Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 16. 12. 2017, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Prenájom priestorov na podnikanie
Označenie inzercie
Ponuka práce
Označenie inzercie
ZARAZ Jazyková škola
Označenie inzercie
Afrikola
Označenie inzercie
Zaraz - jazykova skola
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Jazykova skola ZARAZ
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Slovenská ornitologická spoločnosť - stanovisko k devastácii chráneného vtáčieho územia

200

Dolná Streda / Bratislava   |   Tlačová správa  SOS    |     Chránené vtáčie územie Kráľová je vyhlásené na ochranu európsky významného a ohrozeného chavkoša nočného. V území sa vyskytuje jedna z posledných hniezdnych kolónií tohto vzácneho druhu na západnom Slovensku. Jej prežitie je však otázne. Chránené územie bolo totiž tieto dni necitlivo poškodené zasypaním veľkej rozlohy mokradí, kde chavkoše lovia potravu. Deštrukcia  v takomto rozsahu je v CHVÚ Kráľová bezprecedentná, preto vyzývame k prijatiu zodpovednosti za škody na prírode a k patričnej náprave biotopov do pôvodného stavu.


Členovia SOS/BirdLife Slovensko zaznamenali počas mapovania vtáctva hrozivý pohľad na okolie ostrova, kde hniezdilo v roku 2011 viac ako 100 párov chavkošov nočných. "Rozsiahle plochy brehov a trstinových porastov sú vybagrované, zasypané sedimantami a odpadom. Niektoré plochy trstín boli vypálené a došlo aj k výrubom. Pestré pobrežné zóny sú teraz zanesené a zrovnané s vyvýšeným brehom. Páchateľ sa podľa zákona o ochrane prírody a krajiny dopustil porušenia viacerých paragrafov týkajúcich sa ochrany biotopov a chránených živočíchov. Svojím konaním nielen narušil biotop ohrozených chránených vtákov, zasiahol do mokrade a tiež zasypal stovky zazimovaných obojživelníkov. Navyše bola porušená aj legislatíva Európskej únie, pod ktorej ochranou sa územie nachádza.", informuje Ján Gúgh zo  Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.



"Kolónia chavkošov v Dolnej Strede bola ohrozená plánovaným výrubom stromov blízko hniezdiska aj v roku 2009, kedy sa spoločne za súčinnosti zainteresovaných subjektov dohodlo, že sa výrub realizovať nebude [1]. Žiaľ, v aktuálnom prípade realizátor prác obišiel zákonnú cestu, pri ktorej dodržaní sa mohlo takýmto závažným škodám predísť. Vo veci podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.", dopĺňa Jozef Ridzoň z SOS/BirdLife Slovensko.



Chavkoš nočný (Nycticorac nycticorax) patrí medzi volavkovité vtáky, ktoré sú v dôsledku zániku vhodných mokradí výrazne ohrozené. Úbytok chavkošov sa pripisuje hlavne obdobnej deštrukcii mokradí a "skultúrňovaniu" prírodného prostredia na posledných zachovalých fragmentoch pôvodných území. V tomto prípade došlo v závažnému pochybeniu, ktoré by mali kompetentné úrady dôsledne vyšetriť a nariadiť také nápravné opatrenia, ktoré aspoň sčasti zmiernia dopad necitlivých zásahov. V opačnom prípade môže dôjsť k zániku predmetu ochrany územia, ktorého ochranu a prežívanie má Slovenská republika legislatívne a prakticky zabezpečiť.



Doplňujúce informácie:


[1] - Ďalšie informácie o prípade z roku 2009 sa dočítate na linke:
http://vtaky.sk/press/show/93
 

Zdroj: www.vtaky.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Ivan | 17-02-2012 14:10:19
shelley, pozri si \"Chránené vtáčie územie Kráľová pri Dolnej Strede bolo výrazne zdevastované\" a nemusíš sa vypytovať.
shelley | 17-02-2012 13:55:04
Stále tu pretrváva komunistická tradícia z okolitých podnikov ( Niklovka? Cukrovar? ) zbavovať sa sajrajtu vyvezením k Váhu. Preboha, kedy sa už Slováci zobudia a spamätajú? Keď si spílime konár, na ktorom sedíme, už bude neskoro. Ale to takí primitívi nepochopia, treba ísť tvrdo po nich a do basy. A žiadne tutlanie, vyšetriť, informovať. A ešte otázka na záver: Bolo toto územie aj riadne označené? Aby sa niekto nemohol vyhovárať, že nevedel....
anonym | 16-02-2012 12:55:47
mne je ľúto to, že tatrovky a bagre tam robili niekoľko dní a nikto nedal vedieť kompetentným orgánom, že sa tam niečo deje. práce mohli byť zastavené ihneď.
hombre | 16-02-2012 09:54:32
Z priložených foto k súvisiacemu článku jasne vidno, že išlo o riadenú činnosť za použitia stavebných strojov. O to jednoduchšie by malo byť vypátranie vinníka s exemplárnym trestom. "Úpravy" aké sa vykonali na tomto chránenom území podľa objemu prác nebolo možné urobiť potajomky v noci. Preto ma dosť zaráža, že ochranári si toho nevšimli v čase, keď sa ten zásah vykonával. Z tohto pohľadu majú "maslo na hlave" aj oni.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
LIDL
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Prevažne oblačno
H
81%
Sever 10 km/h
08:33
16:59

Sob

N

3°/0°

Ned

H

3°/-1°

Pon

B

2°/-3°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentártttt Pred 13 minútami:
Nadránom v obci Opoj polícia vykonala zákrok proti podozrivým z trestnej činnosti, pri ktorom bol zastrelený Ján G. zo známej "bankomatovej mafie". - AKTUALIZOVANÉ
Komentárpre Ivojan Pred 27 minútami:
Mimoriadna udalosť v obci Opoj: Policajti PMJ museli použiť služobnú zbraň, jeden z podozrivých streľbu neprežil
Komentárreflex relacia Pred 2 hodinami:
Starosta Holička pred redaktorkou TV Markíza zbabelo ušiel
Komentárpanovi majkovi Pred 2 hodinami:
Šintavská "celebrita" Holička utekal aj pred kamerou a otázkami redaktorky TV Markíza - v REFLEXe na TV už dnes popoludní
KomentárTreba sa im postaviť Pred 3 hodinami:
Poslanci začali rokovať - bod o zmene Územného plánu mesta bude o 13:00 hodine - AKTUALIZOVANÉ
Komentárpre občana Pred 4 hodinami:
Nútené práce uložené Mestom Sereď príslušným VZN napadol JUDr. Ladislav Skubeň na Generálnej prokuratúre
KomentárSidor dôchodca!!! Pred 4 hodinami:
Podnikateľ exposlanec Marián Sidor patrí medzi žiadateľov o zmenu územného plánu. Vo videu predstavuje ich zámer na ubytovanie stoviek až tisícov pracovníkov v areáli bývalej NHS
Komentárpostreh Pred 5 hodinami:
Videozáznam z 9. zastupiteľstva v obci Šoporňa
Komentárgulak Pred 5 hodinami:
"Pochod čertov" v Piešťanoch v nedelu asi nebude. Poslanci tvrdia, že "postavy demonov posobia velmi realisticky" a je to tiež "otazka bezpecnosti a ochrany pred ujmou psychickou ci fyzickou"
KomentárTyrone Pred 9 hodinami:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárLen 4tisic? Pred 11 hodinami:
Väčšinu poslancov MsZ a primátora Tomčányiho diskusia o veciach verejných pre občanov nezaujímala.
KomentárMiloš Majko Pred 22 hodinami:
Poplatky za MŠ na území mesta Sereď zostávajú zatiaľ nezmenené

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign