Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 2. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Skutoční ľudia vystupujú z tieňa

200
Pri príležitosti Svetového dňa Rómov otvorili včera vo výmenníku na Brigádnickej výstavau fotografií Mirky Majorošovej
 
Skutoční ľudia vystupujú z tieňa
RPA | 5. 4. 2013
 
Košice 5. apríla (RPA) – Včera sa vo výmenníku na Brigádnickej uskutočnila vernisáž výstavy Skutoční ľudia. Výstavu pripravilo Rómske mediálne centrum (MECEM) v spolupráci s n.o. Košice2013 – Európske hlavné mesto kultúry.  Výstava sa koná pri príležitosti Svetového dňa Rómov, ktorým je 8. apríl. Autorkou fotografií je košická fotografka Miroslava Majorošová. Na vernisáži sa zúčastnili aj zástupcovia rómskych organizácií z Rakúska, Maďarska a Rumunska.

Zámerom projektu Skutoční ľudia je prezentovať rómsku komunitu žijúcu v Košiciach a okolí ako neoddeliteľnú súčasť života spoločnosti.

 “Chceli sme predovšetkým reagovať na fakt, že keď sa predstavuje rómska komunita, zaujímaví Rómovia, sme opakovane dlhé roky konfrontovaní s tými istými tvárami, čím vzniká dojem, že v rámci rómskej komunity máme len veľmi úzku skupinu vzdelaných ľudí, ktorí navyše častokrát majú problém so svojou vlastnou identitou. Rovnako odmietame rôzne projekty prezentujúce ľudí z osád, ktoré sú povrchné a predstavujú komunitu bez postihnutia integračného rozmeru ako základnej podmienky na spolunažívanie Rómov a Nerómov na Slovensku. Hovoríme o rôznych fotografických projektoch prezentujúcich Rómov len v podmienkach chudoby a sociálneho vylúčenia,” uviedla realizátorka projektu Kristína Magdolenová, výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra.

“Aby sme lepšie spolunažívali, nestačí si len obliecť pekné šaty, ale je potrebné aj byť súčasťou spoločnosti – mať vzdelanie, mať nejaký svoj vlastný podiel na tvorbe hodnôt spoločnosti. Pritom na Slovensku žijú stovky Rómov, ktorí súčasťou spoločnosti sú. Majú vzdelanie, pracujú nielen v prospech komunity samotnej ale aj v rôznych iných oblastiach života. Práve títo ľudia sú tí, čo dokážu búrať predsudky, zlepšovať spoločnú vzájomnú komunikáciu a robiť život v tejto krajine lepším,”  zdôraznila.

Projekt Skutoční ľudia (web: www.therealpeople.sk), je preto projektom, ktorý sa nechce kĺzať po povrchu a tváriť sa, že na odstraňovanie problémov v spolunažívaní stačí niekoľko v médiách omieľaných jednotlivcov či pekné oblečenie. Projekt chce predstaviť skutočných ľudí, ktorí vlastnými silami, vlastnou energiou, vlastnými prostriedkami v živote dokázali niečo, za čo si zaslúžia náš rešpekt a úctu, a prečo práve oni sú tými vzormi nielen pre komunitu, ale pre celú spoločnosť. Medzi osobnosťami, ktoré symbolicky vystúpia z tieňa, sú napríklad Roman Gábor, bývalý profesionálny vojak, ktorý sa zúčastnil na dvoch misiách v Afganistane, Ing. Mgr. Ján Mika – policajt, prekladateľka a tlmočníčka z rómčiny a angličtiny, v súčasnosti pracovníčka ŠVK v Prešove Erika Godlová, dlhoročný pedagóg a bývalý riaditeľ Gymnázia v Sabinove František Godla, Ferko Balog – herec Štátneho divadla v Košiciach, riaditeľ divadla Romathan Karel Adam a sólisti divadla Milan Godla a Marián Balog, Tomáš Sivák – student Fakulty verejnej správy UPJŠ Košice, Peter Gaži – student teológie a samozrejme, rómske novinárky  - programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, redaktorky Etela Matová, Klaudia Vaňová a ďalší nie menej dôležití ľudia žijúci a pracujúci v regionne východného Slovenska.

Projekt bol podporený v rámci grantového system Ministerstva kultúry - EHMK v roku 2012 a bude pokračovať aj v roku 2013 dopĺňaním informácií, portrétov, predstavovaním nových osobností z radov Rómov.

8. apríl si Rómovia na celom svete pripomínajú ako svoj sviatok – Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
seredan | 07-04-2013 15:42:04
Pán Majko ďakujem,radšej nie. Som veľmi hamblivý
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 07-04-2013 13:58:56
seredan | 07-04-2013 13:53:16 | -

Medzi osobnosťami, ktoré symbolicky vystúpia z tieňa, sú napríklad Roman Gábor, bývalý profesionálny vojak, ktorý sa zúčastnil na dvoch misiách v Afganistane, Ing. Mgr. Ján Mika – policajt, prekladateľka a tlmočníčka z rómčiny a angličtiny, v súčasnosti pracovníčka ŠVK v Prešove Erika Godlová, dlhoročný pedagóg a bývalý riaditeľ Gymnázia v Sabinove František Godla, Ferko Balog – herec Štátneho divadla v Košiciach, riaditeľ divadla Romathan Karel Adam a sólisti divadla Milan Godla a Marián Balog, Tomáš Sivák – student Fakulty verejnej správy UPJŠ Košice, Peter Gaži – student teológie a samozrejme, rómske novinárky - programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, redaktorky Etela Matová, Klaudia Vaňová a ďalší nie menej dôležití ľudia žijúci a pracujúci v regionne východného Slovenska.

- seredan, predstavte sa aj Vy verejnosti...
seredan | 07-04-2013 13:53:16
Akí romovia? Odjakživa to boli len cigáni-čvarga!
palec | 07-04-2013 11:27:13
ten obrázok je naopak

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárObyvatel Pred 39 minútami:
"Ľudia písali, že radšej pôjdu pešo v slušnej krajine, ako autobusmi v hulvátskej." - ľudia o blokácii mosta v Bratislave
Komentár💩 Pred 58 minútami:
Smutné je, že na prebudenie občania potrebovali násilnú smrť dvoch mladých ľudí.
Komentáranonym Pred 2 hodinami:
Obmedzenie dopravy v Seredi na moste nad traťou ŽSR - vyjadrenie SSC
Komentárno pekne Pred 5 hodinami:
"Ak by sa 11 miliárd korupcia kategóriou Smer-SD – „Náš človek“ – rozdelilo pre občanov Slovenska, dostal by každý jeden človek 2 017 eur ročne ! Vrátane detí !"
Komentárgulak Pred 6 hodinami:
Mäso je lacnejšie priviezť zo zahraničia ako zo susedného družstva. Stoja za tým dotácie.
KomentárMiloš Majko Pred 13 hodinami:
Problém s legálnou likvidáciou odpadu podľa objemu občanmi stále trvá. Hovorca Veselický nedvíha telefón - čo robí primátor Tomčányi?
Komentáriný názor Pred 14 hodinami:
Bol Krajským súdom v Bratislave priznaný odkladný účinok rozhodnutiu MŽP SR č. 2913/2018/9.2 (1/2018 – rozkl.) zákonný?
Komentárnázor Včera:
RegioJet vypravil špeciálny prezidentský vlak
Komentárto ASI NIE Včera:
Z verejných vyjadrení poslanca Naháckeho behá človeku mráz po chrbte
KomentárTrnava Včera:
Župan J. Viskupič predstavil starostom okresu Trnava plány na rok 2019
Komentárpalec hore Včera:
AKTUÁLNE: Cez Sereď sa v týchto chvíľach presunula časť protestujúcich poľnohospodárov na traktoroch. Tiahnu na Bratislavu.
Komentáranonym Včera:
Pozvánka na stretnutie s kandidátmi
Komentárohrablo Včera:
AKTUÁLNE: Rómom na Trnavskej ulici pravdepodobne niekto do auta dal výbušninu. Ulica okolo výbuchu je uzatvorená! - AKTUALIZOVANÉ
KomentárNasratý sopornan Včera:
Od predbiehajúceho sa Róma na sereďskej pošte padali vyhrážky v rade čakajúcim občanom i pracovníčkam za prepážkou
KomentárNikdy Včera:
"ĽUDIA, TVRDO BOJUJTE ZA SVOJE PRÁVA NA SLUŠNÝ a hlavne SPRAVODLIVÝ ŽIVOT PRE SEBA a svoje DETI !" - Anna Remiášová
KomentárKaštiel Včera:
In Castle 2019 prinesie skupinu Garbage!
KomentárTak je Včera:
Slovensko nemá dostatok mäsa. Sme nútení odoberať ho zo zahraničia
Komentárobcan Včera:
24 mladistvých pod vplyvom alkoholu
Komentárzvedavý Včera:
Exstarosta Šintavy Holička prechádza od verbálnych útokov k fyzickým. Dnes v budove súdu fyzicky atakoval novinára.
KomentárMarek Sladký Včera:
V Čechách dnes horela slovenská lokomotíva 363-ka

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign