a každoročne im poskytujeme dotáciu na činnosť. S pracovníčkami charity máme veľmi dobrú spoluprácu. Ich záber služieb pre klientov je však oveľa širší. Charita môže pomôcť komukoľvek, kto „zaklope na ich dvere“ a pomoc potrebuje. Mesto v zmysle zákona o sociálnych službách má možnosť poskytovať služby iba občanom s trvalým pobytom v meste. Aj opatrovateľskú službu poskytujeme iba pre  občanov s trvalým pobytom Sereď. Nemôžeme zabezpečiť opatrovateľku pre klienta do niektorej z okolitých obcí iba preto, že táto obec takúto službu pre svojich občanov neposkytuje. A tak je to aj s bezdomovcami. Chceme sa o nich postarať, ale môžeme sa postarať iba o tých s trvalým pobytom mesto Sereď

V máji tohto roku predstavitelia Trnavskej arcidiecéznej charity avizovali, že nebudú nocľaháreň už prevádzkovať, ak mesto ako vlastník budovy nezabezpečí stavebné a technické úpravy priestorov. Úpravy mali prispieť k nerušenej, bezpečnej a zodpovedajúcej prevádzke nocľahárne.  Zahŕňali:

·        oddelenie nocľahárne od denného centra mrežou

·        vytvorenie ďalšej miestnosti pre nočného pracovníka

·        rozšírenie kapacity nocľahárne

·        sprístupnenie átria pre klientov – fajčiarov.

Podľa našich výpočtov by požadované úpravy stáli minimálne cca 6 tisíc eur. Keďže sme vedeli, že budova je predmetom obchodnej verejnej súťaže, nechceli sme neefektívne vynakladať finančné prostriedky. V septembri poslanci na rokovaní MsZ odsúhlasili prenájom budovy víťazovi verejnej súťaže na dobu určitú, na 50 rokov od 1.januára 2018. V budove bude okrem iného aj zariadenie pre seniorov s kapacitou minimálne 20 miest (to bolo podmienkou súťaže), nájomné byty, kancelárske priestory. Na septembrové zastupiteľstvo som pripravila materiál: Poskytovanie služieb Trnavskou arcidiecéznou charitou a OZ STORM. V materiály som opísala poskytované služby a výhody pre mesto. V závere som skonštatovala, že práca obidvoch združení je v meste potrebná a svojimi aktivitami prispievajú k regulácii sociálnych problémov v meste Sereď. V dôvodovej správe som uviedla, že je potrebné rozhodnúť, do akých priestorov budú tieto združenia presťahované. Poslanec Dušan Irsák navrhol presťahovať ich do objektu kasární pri Váhu. Táto lokalita však nie je príliš vhodná a vyžadovala by si príliš veľké investície a vybudovanie sietí. Poslanci zobrali správu na vedomie bez konkrétneho rozhodnutia. Medzitým sa rozpútala medializácia problému na tému: Mesto predalo budovu súkromníkovi...charita končí...čo bude s bezdomovcami v meste Sereď... Média neraz zvyknú preháňať za účelom senzácie a získania čitateľa. Mesto budovu nepredalo, iba prenajalo. Tak, ako rozhodli poslanci na základe výsledkov obchodnej verejnej súťaže. Charita končí v budove na Garbiarskej ul., ale nekončí v meste Sereď. Hľadajú vhodné priestory na kanceláriu, v ktorej by prevádzkovali poradenskú činnosť a zostali v kontakte s klientmi. A o bezdomovcov sa postaráme. Mesto spolu s charitou.

Na novembrové rokovanie zastupiteľstva som znovu spracovala materiál týkajúci sa charity: Informácie o poskytovaní sociálnych služieb pre občanov bez domova v meste Sereď. Tentokrát sa stretol s oveľa väčšou odozvou a širokou diskusiou na rokovaní. Odzneli rôzne názory. Reálne aj menej reálne návrhy na riešenie. Jedným z návrhov bolo aj prevádzkovať nocľaháreň v priestoroch, kde bola predtým, teda v Dome kultúry. Poslanci P. Kurbel a JUDr. Irsák navrhovali rokovať so zástupcom víťaznej firmy, aby charitu a OZ STORM ponechal v priestoroch na Garbiarskej ul. do jarných mesiacov. Toto jednanie ale už dávno prebehlo. Charita i STORM o tom boli informovaní. Charita však prevádzkovať nocľaháreň už nechcela. Primátor mesta Ing. Tomčányi na rokovaní uviedol, že vedenie mesta má záujem riešiť pomoc pre ľudí, ktorí sa ocitli na ulici. A bol to práve primátor, ktorý prišiel s myšlienkou, aby nocľaháreň zostala na Garbiarskej ul. tak, ako sú klienti zvyknutí. O jej prevádzku sa však finančne postará mesto. Dohoda s charitou sa zrodila ľahko. Riaditeľ Ing. Dzurech súhlasil a zhodli sme sa, že v danej situácii je to najrozumnejšie riešenie.

Prevádzku nocľahárne začne mesto  na Garbiarskej ul. od 15. decembra 2017. Pre klientov s trvalým pobytom mesto Sereď. Nízkoprahové denné centrum pre klientov bude charita prevádzkovať naďalej. Klienti si za služby v nocľahárni budú v zmysle VZN mesta Sereď platiť poplatok vo výške 80 centov za noc. A dokedy bude nocľaháreň fungovať? To je otázka, na ktorú teraz nevieme zodpovedať. Vedenie mesta rokuje so zástupcom víťaznej firmy. Samozrejme, pre nás by bolo optimálne, keby to bolo do 15. marca, tak ako boli klienti zvyknutí. Isté je, že 15. decembra 2017 sa klienti v nocľahárni už vyspia. Nocľaháreň bude otvorená každý deň, vrátane víkendov a sviatkov. Vždy od 19,00 hod. do 7,00 hodiny nasledujúceho dňa.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 27-11-2017 04:33:03
Takze vlastne vsetci su blazni, len primator to zase rozluskol...

- - -

Som rad, ze verejna mienka, ktora sa tentokrat naozaj otvorene obratila v prospech tych najvacsich chudakov v meste a ludi, ktori im pomahaju donutila kompetentnych konat.

Otazka dnes ale nie je, co tuto zimu, ale buducu. A ako to bude s charitou v meste dalej.
Registrovaný Mária Fačkovcová Mária Fačkovcová | 25-11-2017 14:24:56
Vďaka za každý prejav dobrej vôle, ľudskosti a snahy riešiť vzniknutú situáciu.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPre nazor Pred 1 hodinami:
V Seredi je to tak
Komentárvšak sme Pred 1 hodinami:
"góly strelené do vlastnej bránky v podobe zničených národných parkov sa nezmazateľne zapisujú na tvári Zeme"
KomentárPre Lexa Pred 1 hodinami:
AKTUÁLNE: Dopravná nehoda na Čepeňskej ulici v Seredi
KomentárPre Seredan Pred 1 hodinami:
"Mali sme pochovať svojich padlých, ale namiesto toho ich vykopávame a ženieme do ďalších bojov."
KomentárMudrlant Pred 16 hodinami:
Slobodu na internete obmedzia. A budú na to mať zrozumitelne pomenované dôvody.
Komentárpre Marcela Včera:
5.zasadnutie Obecného zastupiteľstva - dňa 02. mája 2019 o 17:00 hod.
KomentárKlačanovci Včera:
Seredskí taekwondisti reprezentovali v Chorvátsku
Komentármarika Včera:
Súd rozhodol: Holička sa za nepravdivé výroky musí verejne ospravedlniť Jurčagovi!
Komentárpre klof Predvčerom:
Políciou zadržaný Marek G. zostáva vo väzbe
KomentárJozef 16-05-2019 14:44:59:
Hľadáme stratenú fenku Ritu
Komentárpre Marek b. 15-05-2019 10:12:11:
PRÁVE TERAZ: Zásah kukláčov v centre mesta - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPre slovenčina moja 14-05-2019 16:09:07:
Mimoriadne: Dvojica z prípadu Jána Kuciaka bola obvinená za úkladnú vraždu podnikateľa
KomentárBack To The Future 14-05-2019 13:26:07:
Seredskí hasiči zasahovali pri nehode. Vodič narazil do steny.
Komentárkua, 14-05-2019 12:41:08:
Policajti zadržali Luciu, ktorá mala v Piešťanoch predávať drogy

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign