Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Stanovisko Asociácie vlastníkov bytov k zvýšeniu fixnej zložky ceny tepla Bratislavskej teplárenskej, a. s.

159

AVB |MM|  Privítali sme, že sa nedávno k problémom spojených s navýšením cien elektriny, plynu a vody viac ako dva mesiace prakticky permanentne vyjadrovala celá plejáda politikov, odborníkov i laikov. Avšak na žiadnej tlačovke, televíznej debate či stĺpcoch novín nikto nespomenul teplo, hoci patrí medzi najdrahšie komodity a problémov je v ňom viac ako dosť.

Bratislavská teplárenská, a.s., ako najväčší výrobca tepla v meste, doposiaľ v stopercentnom vlastníctve štátu, oznámila na svojom webe, že znížila cenu tepla na rok 2017 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 2,1 %. Uviedla tiež, že medziročný pokles schválenej ceny tepla znamená, že bežná domácnosť zaplatí za rovnaké množstvo tepla v priemere o 16 EUR menej. Zverejnila aj graf, v ktorom je znázornený vývoj celkovej ceny tepla za posledných 5 rokov a ktorý evidentne má za úlohu podporiť tvrdenie o lacnejšom teple pre rok 2017 spolu s vyvolaním dojmu, že teplo je teraz najlacnejšie od roku 2013.

Asociácia vlastníkov bytov k uvedenému vyhlasuje, že je očividné, že Bratislavská teplárenská sa spolieha na to, že sa s týmito informáciami bude oboznamovať výhradne laická verejnosť, ktorá nebude zverejnené údaje podrobovať hlbšiemu skúmaniu. Ak sa totiž porovnajú skutočné náklady za teplo dodané v minulom roku do konkrétneho bytového domu v Bratislave s nákladmi, ktoré by tento bytový dom zaplatil pri nezmenenej spotrebe ako aj nezmenenom regulačnom príkone za rok 2017, celková cena za dodané teplo by bola menšia len o necelých 1,5 %. Ak by však tento dom v roku 2015 spotreboval čo len o 3 % tepla viac ako v roku 2014, znamenalo by to, že hodnota regulačného príkonu pre rok 2017 by bola vyššia a tento konkrétny dom už zaplatí za teplo dodané v roku 2017 viac ako za teplo v roku 2016. Je to tak preto, lebo regulačný príkon je do veľkej miery ovplyvnený celkovou spotrebou tepla spred dvoch rokov. S poukázaním na predchádzajúce tvrdenia považujeme ubezpečenia zo strany Bratislavskej teplárenskej o znížení ceny tepla o 2,1 % za účelovo zavádzajúce. Okrem toho nevieme, aká domácnosť ušetrí proklamovaných 16 EUR. Nedefinovaný a nič nehovoriaci pojem „bežná domácnosť” v orientácii veľmi nepomáha.

Vysvetľovanie, že Bratislavská teplárenská pristúpila „k nákupu tepla z externých zdrojov najmä z dôvodu diverzifikácie zdrojov a palív v záujme zvýšenia bezpečnosti dodávok tepla v prípade výpadku zdroja tepla“, je už zrelé na hlboké zamyslenie.

Bratislavská teplárenská: „Tepelnotechnické zariadenia sú už niekoľko rokov za hranicou projektovanej životnosti. Na náhradu tepelnotechnického zariadenia – kotla, bude potrebné vynaložiť niekoľko desiatok miliónov EUR.“

Ako pochopiť predchádzajúce riadky? Že vedenie Bratislavskej teplárenskej sa tak dobre staralo o zverený majetok, že dnes nemá istotu či dokáže „zabezpečiť dodávku tepla a teplej vody odberateľom v požadovanom množstve a kvalite”? Bratislavská teplárenská uzavrela zmluvu o dodávke tepla zo Slovnaftu a z kogeneračných elektrární Paroplynový cyklus (PPC) a West. Fixné náklady uhradené dodávateľovi za nákup tepla z externých zdrojov priamo vstupujú do konečnej fixnej zložky ceny tepla, Bratislavská teplárenská preto predložila Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) návrh ceny na roky 2017 – 2021 s významným navýšením fixnej zložky ceny tepla o viac ako 43 % (z 135,6245 na 194,5622 EUR za jeden kW regulačného príkonu). Nepríjemnú pachuť tohto navýšenia nevykompenzovala ani o 25 % znížená variabilná zložka ceny tepla. Ono totiž platí, že kombinovaná výroba elektriny a tepla v špičkových elektrárňach PPC a West musí znamenať výrobu tepla s najnižšími nákladmi a Slovnaft vyrába teplo ako odpadový produkt pri spaľovaní. Napriek tomu, vinou pravidiel platných v tepelnej energetike, z uvedeného vyplýva, že Bratislavskou teplárenskou dohodnutý nákup tepla od ďalších troch výrobcov je v konečnom dôsledku pre konečného spotrebiteľa veľmi nevýhodné!

Bratislavská teplárenská: „Zmluvy na dodávku tepla podpísané s externými zdrojmi sa tvorili na základe analýzy potrieb Bratislavskej teplárenskej, a.s. a efektívnosti nákupu tepla od cudzieho zdroja v porovnaní s vlastnými nákladmi na obnovu tepelného hospodárstva. Investície do výrobného zariadenia by sa premietli do ceny tepla a viedli by rovnako k zvýšeniu fixnej zložky ceny. “

Tieto vyjadrenia považujeme za mimoriadne nešťastné. Spotrebitelia tepla v meste majú uvedené pochopiť tak, že pre Bratislavskú teplárenskú bude výhodnejšie teplo nakupovať a predávať ako teplo vyrábať? Stratégia zväčšenia objemu nakupovaného tepla je výhodnejšia ako výroba? Zaujíma vôbec tohto výrobcu tepla, že spotrebiteľ by v prípade nevyhnutne zvýšenej ceny tepla oveľa radšej zaplatil modernizáciu výrobného zariadenia s tým, že v budúcnosti, po zaplatení investície, bude fixná zložka ceny tepla s istotou znížená? Podľa vyjadrení ÚRSO-a si pritom samotná Bratislavská teplárenská pre rok 2017 započítala fixné náklady o 13% nižšie ako v roku 2016. Z toho je zrejmé, že sa nateraz rozhodla, že významne investovať nebude. Štátna akciovka sa tým zároveň a bez najmenšieho ostychu rozhodla, že nechá spotrebiteľov platiť zvýšenú cenu tepla tak, že táto bude v podobe vyhláškou ÚRSO garantovaného primeraného zisku končiť na účte Slovnaftu, PPC a Westu.

Do ceny tepla významne vstupuje cena zemného plynu, ktorá je ako dôsledok sankcií proti Rusku na podpriemernej úrovni. To sa však zmení, preto bez toho, aby sme pozerali do krištáľovej gule, vieme už teraz s istotou tvrdiť, že budúci premiér Slovenska bude raz na obrazovke vysvetľovať, že aktuálne, mimoriadne vysoké, ceny tepla spôsobili jeho predchodcovia prijatou regulačnou politikou. Budeme so záujmom sledovať, ako terajšia garnitúra politikov a vedenie Bratislavskej teplárenskej nedovolí, aby nastal stav uvedený v predchádzajúcej vete. Ak by totiž nastal, museli by v plnej miere uznať, že politici a nimi dosadení zodpovední pracovníci na dôležitých postoch štátnych firiem uvažovali a uvažujú len a len v štvorročných volebných cykloch…

A po nich?

Miroslav Kantner,
predseda Asociácie vlastníkov bytov


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPre nazor Pred 3 hodinami:
V Seredi je to tak
Komentárvšak sme Pred 3 hodinami:
"góly strelené do vlastnej bránky v podobe zničených národných parkov sa nezmazateľne zapisujú na tvári Zeme"
KomentárPre Lexa Pred 3 hodinami:
AKTUÁLNE: Dopravná nehoda na Čepeňskej ulici v Seredi
KomentárPre Seredan Pred 3 hodinami:
"Mali sme pochovať svojich padlých, ale namiesto toho ich vykopávame a ženieme do ďalších bojov."
KomentárMudrlant Pred 18 hodinami:
Slobodu na internete obmedzia. A budú na to mať zrozumitelne pomenované dôvody.
Komentárpre Marcela Včera:
5.zasadnutie Obecného zastupiteľstva - dňa 02. mája 2019 o 17:00 hod.
KomentárKlačanovci Predvčerom:
Seredskí taekwondisti reprezentovali v Chorvátsku
Komentármarika Predvčerom:
Súd rozhodol: Holička sa za nepravdivé výroky musí verejne ospravedlniť Jurčagovi!
Komentárpre klof Predvčerom:
Políciou zadržaný Marek G. zostáva vo väzbe
KomentárJozef 16-05-2019 14:44:59:
Hľadáme stratenú fenku Ritu
Komentárpre Marek b. 15-05-2019 10:12:11:
PRÁVE TERAZ: Zásah kukláčov v centre mesta - AKTUALIZOVANÉ
KomentárPre slovenčina moja 14-05-2019 16:09:07:
Mimoriadne: Dvojica z prípadu Jána Kuciaka bola obvinená za úkladnú vraždu podnikateľa
KomentárBack To The Future 14-05-2019 13:26:07:
Seredskí hasiči zasahovali pri nehode. Vodič narazil do steny.
Komentárkua, 14-05-2019 12:41:08:
Policajti zadržali Luciu, ktorá mala v Piešťanoch predávať drogy

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign