Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Protirómske zmýšľanie: EP chce zintenzívniť úsilie na potláčanie diskriminácie

Správy z Európskeho parlamentu:

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   vytvorenie komisií pre pravdu a zmierenie v členských štátoch a v EÚ

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   skvalitnenie programov EÚ s cieľom poskytnúť Rómom reálnu pomoc

http://www.europarl.europa.eu/pdf/divers/wm_bullet.png   vzdelávanie väčšinovej spoločnosti za účelom boja proti stereotypom

 

EÚ a jej členské štáty musia efektívne zakročiť voči pretrvávajúcej štrukturálnej diskriminácii, ktorej dennodenne čelia Rómovia.

 

Vyplýva to z nelegislatívneho uznesenia, ktoré v stredu prijal pomerom hlasov 470 (za): 48 (proti): 103 (zdržalo sa hlasovania) Európsky parlament.

 

Schválený text poukazuje na neschopnosť členských štátov zaručiť pre dvanásť miliónov Rómov žijúcich v EÚ rovnoprávny prístup k spravodlivosti a rovnosť pred zákonom. Tá sa podľa poslancov prejavuje okrem iného svojvoľným zabavovaním a ničením majetku, nútenými vysťahovaniami, neprijateľne dlhými alebo neúspešnými vyšetrovaniami nenávistných a iných trestných činov páchaným voči Rómom, ale aj odopieraním prístupu k vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti, sociálnej pomoci a službám zamestnanosti.

 

Poslanci vyjadrili hlboké znepokojenie v súvislosti s fenoménom nezákonného odoberania rómskych detí ich rodičom a vyzvali členské štáty na okamžité vyšetrenie takýchto prípadov a prijatie vhodných opatrení, ktoré by podobnému konaniu v budúcnosti zabránili. Parlament tiež vyzval členské štáty, ktoré podporovali nútenú sterilizáciu rómskych žien, aby sa verejne ospravedlnili a svoje obete odškodnili.

 

Boj proti podvedomému spoločenskému konsenzu na vylučovaní Rómov a stereotypom si podľa poslancov vyžaduje, aby členské štáty kládli väčší dôraz na vzdelávanie väčšinovej spoločnosti o rozmanitosti Rómov, ich histórii a kultúre. Parlament v tejto súvislosti vyzval vlády jednotlivých krajín a Komisiu na spustenie dlhodobých informačných kampaní a zriadenie komisií pre pravdu a zmierenie v jednotlivých štátoch a na úrovni EÚ, ktoré by sa zaoberali stáročia trvajúcim prenasledovaním a vylučovaním Rómov.

 

Parlament tiež vyjadril znepokojenie na tým, že väčšina bežných programov EÚ, vrátane programov financovaných zo štrukturálnych fondov, zostáva mimo dosahu najviac znevýhodnených osôb, najmä Rómov. Poslanci preto vyzvali Komisiu, Dvor audítorov a členské štáty, aby dôslednejšie kontrolovali efektivitu úniových programov a zaistili, že opatrenia financované z prostriedkov EÚ budú inkluzívne a namierené proti segregácii.

 

Financovanie by v prípadoch zneužitia prostriedkov EÚ malo byť okamžite pozastavené, uvádza sa v uznesení. Schválený text tiež vyzýva Komisiu na začatie konaní vo veci porušenia predpisov voči členským štátom, ktoré dosiaľ do svojho vnútroštátneho práva netransponovali smernice o rovnakom zaobchádzaní alebo ich sústavne porušujú.

 

Vyhlásenie spravodajkyne

 

„Som rómska žena zo Švédska patriaca do skupiny Sintov. Narodila som sa s biľagom. Rómovia boli osemsto rokov opomínaní, diskriminovaní, stigmatizovaní, vylučovaní a dehumanizovaní. Nikdy sme pre európske spoločnosti neboli dosť dobrí, aby nás akceptovali ako rovnocenných občanov s garantovaným rovnakým prístupom k našim základným ľudským právam,‟ uviedla spravodajkyňa Soraya Post (S&D, SE).

 

„Je potrebné zlepšiť túto situáciu? Áno! Existuje spôsob, ako túto situáciu zlepšiť? Áno! Existuje cesta, ako skoncovať s vzájomnou nedôverou? Samozrejme, že existuje,‟ dodala poslankyňa Post.

 

Reakcie slovenských poslancov

 

„Cesta Rómov k získaniu práce, väčších sociálnych istôt a lepšiemu uplatňovaniu práv vedie cez vzdelávanie  a prehlbovanie ich zručností. Treba aj na Slovensku poukázať na pozitívne príklady, kedy sa vzdelaní a pracovití Rómovia dokázali začleniť do spoločnosti,‟ uviedol poslanec Vladimír Maňka (S&D, SK).

 

„Ako Správa konštatuje, na pokusy o riešenie rómskej problematiky bolo vynaložených množstvo financií, veľmi často bez efektu. S Rómami je potrebné pracovať v ich prirodzenom prostredí s plným zapojením lokálnych autorít. Aj iné štáty si môžu brať príklad z úspešných slovenských projektov, ako je napríklad Levoča,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

 

„Nikto z nás si nevybral, kde sa narodí a žiaľ deti, ktoré prichádzajú na svet v osadách, sa bez pomoci zvonku nedostanú zo sveta chudoby. V minulosti sa minulo množstvo financií, ktoré tieto komunity nijako neposunuli dopredu, preto sa musíme začať orientovať na overené projekty, ktoré skutočne pomôžu Rómov integrovať,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

 

Súvislosti            

 

Protirómske zmýšľanie je osobitná forma rasizmu, ideológia založená na rasovej nadradenosti, forma dehumanizácie a inštitucionálneho rasizmu podporovaného historickou diskrimináciou, ktorá sa prejavuje okrem iného násilím, nenávistnými prejavmi, vykorisťovaním, stigmatizáciou a najotvorenejšou formou diskriminácie.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
rassa | 29-10-2017 13:15:24
najviac je diskriminovana biela rodina s detmi,urady praca,stat.a este platit odvody ktore idu do chatrc tymto parazitom spolocnosti.
havran | 29-10-2017 11:03:06
Rómovia,predtým Cigáni sa nevedia prispôsobiť nášmu ponímaniu života už asi 800 rokov.Čo keby sa im navrhol návrat do krajiny predkov s financovaním ich presídlenia a začlenenia do krajiny.Takto by sa financie určené na neúčinné akcie ich začleňovania do našej spoločnosti neminuli zbytočne.
anonym | 27-10-2017 21:22:57
Komisia pre pravdu. To sme kam dospeli? Co bude ulohou tejto komisie? Bude rozhodovat co je pravda a co nie? A co za blbov v nej bude posobit? A ze demokracia.
gulak | 27-10-2017 09:56:03
Zda sa mi,že tieto tzv.vzdelavacie akcie su,len obycajným finačným tunelom..EU sa zmení k lepšiemu,len vtedy,ked socialisti v EU parlamente dostanu na prdel,tak,ako dostali v Čechách..
gulak | 27-10-2017 09:56:03
Zda sa mi,že tieto tzv.vzdelavacie akcie su,len obycajným finačným tunelom..EU sa zmení k lepšiemu,len vtedy,ked socialisti v EU parlamente dostanu na prdel,tak,ako dostali v Čechách..
tak idú vzdelávať | 27-10-2017 06:23:01
väčšinovú spoločnosť? Zvláštne, myslím, že vzdelávať by sa mali predovšetkým Cigáni. Zase bruselskí byrokrati sa ukázali.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPeter Pepo Páleník Pred 2 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárjuro Pred 18 hodinami:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárFrantišek Uhrič Pred 21 hodinami:
Našla sa unikátna historická fotografia Serede. Pomôžete pri jej identifikácii?
KomentárMaher Pred 23 hodinami:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
Komentármachinacie Včera:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárAlena Včera:
Kukláči zasahovali v sobotu v Seredi a okolitých obciach Šalgočka, Zemianske Sady a Pusté Sady
Komentáranonym Včera:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárCanasta Včera:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárUdenac Predvčerom:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
KomentárAdministrator SOL 15-07-2019 11:00:14:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor 15-07-2019 10:57:36:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym 14-07-2019 21:51:39:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka 14-07-2019 11:27:45:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života
Komentárpre udenac 12-07-2019 13:43:49:
Bitka futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v Bratislave
Komentárpre názor 12-07-2019 12:01:16:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign