Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 23. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Slovensko nemá dostatok mäsa. Sme nútení odoberať ho zo zahraničia

NEXTINA |MM| Spoločnosti, ktoré podnikajú na Slovensku v mäsiarskej výrobe, sú nútené odoberať mäso zo zahraničia. Stojí za tým viacero dôvodov. Tým najpodstatnejším je, že bitúnky na Slovensku neporážajú dostatočný počet zvierat, ktorý by dokázal pokryť spotrebu mäsa a mäsových výrobkov, nakoľko je u nás veľmi málo chovov zvierat.

 

Bratislava, 14. februára 2018 – Veľa bitúnkov, malé spracovateľské kapacity, vysoká cena a tlak zo zahraničia. Toto je zmes dôvodov, prečo sú slovenskí spracovatelia nútení nakupovať mäso v zahraničí. Na  Slovensku je totiž podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR aktuálne schválených 123 bitúnkov, ktorých výkon však nedokáže pokryť potrebné kapacity, ktoré by požadovali naši mäsovýrobcovia.

 

K výraznému poklesu počtu bitúnkov došlo na Slovensku pred našim vstupom do Európskej únie. Ešte v roku 2003 bolo u nás 170 bitúnkov, pričom normy Európskej únie podľa vtedajších medializovaných informácií spĺňali len štyri z nich, ostatné ak chceli prežiť, sa museli normám prispôsobiť. Už vtedy sa hovorilo, že asi tretina z nich bude musieť zaniknúť, pričom už v tom čase sa kapacity bitúnkov využívali len na polovicu. Dnes je tento pomer omnoho nižší, odhaduje sa, že kapacity slovenských bitúnkov sa využívajú ani nie na 30 percent. Dôvodom je podľa spracovateľov mäsa najmä fakt, že prevádzkarne nie sú reálne schopné dodať požadované množstvá mäsa. Slovensku totiž chýbajú tradičné chovy zvierat. Podľa spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK sa dobré mäsové plemená vyvážajú do zahraničia a na Slovensku zostávajú kusy s nízkou jatočnou hmotnosťou či nemäsové plemená. „O nedostatku mäsa na Slovensku sa presviedčame roky, no zároveň aj v súčasnosti. Po prepuknutí kauzy ohľadom porážok chorých zvierat v poľskom bitúnku a  následnom dovoze závadného mäsa na Slovensko, sme začali obvolávať slovenské bitúnky, nakoľko sme chceli nakúpiť slovenské mäso. Je ho však akútny nedostatok,“ reaguje Pavol Sčensný, generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK.

 

Toto však nie je jediný problém. Likvidačné znižovanie cien zo strany Poliakov. Ak by totiž mäsovýrobcovia chceli spracovávať len mäso zo Slovenska, neudržali by sa na trhu kvôli vysokej cene. „O tom sme sa presvedčili sami. Naša spoločnosť musela zavrieť bitúnok v Kurime.  Išlo o jednu z najmodernejších porážok u nás.Cena nami ponúkaného mäsa bola drahšia ako cena od konkurencie z Poľska, čo malo za následok stratu odberateľov a zákazníkov. Kým pred 15 rokmi mala takmer každá druhá dedina v okrese družstvo, dnes je ich minimum,“ dodáva generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK Pavol Sčensný s tým, že mnoho slovenských farmárov či družstiev si dáva porážať hovädzie mäso v Poľsku práve z dôvodu lepšej ceny.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Tak je | 19-02-2019 10:26:58
Svoj trh si nechránime, kvalita a sa vyváža a hocičo lacno dováža.
daniel | 17-02-2019 10:43:31
Ja mám poznatok z nemenovaného družstva kúsok za Topoľčanmi.Robí mi tam rodinný príslušník. Chovajú niekoľko stoviek kráv a prasiat. Kravy od nás berú výhradne Taliansko a Holandsko. Na Slovensko nejde nič. Často sa stáva že odberatelia nekúpia všetko mlieko. Miestni by si ho veľmi radi kúpili keby ho družstvo predalo lacnejšie,ale tak to nefunguje. Mlieko sa vylieva do hrantov prasatám a keď ešte niečo zostane,skončí to v kanáli... Vitajte na Slovensku ! :-)
tony | 15-02-2019 22:19:23
od carnogurskeho az po socialneho fica,vsetci kaslali na polnohospodarov,na druzstva aj na bitunky,len plne papule planych reci mali,jedine co vsetci perfektne ovladali bolo namastit si vrecka a uskrnat sa pred kamerou.
treba sa opýtať | 15-02-2019 15:20:38
nejakého bývalého poľnohospodára alebo predsedu družstva, prečo takto skončili....no dobre, a prečo ešte niektorí žijú a robia a darí sa im? v čom to bude?
iba idiot | 15-02-2019 13:41:00
tu môže písať, že ĆARNOGURSKý ZLIKVIDOVAL DRUžSTVá.
Čistá katastrofa | 15-02-2019 11:48:47
v tomto štáte. Čo bolo dobré to sme si dali zobrať, a čo je odpad pre západ, to sme si na Slovensko pustili! Hrôza, a potom sa čudujeme prečo pribúda onkologických pacientov!
to sa dalo čakať | 15-02-2019 07:13:40
kedy sa tu objaví heslo Čarnogurský. Ale že Európska únia používa dva metre na poľnohospodárov svojich a cudzích ( a to sme my) pri rozdeľovaní dotácií, to nikoho netrápi? Ako potom môžu byť naši konkurencieschopní? Tu nás chceli mať a už nás tu aj majú. Nedopestujeme si ani toľko mäsa, aby sme boli sebestační. Hrúza. Sme sa dožili.
Jozef | 15-02-2019 06:15:40
mozes napisat ako "Čarnogurský polikvidoval družstvá?" - toto by ma velmo zaujimalo.
a potom by si este mohol spomenut Havla a zbrojarstvo.
názor | 14-02-2019 23:19:25
To len teraz na to prichádzajú, kde boli doteraz? Koľko rokov prešlo, čo Čarnogurský polikvidoval družstvá? Aby mohli byť bitúnok, najprv sa musia dochovať zvieratá, ktorým treba zabezpečiť obživu. Na to potrebujeme pôdu. Všetko so všetkým súvisí. Pôdu sme si zničili a ničíme ďalej, tak budeme "žrať" automobilky, alebo skapacinu z Poľska.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárNové info Pred 32 minútami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárPre Seredanka Pred 1 hodinami:
Cap záhradníkom, alebo od buka do buka ?
Komentáronanym Pred 2 hodinami:
1. zakázaná schôdza Národnej rady
KomentárPre Gulak Pred 2 hodinami:
RegioJet pripravuje od septembra nasadenie poschodových vozňov na vlaky na trase Bratislava - Dunajská Streda - Komárno a späť
Komentárdeveloper Pred 6 hodinami:
5.zasadnutie Obecného zastupiteľstva - dňa 02. mája 2019 o 17:00 hod.
Komentárseredan | 23-05-2019 092638 Pred 6 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - MŠK Žilina 2 : 3 (1 : 3)
KomentárMiloš Majko Pred 16 hodinami:
Nemôžem nezverejniť. Hlavne v kontexte toho, čo bude onedlho verejne prezentované.
KomentárMartin Pred 16 hodinami:
Do nenávratna posielajú ďalšiu historickú budovu v Seredi
KomentárAnonym Pred 18 hodinami:
"Otázka teda nestojí tak, prečo sa nedostalo na 6 projektov zameraných na LGBTI komunitu, ale prečo sa k dotáciám nedostali desiatky organizácií"
Komentáranonym Pred 21 hodinami:
Policajti zaistili 0,5 kg marihuany, držiteľ skončil vo väzbe
KomentárMiloš Majko Včera:
Vybrala listy zo schránky a čítala, porušila listové tajomstvo
KomentárCepenan Včera:
Políciou zadržaný Marek G. zostáva vo väzbe
Komentármeno Včera:
PRÁVE TERAZ: Zásah kukláčov v centre mesta - AKTUALIZOVANÉ
KomentárMiloš Majko Včera:
Železnice o budovu z čias Rakúsko-Uhorska záujem nemajú ani v prípade, že v Seredi končila Medzimestská konská železnica z Bratislavy.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign