Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 27. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Samosprávy majú prirodzenú zodpovednosť za pomoc ľuďom v núdzi

Dobrý deň.

Ako riaditeľ Trnavskej arcidiecéznej charity (ďalej len TTADCH) ponúkam pár myšlienok na ozrejmenie nastolenej témy. Na úvod chcem vyjadriť, že toto stanovisko už z podstaty poslania charity nie je namierené voči nikomu. Nikdy sme nekritizovali vedenie mesta. Ak zodpovední vidia, že je potreba urobiť v niečom trochu viac , je prirodzené že to vnímajú ako tlak na ich zodpovednosť. A to je dobré. Aj toto vyjadrenie chce byť len príspevkom do diskusie (verím, že vecnej) vedúcej k zmysluplnému riešeniu problematiky. Prosím však čitateľov o tpezlivosť, pretože je vznesených veľa otázok, ktoré sa nedajú zodpovedať jednou vetou.


V meste Sereď ( verím, že v zhode so zodpovednými) aj naďalej vnímame potrebu dostupnosti sociálnych služieb krízovej intervencie pre ľudí v krízových životných situáciách vrátane ľudí bez domova. Tieto služby neobhajujeme s cieľom, že ich musí vykonávať TTADCH. Ak sa nájde ktokoľvek kto by vážne , odborne a ľudsky vykonával tieto služby, budeme tomu veľmi radi a budeme takej organizácii pomáhať koľko je v našich možnostiach. Máme mnoho ďalších sociálnych oblastí, v ktorých sa angažujeme ( seniori, zdravotne a sociálne odkázaní, materiálne chudobní...)


S miernym úsmevom súhlasím, s tvrdením v článku, že charita chce robiť služby (rozumej časť služieb) za peniaze mesta. Veď za peniaze koho by tieto služby mali byť vykonávané. Je to plne v zhode so zákonom o obecnom zriadení a so zákonom o sociálnych službách . Ponuka TTADCH pre samosprávu spočíva predovšetkým v ochote spolufinancovať tieto služby s mestom. To má totiž povinnosť zabezpečovať (rozumej aj financovať) takéto služby. Podstatou našej ponuky pre mesto bola a je predovšetkým odbornosť a odhodlanie našich pracovníkov, ktorí priamo vykonávajú služby pre ľudí v kríze. Na základe našich skúseností si dovolím tvrdiť, že dokážeme tieto služby vykonávať efektívnejšie (aj finančne) ako samospráva.


K tvrdeniu z článku, že „STORM bol šikovnejší“, len poznámku, že osobne sa z toho veľmi teším. Pôsobenie tohoto združenia vnímam v Seredi ako prínosné. Avšak rozsahom , povahou, počtom klientov a nárokom na priestorové potreby sa naše služby nedajú porovnávať. Preto vnímam uvádzať príklad OZ Storm v porovnaní s denným nízkoprahovým centrom s nocľahárňou ako nesprávne.


Chcem objasniť ešte jeden rozmer tejto problematiky. Časť verejnosti má totiž predstavu, že celá aktivita charity sa robí zadarmo… Denné nízkoprahové centrum a nocľaháreň, ako sociálne služby sa pre svoj rozsah nedajú vykonávať len dobrovoľníckou aktivitou. Je to dennodené (aj nočné) vykonávanie služby s potrebným odborným aj motivovaným personálom pri dodržaní zákonom stanovených podmienok . To logicky znamená, že sú na to potrebné finančné zdroje. Tie musí zabezpečiť predovšetkým mesto, ako zodpovedný subjekt definovaný zákonom. Všeobecne však platí, že samosprávy v praxi vyčleňujú peniaze oveľa skôr na šport, údržbu ciest, kultúru, ihriská ako na ľudí na okraji spoločnosti. Kameňom úrazu, ako sa tvrdí v článku osobne nevidím prítomnosť či neprítomnosť samotnej TTADCH v Seredi, ale ochotu celej spoločnosti vyčleniť na túto oblast potrebné zdroje, nech už služby vykonáva ktorýkoľvek subjekt. Dôležité je to aj preto, že službou týmto ľuďom, sa nenapĺňa len kresťanská či hunanitárna motivácia pomáhať, ale rovnako aj snaha ochrániť verejnost ako takú po stránke hygienickej a zdravotnej bezpečnosti a tiež skutečnou prevenciou pred kriminálnou činnosťou ľudí v kríze. A tak sa opäť dostáváme k prirodzenej zodpovednosti samospráv za pomoc ľuďom v núdzi. Veď nakoniec preto tvoríme komunitu. Myslím, že v tejto oblasti je priestor na väčšie angažovanie celej spoločnosti. Príspevky v tejto diskusii sú toho dôkazom. Pokojný deň všetkým.


Miroslav Dzurech
kontakt: riaditel@charitatt.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPokial Pred 1 hodinami:
"Žiadosť o urýchlené pokosenie" - občania už nevedia, na koho sa majú obrátiť.
KomentárAnonym Pred 3 hodinami:
Guľomet bol zamurovaný v komíne
Komentárzial Pred 5 hodinami:
Traja na jednom bicykli sa čelne zrazili s autom
Komentársunar Pred 9 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárBanda Pred 11 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárnázor Pred 11 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
KomentárPre Sereď12 Pred 13 hodinami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
Komentártony Pred 14 hodinami:
Víkendové búrky potrápili aj obyvateľov Šintavy
KomentárZdeno Včera:
Chcel legalizovať neexistujúce auto
KomentárPre denu Včera:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárPoslanec. Včera:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárIvan Sklenár Včera:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárpre messenger Včera:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárZlatá ulička Predvčerom:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign