Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 24. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Starosta obce Šintava Holička píše: "nevyužívam obecné auto v neskorých nočných hodinách" - Klamal pisateľ diskusného príspevku verejne?

Miloš MajkoDátum30. 10. 2015 18:19:03Témaobec Šintava

Dňa  22.10. 2015  som uverejnil  článok s takýmto obsahom:

V diskusii pod zverejneným záznamom z Obecného zastupiteľstva konaného v Šintave jeden diskutujúci, pravdepodobne obyvateľ obce vo svojom príspevku naznačil možnosť zneužívania služobného motorového vozidla obce starostom Miroslavom Holičkom na súkromné účely. Jedná sa o vážny podnet občana napísaný verejne, ktorý by svojim obsahom mohol nepriaznivo zasiahnuť nielen do dôvery voleného zástupcu, ale aj do súkromného života jeho i tretej strany. Z toho dôvodu sme ako médium mali záujem zistiť podrobnosti priamo od obce a starostu obce s účelom prípadne vyvrátiť podozrenie smerované na starostu vo verejnej diskusii.

Nakoľko zákon o slobodnom prístupe k informáciám neumožňuje žiadať informácie inak ako fyzickou osobou, adresoval som teda obci a starostovi Holičkovi žiadosť o sprístupnení informácie týkajúcej sa predmetného podozrenia. Obec Šintava ani starosta v zákonnej lehote neodpovedali a preto som opätovne bol nútený na Obecný úrad doručiť odvolanie voči fiktívnemu rozhodnutiu v súlade so zákonom 211/2000 Z.z.

Mrzí ma, že obec Šintava a starosta sústavne pristupuje k zákonným  povinnostiam ako by nejestvovali, čím potvrdzuje názor mnohých obyvateľov obce vyčítajúcim mu arogantné správanie a ignorovanie občanov.

Takýmto prístupom volený zástupca nikdy nemôže zvíťaziť nad občanmi ani médiami, nakoľko v týchto veciach majú občania neodňatelné práva a obec spolu so starostom zákonom jasne stanovené povinnosti. Neodpovedaním na otázky týkajúce sa používania verejných finančných zdrojov občania môžu nadobudnúť pocit, že obec a starosta majú dovôd informácie tajiť a mám za to, že príde k pochybnostiam o účelnom využívaní verejných peňazí aj v iných prípadoch.

O morálnej a etickej rovine voleného funkcionára ako i úradníkov sa vyjadrovať nepochybne v tejto súvislosti netreba.

- - -

AKTUALIZOVANÉ

Vzhľadom na telefonické podnety občanov, ktorí nemajú dostatok informácií a preto nevedia dať jednotlivé články do súvislostí upresňujem:

Na obec Šintava som dal dve žiadosti v súlade so zákonom 211/2000 Z.z.

V prvej som požadoval zverejniť informácie, resp. rozsudky týkajúce sa súdneho sporu obce s Lodenicou a informácie týkajúce sa advokátskej kancelárie zastupujúcej obec. V tomto prípade starosta obce Holička reagoval oznámením, že odpovie až po ukončení súdneho sporu. Keďže túto odpoveď považoval za odpoveď zrejme iba pán Holička - zákon prikazuje vysporiadať sa s požadovanými informáciami inak - bol som nútený podať tzv. odvolanie proti fiktívnemu rozhodnutiu. Žiaľ aj v druhej zákonnej lehote starosta Holička odpovedal potvrdením rozhodnutia neodpovedať. V tejto veci budem ďalej postupovať v súlade so zákonom 211/2000 Z.z.

Tento článok sa týka druhej veci, v ktorej som žiadal zverejniť informácie a to, podozenia z plytvania finančnými prostriedkami - používaním obecného auta na súkromné účely starostom Holičkom. V tomto prípade starosta Miroslav Holička, resp. Obec Šintava v zákonnej lehote ani len nepovažovala za potrebné akékoľvek stanovisko zaujať. To znamená, že je nevyhnutné postupovať aj v tomto prípade podaním odvolania proti fiktívnemu rozhodnutiu, kde starostovi beží ďalšia zákonná lehota, v ktorej je povinný požadované informácie zverejniť. Ako sa obec zachová v druhom kole pre mňa hovoriť ťažko, faktom však trvale zostane, že zákon 211/2000 Z.z. zatiaľ aj tu starosta resp. Obec Šintava odignorovali.

O ďalšom vývoji obidvoch prípadov budeme obyvateľov Šintavy a občanov samozrejme priebežne informovať.

- - -

Na základe v zákonnej lehote  mnou podaného  "Odvolania voči fiktívnemu rozhodnutiu"  doručeného na  OU v Šintave v súlade so zákonom  211/2000  Z.z., mi starosta obce Šintava   Miroslav Holička  zaslal nasledujúce informácie:

 

From:Slávka Dobišová [mailto:dobisova@sintava.sk]
Sent: Wednesday, October 28, 2015 3:37 PM
To: majko@majko.sk
Subject: Odvolanie proti fiktívnemu rozhodnutiu o nesprístupnení informácií - odpoveď

Vážený pán Majko,

na Vaše dožiadanie zo dňa 21.10.2015 v zmysle zákona č. 211/2000 Z.z. Vám oznamujem nasledovné informácie:

- nevozím p. Dobišovú na obecnom aute na vysokú školu a nevyužívam obecné auto v neskorých nočných hodinách.

- neparkoval som niekedy  v nočných hodinách obecným autom na mieste, ktoré by občan mohol dávať do súvisu s pani Dobišovou.

S pozdravom

Miroslav Holička, starosta obce

- - -

Je smutné, že volený zástupca občanovi neodpovedá v riadnych zákonom stanovených lehotách a svojim konaním núti občana znášať náklady na následné domáhanie sa informácií na ktoré má zo zákona nárok.

Opätovne pripomínam, že hodnotenie konania starostu obce je hlavne na obyvateľoch obce a voličoch, ktorí ako chod úradu, tak mzdu starostu a úradníkov platia.

Ide vyslovene o stav, ktorý si musia uvedomiť práve oni a podľa toho aj konať. Volený zástupcovia si k nám občanom totiž dovolia presne to, čo im budeme tolerovať.

- - -

Na záver otázka: klamal autor diskusného príspevku pod jeným z článkov o pohybe starostu na služobnom aute? Ak áno - svedčí o tom vyjadrenie starostu Holičku, tak je na mieste, aby sa jedna zo strán právnou cestou domáhala minimálne verejného ospravedlnenia. Čo si myslíte, bude sa?


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 04-11-2015 09:10:11
bol by somar keby neviuzival. kto nevyuziva.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 31-10-2015 08:20:39
Protokol s vysledkami kontroly NKU bude nepochybne samostatnou kapitolou ako na clanok, tak na zopar otazok starostovi obce.

Ono to nieje len hrdo byt vo funkcii, ale aj zodpovednost za nu. A teda starosta ako statutar zodpovednost nesie.

Pozeral som protokol a je to zaujimave citanie...
škandál | 30-10-2015 22:08:36
Okrem pozitívneho konštatovania v závere je celý protokol jeden veľký škandál.Som zvedavá ako chcú hlavný predstavitelia obce odstránit nedostatky,tak ako tvrdili na OZ......verejné obstarávanie........dva krát zaplatené balkóny.....dvadsaťjeden ročné odpisy namiesto 30......atd....
pre Šintavanov | 30-10-2015 19:22:53
Čo vravíte na dokumnet NKÚ?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign