Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 19. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

S „Polskim Busom“ do Katovíc a na skok do Krakova

redakcia SOLDátum07. 06. 2016 14:16:28TémaCestovanie
417

Dušan Ščepka |   Poľsko, náš severný sused, často spájaný s rôznymi výrobkami rôznej kvality, trhmi blízko našich spoločných hraníc, sakrálnymi pamiatkami a poľskou osobnosťou číslo jeden, pápežom Jánom Pavlom II. Už dlhší čas sme boli pozvaní poľskými priateľmi na návštevu k nim domov, do centra Katovíc. Keďže portál naEXpediciu.sk nie je iba o expedíciách, ale aj o lacnom cestovaní, rozhodol som sa napísať krátku trojdielnu reportáž z cesty, našich postrehov, zážitkov a popísať aj spôsob dopravy.

Pri výbere dopravného prostriedku na cestu sme okamžite vylúčili osobný automobil. Cena pohonných látok, vzdialenosť a napokon aj povinnosť „starať sa“ o auto, kam ho v meste zaparkujeme a či máme zaplatené všetky poplatky na poľské komunikácie nás odrádzala. Pri prezeraní cestovných poriadkov železníc nám vyhovoval nočný spoj EuroNight Metropol, ktorého vybrané lôžkové a lehátkové vozne sú vypravované z Budapešti, cez Bratislavu, Ostravu, Katovice až do Varšavy. Predstava cestovania s možnosťou vlastnej postele v klimatizovanom vozni je lákavá, cenovo však trochu vyššia. Po zhodnotení pre a proti, na výlet, ktorý trvá tri dni a je do 500 km od miesta bydliska, padla jasná voľba na autobus. Poľský súkromný dopravca Polski Bus denne obsluhuje klimatizovanými autobusmi značky Volvo linku s označením P5: Letisko Viedeň – Bratislava autobusová stanica – Katovice – Czestochova – Varšava. Na výber máme dve možnosti odchodu priamo z bratislavskej autobusovej stanice. Denný spoj s odchodom o 10:35 h a príchodom do Katovíc o 16:45 h alebo nočný spoj s odchodom z Bratislavy o 1:15 a príchodom na hlavnú autobusovú stanicu v Katoviciach o 7:25 h ráno. Volíme nočný spoj, pre dve osoby, zakúpený cez internet v predstihu cca 14 dní za veľmi lákavú cenu: 34 euro pre dve osoby.

Naša cesta začína v Seredi nástupom na posledný osobný vlak štátneho prepravcu Železničnej spoločnosti Slovensko z Galanty cez Sereď, bez prestupu v Trnave až do Bratislavy. Vlak prichádza presne, je obsadený na 50%. Vonku sa ochladzuje, „zmrznutí svätí“ dávajú o sebe vedieť svojim vlastným štýlom – prechodom studeného frontu od severu s predpokladom zrážok a ochladenia na najbližšie dni. Ani tento fakt nás od cesty neodrádza a po hodine a pol náš vlak zastavuje v Bratislave na hlavnej stanici. Informačná tabuľa stanice ukazuje ešte dva nočné spoje do Košíc, R Zemplín severnou trasou a R Poľana južnou trasou. Na stanici napriek pokročilej hodine je čulý ruch, je štvrtok a množstvo ľudí sa presúva domov na východ využívajúc pohodlnejšie cestovanie v noci s možnosťou zakúpenia si ležadlového alebo lôžkového kupé vo vlaku. Objavuje sa skupinka turistov z východu – je jasné, že nečakajú na vlak do Košíc, svoj vlak zmeškali. Chvíľka pobehovania vo vestibule, márne hľadanie informácii a „dezorientačná“ tabuľa ako sa dostať na WC. Napokon intuícia zvíťazí a turisti WC nájdu. Od polnoci takmer do štvrtej hodiny rannej je stanica uzavretá, tak je posledná možnosť sa trochu zohriať alebo prečítať cestovné poriadky. My taktiež využívame WC na stanici, zostávame vo vestibule staničnej budovy a pätnásť minút pred polnocou už stojíme na zastávke nočného autobusového spoja z hlavnej stanice na autobusovú stanicu. Vonku sa zatiaľ slušne rozpršalo a pocitovo je dážď oproti teplým dňom až arktického charakteru. Autobus prichádza síce presne, ale stoja pred ním ešte dva spoje, ktoré nie a nie odísť. Tesne o polnoci náš vodič otvára so zľutovaním dvere aj mimo zastávky. Nastupuje hŕstka ľudí, ktorým steká voda z oblečenia. Pomyslím si, zopár zastávok a sme na autobuske. Tam sa hádam usušíme...

 

Po pätnásťminútovej jazde sa ocitáme kúsok od autobusovej stanice. Vystupujem do kaluže vody, autobus obiehajúci náš stojaci autobus rozstrekuje vodu všade naokolo. Prebrodíme sa vodou na ceste a intuitívne sa vyhýbame výmoľom, ktoré sa medzičasom naplnili dažďovou vodou. A sme na mieste. Pred autobusovou stanicou sa nachádza množstvo vody v dočasnom jazere. Obchádzame ho a márne sa snažíme dostať do budovy, je uzamknutá. Stanica pracuje v časovom rozmedzí 04.00 – 23.00 h. Na nočné spoje sa nemyslí. To, čo je v zahraničí bežné, u nás je nezrealizovateľné. Hľadáme teda spôsob, ako sa vôbec dostať k nástupištiam autobusov. Po chvíľke objavíme na ľavej strane prechod osvetlený neónovým svetlom, bez označenia a mlákami vody. Steny prechodu nesú stopy po všetkých možných tekutinách, nevylučujúc aj tie, ktoré pochádzajú z vylučovacieho traktu. Pekná vizitka do zahraničia ! Na nástupištiach sa márne snažím zistiť odkiaľ náš spoj odchádza. Prihovára sa k nám poliak, tiež cestuje do Katovíc, už prestal hľadať stanovište autobusu, pretože je to zbytočné. Odpovedať som mu na jeho otázku nevedel, okrem nás domácich na nočné spoje čakali aj turisti, bolo počuť rumunský jazyk, ruský jazyk a anglický. Všetci sa beznádejne snažili zistiť miesto odchodu autobusov. Kvapkanie vody zo stropu na nástupištia občas prerušil zvuk motora prichádzajúceho autobusu, čakajúci nadvihnú hlavy, prečítajú smer a opäť pokračujú v čítaní knihy alebo pozeraní filmov na telefónoch. Využívam čas, fotím nočnú autobusku a nestačím sa čudovať prečo to u nás na Slovensku nejde... aj také mestečko ako je Vinohradiv na Ukrajine, kde majú miestami aj štrkové cesty, má autobusovú stanicu otvorenú po celý čas, v bufete sa dá občerstviť a z prístrešku nástupíšť nekvapká na cestujúcich voda.

Prichádza medzištátna linka z Česka na Slovensko. Vystupuje vodič, uteká medzi autobusy, aby si mohol uľaviť. Ešteže tam stoja a dá sa za ne schovať. Aj ostatní čakajúci využívajú odstavené autobusy na to, aby pri nich mohli ísť aspoň na malú potrebu. WC totiž je uzamknuté spolu s budovou. Je chladno, tak sa dá ťažšie vydržať kým príde autobus... apropo, nie každý spoj má funkčné WC, ostáva nám iba dúfať, že náš spoj bude mať všetko tak, ako spoločnosť svoje služby propaguje na webovej stránke (http://www.polskibus.com).

Desať minút pre odchodom prichádza autobus Volvo s neprehliadnuteľnou reklamou Polski Bus. Konečne po hodine čakania na nástupišti. Spolu s vchodovými dverami sa otvára aj batožinový priestor, z dverí vystupuje sympatický vodič v uniforme. Odkladáme si batožinu a druhému vodičovi ukazujem cestovný lístok vytlačený na tlačiarni. Usmeje sa a pokračujeme schodíkmi k sedadlám. Autobus je takmer prázdny, sadnúť si môžeme na ktorékoľvek voľné miesto. Načas sa rozbiehame, cestujúci ešte sledujú Bratislavu cez stekajúce kvapky dažďa na oknách, prekonajúc spleť výmoľov a nerovností krásavici na Dunaji, odrazu ako plávajúca loď sa ocitáme na diaľnici D1. Autobus sa kolísavým pohybom ustálil na rýchlosti 120 km/h a postupne všetci v ňom zaspali. Po nepríjemnom čakaní na spoj sa dostavuje príjemný pocit z cestovania, modrasté osvetlenie interiéru navodzuje atmosféru, v ktorej sa oči zatvárajú samé od seba. WC funguje, klimatizácia tiež, po krátkej prestávke kdesi pri Trenčíne a vystriedaní sa vodičov pokračujeme ďalej a zaspávam aj ja.

 

Čo nasledovalo ďalej sa dočítate v druhom dieli cestovateľskej reportáže.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka

159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka

159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka

159
Autor: Dušan Ščepka
159
Autor: Dušan Ščepka

Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárHalo Pred 1 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
KomentárOtras Pred 2 hodinami:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
KomentárDolnostredan Pred 3 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárpotecha Pred 11 hodinami:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentártony Pred 12 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárMiloš Majko Pred 13 hodinami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentárpre pometeného diskutujúceho Včera:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran Včera:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič
KomentárSmer obchoduje s kokaínom 16-08-2019 08:06:46:
"Považujem za správne ak sa štátnik usiluje byť nositeľom hodnôt, pre ktoré získa podporu ľudí a neuviazne na vlne momentálne nálady masy." - Zuzana Čaputová
KomentárHranol zo Smeru má na Belize 650 milónov eur. 15-08-2019 20:33:49:
Ohováranie a šírenie klamstva o konkrétnych osobách cez internet dosahuje závratných rozmerov aj vďaka podceneniu problému políciou.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign