Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 12. 2017, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Prenájom priestorov na podnikanie
Označenie inzercie
Ponuka práce
Označenie inzercie
ZARAZ Jazyková škola
Označenie inzercie
Afrikola
Označenie inzercie
Zaraz - jazykova skola
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Jazykova skola ZARAZ
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Príbeh obrazov zo seredského kaštieľa

Miloš MajkoDátum08. 12. 2013 20:49:59TémaHistória
200

Július Matis   |   Písal sa rok 1760 a v Benátkach zomrel Gianantonio Guardi, hlava rodinnej maliarskej dielne. Vedenia rodinného podniku, sa ujíma najmladší z bratov Guardiovcov, Francesco.
Otec Gianantonia a Francesca, maliar Domenico Guardi, vlastnil obchod a dielňu, tzv. bodegu, v ktorej sa maľovali žánrové obrázky (capriccios), bojové scény, pohľady na mesto a občas sa vyskytla aj objednávka na kostolný obraz alebo fresky. Domenico patril k nižšej šľachte a viedol obchod - dielňu až do svojej smrti, ale to už bolo dávno, Francesco mal vtedy len štyri roky.  Francesco sa narodil v Benátkach, na rozdiel od svojho o trinásť rokov staršieho brata Gianantonia, ktorý bol rodák z Viedne. Tam sa totiž pred rokmi ich otec oženil, vzal si za ženu viedenčanku, ale čoskoro sa vrátil do Benátok, aby sa venoval svojmu povolaniu maliara. Dielňu po ňom prebral najstarší syn Gianantonio a v dielni pracoval aj Francescov ďalší brat Nicolo. (Guardiovci mali aj sestru Máriu, ktorá sa vydala za slávneho benátskeho majstra Tiepola.)
Francesco získal svoje maliarske návyky hlavne od svojho staršieho brata Gianantonia. V čase bratovej smrti má už 48 rokov a je na vrchole tvorivých síl. Už počas spoločnej práce pod bratovým vedením občas podpisoval svoje obrazy. Teraz však preorientuje prácu dielne hlavne na maľovanie pohľadov na dóžacie mesto - benátske veduty (pohľadnice) s gondolami na lagúne a siluetou kostola sv. Marka na obzore sú čoraz žiadanejšie a idú veľmi dobre na odbyt. Kalendár okázalých slávností benátskej republiky je plný a návštevníci (dnes by sme povedali turisti) si radi odnášali maľované spomienky na nezabudnuteľné Benátky.
Francesco sa na veduty dlho pripravoval maľovaním obrazov podľa staršieho a slávneho vedutistu Canaletta. Neučil sa priamo u neho, ale študoval ho kopírovaním jeho diel. Že to myslí s budúcnosťou vážne a hodlá sa venovať rodinnej tradícii dokladá zápis v benátskej cechovej knihe maliarskych dielní: meno Francesco Guardi tam bolo zapísane v roku 1761, rok po smrti staršieho brata.
Práve vtedy sa mu narodil syn. Tiež sa stane maliarom. Rodinná dynastia.
Napriek všetkému, dielňa Guardiovcov ostáva len jedna z mnohých. Francesco Guardi sa stáva členom benátskej akadémie umení až vo veku 72 rokov, hoci jeho starší brat Gianantonio bol svojho času predsedom tejto spoločnosti. Francesco zažije svoje lepšie časy až po roku 1782 (už má 70), keď dostáva „štátnu" zákazku na zdokumentovanie návštevy ruského arcikniežaťa Pavla Petroviča v benátskej republike a podobnú dostane aj pri návšteve pápeža Pia VI. Udalosti zaznamenáva štýlom menej konkrétnym než ako sme zvyknutí u Canaletta, ale práve pre tento štýl, uvoľnenejší, z dnešného hľadiska „modernejší", ho v 19. storočí objavili impresionisti a začiatkom 20.storočia sa stáva novoobjavenou hviezdou medzi benátskymi vedutistami.
V Sankt Petersburgu, hlavnom meste Ruska, približne v čase nástupu Francesca Guardiho do čela rodinnej dielne (1761), končí diplomatickú misiu gróf Mikuláš Esterházi. Desať rokov strávil ako veľvyslanec Márie Terézie na dvore cárovnej Alžbety. Vracia sa na svoje rodinné majetky v Čeklísi a Šintave. Z ciest si priváža manželku, kňažnú Lubomirskú, a vzácny album ručne kolorovaných rytín, ktorý mu darovala cárovná Alžbeta. Album medirytín rozmerov 49 x 68 cm, má názov Plan stoličnogo goroda Sanktpeterburga a okrem dvanástich strán plánu mesta obsahuje aj dvanásť "prospektov", čiže vedút nového hlavného mesta, výstavnej pýchy ruského impéria.
Rovnaký album pravdepodobne prináša aj cisárovnej Márii Terézii, lebo sa taký neskôr vyskytol v prešporskej hradnej zbierke grafík Alberta Tešínskeho, jej zaťa. (Dnes je uložený v Albertíne vo Viedni.)
Gróf Mikuláš Esterházi si v rámci dobových zvyklostí  vyzdobuje miestnosti vynoveného čeklískeho kaštieľa zarámovanými petrohradskými vedutami z albumu. Príkladom mu je zberateľská vášeň Alberta Tešínského, ktorý bol v čase svojho miestodržiteľského pobytu častým návštevníkom Čeklísa.
A potom možno zatúži ešte viac si pripomenúť svoje slávne petrohradské pôsobenie. Zadáva renomovanej maliarskej firme prácu - zväčšiť a namaľovať olejom na plátno 12 petrohradských vedút. Štyri veľké budú mať 122 x 207 cm, osem menších 50 x 68 cm.
Tak sa stalo, že dvanásť olejomalieb v honosných rámoch zdobilo slávnostné sály čeklískeho kaštieľa až do roku 1815 (Mikuláš je už dávno po smrti). Je známe, že vtedy prichádza k deleniu esterháziovského majetku. Šintavské panstvo sa oddeľuje od Čeklískeho a dedičia sa pravdepodobne dohodli, že grafiky a šesť malých olejových vedút ostanú v Čeklísi (nikdy sa nenašli, zmizli pravdepodobne počas pohnutých udalostí 2. svetovej vojny) a 4 veľké a 2 malé olejomaľby idú do Serede. 
Šintavskému panstvu vojvodil kaštieľ v Seredi. Bývalý hrad Šintava prestavali generácie esterháziovcov na kaštieľ v barokovom (neskôr aj v klasicistickom) štýle. Šintava medzitým stratila vplyv, zmenila sa na bezvýznamnú dedinu a Sereď sa vyšvihla medzi dôležité trhové mestá Horného Uhorska. Tak sa maľované Petersburské prospekty ocitli v knižnici seredského kaštieľa.


Seredský kaštieľ koncom 19. a začiatkom 20. storočia dvakrát zmenil svojho majiteľa. Obrazy však vydržali na svojom mieste a akýmsi zázrakom prežili aj 2. svetovú vojnu (čo, ako sme už spomínali, sa nepodarilo čeklískym obrazom). Prežili dokonca nemecký a potom sovietsky nemocničný láger. Nič sa im nestalo, hoci obe vojská kaštieľ úplne vyrabovali (za výdatnej pomoci domáceho obyvateľstva). Na počudovanie ostali visieť v bývalej knižnici aj po znárodnení, keď sa tam usídlil Okresný národný výbor a neskôr Dom pionierov. Snáď preto, že boli také veľké. (Aj keď, paradoxne, práve pionieri, asi členovia streleckého krúžku, majú na svedomí dierky po brokoch, ktoré neskôr reštaurátori nájdu v jednom z obrazov.)
Nakoniec sa obrazy zo seredského kaštieľa dostali na seredský Mestský úrad. Lebo kaštieľ spustol.
Dve malé veduty zdobia kanceláriu primátora a štyri veľké pohľady na "stoličný gorod Sanktpeterburg" visia v Obradnej sále a už viac ako pol storočia sa dívajú, ako sa mladé seredské páry vydávajú na cestu životom.

Epilóg?
Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia (1988) sa obrazy, ako výpožička, dostali na bratislavský hrad, aby niekoľko rokov zdobili hradný Hudobný salón. Pri tejto príležitosti reštaurátori maľby vyčistili, zreštaurovali, a historici umenia ich dôkladne preštudovali.
Až vtedy sa seredská verejnosť dozvedela, že "obrazy z kaštieľa" predstavujú bývalé hlavné mesto Ruska, Petrohrad. A donieslo sa aj to, že tri zo štyroch veľkých vedút nesú citlivo zakomponovaný, nenápadný podpis autora: Franco Guardi.

Obrázky:

1. Grafický dvojlist z petersburského albumu (okolo roku 1753), podľa ktorého bola namaľovaná jedna zo seredských veľkých vedút.
Zdroj: webová stránka Petrohradu.
2. Strieborná 10 eurová minca vydaná v Taliansku pri príležitosti výročia narodenia Francesca Guardiho.
3. Podpis Franco Guardi F: (fecit – urobil) na jednom zo seredských obrazov.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Foto: (C) Julius Matis - archiv
200
Autor: Foto: (C) Julius Matis - archiv

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Robo Horvath :) | 10-12-2013 11:09:30
:))asi tak, presne vystihnute:))
shelley | 10-12-2013 02:56:36
Zaujímavý osud, obrazy sa svojou veľkosťou nehodili nikomu z rabujúcich Seredanov, to bolo naše ( aj ich ) šťastie. Ináč by už boli ktovie kde .

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
LIDL
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Prevažne jasno
-2°
C
92%
Východ 5 km/h
08:34
16:59

Ned

H

3°/-2°

Pon

H

2°/-3°

Uto

B

1°/-3°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
Komentárorganizátor Pred 5 minútami:
"Pochod čertov" v Piešťanoch - vyjadrenie organizátora
KomentárTo nemyslite vážne ? Pred 17 minútami:
Videozáznam z 9. zastupiteľstva v obci Šoporňa
KomentárIgor Lehocký Pred 1 hodinami:
Zomrel bývalý tréner seredských futbalistov Tibor Meszlényi
Komentárznalec Pred 1 hodinami:
Muž, ktorý sa mal sa vyhrážať policajtom po zákroku v Opoji smrťou sa prihlásil sám na polícii
Komentárxxxxx Pred 2 hodinami:
Mikuláš rozsvietil vianočný stromček
KomentárOBČAN Pred 2 hodinami:
Domové prehliadky vykonané pravdepodobne v súvislosti s incidentom, pri ktorom bol zastrelený Ján G. z Vinohradov nad Váhom
Komentárobcan Pred 3 hodinami:
Prečo sú čerti škaredí? Môj názor na "spestrenie" Vianočných trhov
KomentárVlado Pred 6 hodinami:
Nútené práce uložené Mestom Sereď príslušným VZN napadol JUDr. Ladislav Skubeň na Generálnej prokuratúre
Komentárpre Ucho Pred 7 hodinami:
Mimoriadna udalosť v obci Opoj: Policajti PMJ museli použiť služobnú zbraň, jeden z podozrivých streľbu neprežil
Komentármiroslav Pred 7 hodinami:
Nadránom v obci Opoj polícia vykonala zákrok proti podozrivým z trestnej činnosti, pri ktorom bol zastrelený Ján G. zo známej "bankomatovej mafie". - AKTUALIZOVANÉ
KomentárAnonym Pred 21 hodinami:
Podnikateľ exposlanec Marián Sidor patrí medzi žiadateľov o zmenu územného plánu. Vo videu predstavuje ich zámer na ubytovanie stoviek až tisícov pracovníkov v areáli bývalej NHS
Komentárvideo Pred 23 hodinami:
Šintavská "celebrita" Holička utekal aj pred kamerou a otázkami redaktorky TV Markíza - v REFLEXe na TV už dnes popoludní
KomentárObcan 333 Včera:
Poslanci začali rokovať - bod o zmene Územného plánu mesta bude o 13:00 hodine - AKTUALIZOVANÉ
Komentárreflex relacia Včera:
Starosta Holička pred redaktorkou TV Markíza zbabelo ušiel
Komentárgulak Včera:
"Pochod čertov" v Piešťanoch v nedelu asi nebude. Poslanci tvrdia, že "postavy demonov posobia velmi realisticky" a je to tiež "otazka bezpecnosti a ochrany pred ujmou psychickou ci fyzickou"
KomentárTyrone Včera:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárLen 4tisic? Včera:
Väčšinu poslancov MsZ a primátora Tomčányiho diskusia o veciach verejných pre občanov nezaujímala.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign