Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
MESTSKA POLICIA aktualny kontakt
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

R. Raši: Členstvo v Európskej únii má zmysel, je to náš spoločný domov

ÚPV SR II |MM|  Členstvo v Európskej únii (EÚ), v ktorej sme už od roku 2004, rozvíja slovenskú spoločnosť a pomáha nám v mnohých smeroch. O výhodách, ako aj o tom, čo všetko nám únia prináša, hovoril podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši na oslave 15. výročia vstupu do EÚ v poľskej Varšave. Na oslavu vicepremiér odcestoval v zastúpení predsedu vlády SR Petra Pellegriniho na pozvanie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho.

 

Členstvo v Európskej únii nám podľa vicepremiéra Richarda Rašiho prináša množstvo výhod. Využívame zmodernizovanú mestskú hromadnú dopravu, ktorá je financovaná zo zdrojov únie, jazdíme po cestách zaplatených takisto z eurofondov. Deti chodia do škôl, ktoré sú vďaka európskym fondom zrekonštruované a používajú interaktívne tabule financované takisto z EÚ. Okrem toho jazdia Slováci v nových električkách či vlakoch po vynovených tratiach.

 

Od vstupu do Európskej únie sme do konca minulého programového obdobia získali z európskeho rozpočtu viac ako 18,6 miliardy eur. Počas aktuálneho programového obdobia rokov 2014 – 2020 môžeme využiť ďalších 15,3 miliárd eur. „Európska únia nám priniesla rozvoj občianskej spoločnosti, urýchlila budovanie infraštruktúry, pomohla odstrániť ​​ekologické záťaže a posilnila regionálny rozvoj,“ vysvetlil vicepremiér Richard Raši. Na Slovensko prišli nové technológie a zahraniční investori, čo vytvorilo množstvo nových pracovných miest. Zvýšila sa tak produktivita a podporil sa hospodársky a sociálny rozvoj. Slovensko je pri svojich iba 5,5 miliónoch obyvateľoch aktuálne 39. najväčšou exportnou ekonomikou na svete.

 

Projekt Európskej únie je podľa podpredsedu vlády SR mimoriadne úspešný, priniesol mier, stabilitu a garantuje slobodu a prosperitu, a to aj pre menšie krajiny, akou je Slovensko. „Význam politiky súdržnosti možno vidieť aj v prípade zmiernenia dopadov globálnej hospodárskej a finančnej krízy na našu ekonomiku. Jej negatívny vplyv by bol oveľa vyšší, keby sme nemohli využiť finančnú podporu z únie. Eurofondy u nás ovplyvňujú aj rast hrubého domáceho produktu. V roku 2003 bol HDP na obyvateľa 55 percent priemeru EÚ, dnes je to 77 percent,“ povedal R. Raši. 

 

Zúčastnené strany podpísali na stretnutí aj spoločnú deklaráciu, ktorej cieľom je zosumarizovať prínos členstva v Európskej únii a zároveň načrtnúť vnímanie súčasnej politickej agendy únie, ako aj úvah o jej budúcnosti. V prvom rade sa v deklarácii hovorí o jednotnom trhu, ktorý musí byť ucelený, nedeliteľný a so všetkými členmi únie sa musí zaobchádzať rovnako. Po druhé, dvere do EÚ musia zostať otvorené. Integrácia krajín západného Balkánu by mala byť procesom scelenia Európy. Rozširovanie je najefektívnejším spôsobom podpory reforiem, politickej stability, zrýchlenia ekonomického rastu či zaistenia bezpečnosti na dobrých susedských vzťahov medzi krajinami, ktoré chcú do únie vstúpiť a tými, ktoré už jej členmi sú. Členovia únie musia tiež podľa textu deklarácie uvažovať nad budúcnosťou a tiež sa zamerať na posilnenie bezpečnosti, keďže situácia v pohraničí európskych krajín nie je stabilná. Poslednou spomínanou, no mimoriadne dôležitou, je agenda týkajúca sa klimatických zmien, pričom je potrebné snažiť sa podniknúť také kroky, aby boli dosiahnuté ciele Parížskej klimatickej dohody. V neposlednom rade potrebuje EÚ vyváženú dohodu o viacročnom finančnom rámci, ktorá musí obsahovať účinné a hlavne user-friendly pravidlá implementácie.

 

V programovom období 2007 – 2013 vyčerpalo Slovensko z európskych peňazí 11,25 miliardy eur. Vybudovalo sa z nich napríklad 155 kilometrov diaľnic či zmodernizovalo 644 kilometrov ciest prvej triedy. Investície smerovali i do modernizácie 80 kilometrov železníc. Nakúpilo sa 67 nových vlakov, Bratislave pribudlo 45 a Košiciam 33 nových električiek. Zrekonštruovalo a zmodernizovalo sa 80 nemocníc a polikliník, ako aj 69 zariadení sociálnej starostlivosti. Vďaka finančnej podpore z európskych zdrojov vznikli desaťtisíce nových pracovných miest, vybudovalo sa 1 673 kilometrov kanalizácie, zmodernizovalo viac ako 800 škôl. Investície z únie tak pomáhajú, okrem iného, na Slovensku vyrovnávať regionálne rozdiely. Keby sme nemali možnosť eurofondy čerpať, znižovanie rozdielov by sa zastavilo v 6 z 8 regiónov Slovenska. 

 

V aktuálnom programovom období, ktoré trvá do roku 2020, sa pracuje na ďalších užitočných projektoch a na rozvoji našej spoločnosti. Podporené bude ďalšie dobudovanie železničných tratí, diaľnic, rýchlostných ciest či modernizácia električkových tratí. Podpora smeruje i do budovania cyklotrás, modernizácie nemocníc, pokrytia domácností širokopásmovým internetom s rýchlosťou minimálne 30 Mbit/s či do modernizácie a rozširovania kapacít škôlok. V neposlednom rade prinesú európske investície Slovensku aj pomoc s komunálnym odpadom či protipovodňovou ochranou, podporu zamestnanosti mladých, integráciu rómskych komunít či podporu vedecko-výskumných a vzdelávacích inštitúcií.

 

„Chceme sa aktívne podieľať na diskusii o budúcnosti Európskej únie, je to náš spoločný existenčný priestor, ktorý nám poskytuje vysokú mieru bezpečnosti a prosperity. Únia je našim spoločným domovom a projekt európskej integrácie nemá alternatívu. Je našim spoločným želaním, aby bol aj naďalej úspešný,“dodal na záver podpredseda vlády SR Richard Raši.

 

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMarek Pred 11 minútami:
Potrebujú obyvatelia mesta futbalový štadión s vyhrievaným trávnikom?
Komentárseredan Pred 12 minútami:
Uvedomiť si musíme podstatu. Toto aj pijeme.
Komentárudenac Pred 58 minútami:
Bývalý zamestnanec firmy zastrelil svojho nadriadeného priamo na porade
Komentárpre seredan Pred 1 hodinami:
Pán primátor Tomčányi, o zákonoch sa nediskutuje. Zákony sme povinní dodržiavať. Aj Ty.
KomentárPostreh Pred 2 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
KomentárJohnny Pred 20 hodinami:
S komármi si najlepšie poradia lastovičky. No ľudia ich likvidujú. A následne si chemickými postrekmi ničia zdravie.
Komentárkopírovač Pred 20 hodinami:
Inauguračný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej
Komentárpre názor Pred 22 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
Komentárobčan Pred 23 hodinami:
Aby si deti na ihrisku nehľadali vo vysokej tráve, sami si ju musia pokosiť
KomentárPeter Sokol Včera:
Ak potrebujete volať na MsP
KomentárOtazka Včera:
Veľká protidrogová akcia NAKA
Komentárnázor Včera:
Ako to vyzerá, keď primátori dohadujú veci, ktoré mesto "nič nestoja"...

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign