Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 18. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Prezident vymenoval sudcov aj predsedu Ústavného súdu

159

Prezident Andrej Kiska vymenoval v stredu v Prezidentskom paláci troch sudcov Ústavného súdu, ktorých ako kandidátov zvolila Národná rada: Ivana Fiačana, Ľuboša Szigetiho a Petra Molnára. 

Prezident zároveň vymenoval Ivana Fiačana za predsedu Ústavného súdu a Ľuboša Szigetiho za podpredsedu.

„Zložením sľubu ste sa pred malou chvíľou stali sudcami Ústavného súdu Slovenskej republiky – jednej z najvýznamnejších demokratických inštitúcií v našej krajine. Dovoľte mi vám zagratulovať a zapriať vám mnoho síl, rozvahy a múdrosti pri vašom rozhodovaní v nasledujúcich dňoch a rokoch.

Svoju funkciu preberáte v čase, keď je ústavný súd ťažko skúšaný a nedôvera spoločnosti v schopnosť štátu zabezpečiť spravodlivosť pretrváva. Zároveň je to však aj čas, keď spoločnosť volá po zmene v prístupe. Keď si pýta dôveryhodné inštitúcie schopné zastať sa toho, čo je pre krajinu dôležité – demokratických hodnôt, právneho štátu a ochrany práv jednotlivca. A práve v týchto úlohách je ústavný súd nezastupiteľný.

Čaká vás náročná a dôležitá práca. Ústavný súd je poslednou súdnou inštanciou na Slovensku, na ktorú sa môžu ľudia obrátiť, ak zlyhajú ostatné orgány verejnej moci. Ako sudcovia ústavného súdu budete rozhodovať o tých najťažších právnych a spoločenských otázkach, ktoré môžu mať neraz citlivý či politický rozmer.

O to dôležitejšie je, aby ste nezabudli na sľub, ktorý ste dnes zložili. Dbajte o vašu nezávislosť a nestrannosť. Pochybnosti budú oberať o silu vás, vaše rozhodnutia aj dôveryhodnosť súdu, ktorý tvoríte. Vo svojej odbornosti, pracovitosti aj morálke buďte vzormi pre právnickú obec aj pre širokú verejnosť. Vaše rozhodnutia a myšlienky môžu byť inšpiráciou a návodom na pochopenie dobrej a spravodlivej správy nášho štátu.

Nezabudnite, že dôveryhodnosť inštitúcií je daná schopnosťami a dôveryhodnosťou tých, ktorí ich tvoria. Preto aj vy a vaše pôsobenie, rozhodovanie ale aj komunikácia s verejnosťou budú tvoriť obraz ústavného súdu.

Vaša práca v nadchádzajúcich týždňoch a možno aj mesiacoch bude, žiaľ, zvlášť ťažká. A to preto, že aj po vašom príchode bude ústavný súd fungovať len s polovičnou kapacitou.

Chcem pri tej príležitosti povedať, že dôverujem všetkým trom ústavným sudcom, ktorí dnes zložili sľub. Ale pravda je, že dnes som mal a chcel menovať deviatich ústavných sudcov z osemnástich. Žiaľ, parlament si včas a ani po opakovanej voľbe nesplnil svoju ústavnú povinnosť a nezvolil ústavou požadovaných 18 kandidátov. V dôsledku neochoty a neschopnosti poslancov vládnej väčšiny dohodnúť sa je ústavný súd už druhý mesiac prakticky nefunkčný.
  
Povinnosťou prezidenta je zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. Aby som umožnil aspoň základný výkon kompetencií ústavného súdu — vrátane napríklad rozhodovania o volebných sťažnostiach — rozhodol som pre výnimočné a núdzové riešenie:  vymenovať troch sudcov a s rozhodnutím o ďalších kandidátoch počkať, až kým poslanci nedoplnia potrebný celkový počet.

Ústavný súd má oddnes sedem sudcov, vďaka čomu môže zasadnúť plénum. Má aj predsedu a podpredsedu, ktorí môžu vykonávať svoje právomoci. Situácia však naďalej zostáva vážna.

Plénum ústavného súdu bude len tesne uznášaniaschopné. Stačí aby jeden sudca alebo sudkyňa ochoreli a plénum opäť nemôže rozhodovať. Pritom na súd denne prichádzajú podnety a kopia sa prípady, o ktorých je potrebné rozhodnúť — v pléne či v senátoch. Nie sú to len návrhy na zrušenie zákonov pre protiústavnosť, sú to aj prípady bežných ľudí, ktorí roky čakajú na spravodlivosť.

Ako som niekoľkokrát zopakoval, vládna koalícia má všetko, čo potrebuje, aby zabezpečila riadne fungovanie ústavného súdu. Má väčšinu v parlamente, ktorú pravidelne dokazuje a má dostatok uchádzačov. Očakávam, že v májovej voľbe si národná rada konečne splní svoju ústavnú povinnosť a zvolí desiatich chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov.

Podmienky, za ktorých do funkcie nastupujete sú mimoriadne náročné. Pre nás všetkých je to príležitosť uvedomiť si význam a úlohu ústavného súdu. Pre vás je to príležitosť prispieť k obnove dôvery ľudí v spravodlivosť a schopnosť štátu ju zabezpečovať. Pevne verím, že sa vám v tom bude dariť.“

 

zdroj: prezident.sk


Fotogaléria k článku:

159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy

Zobraziť všetky fotografie
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy
159
Autor: redakcia - tlačové správy


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárAnonimček Pred 32 minútami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentáranonym Pred 57 minútami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentárty kokšo Pred 13 hodinami:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárAnonym Pred 15 hodinami:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpre pometeného diskutujúceho Pred 24 hodinami:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran Včera:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič
KomentárHalo Včera:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
KomentárSmer obchoduje s kokaínom Predvčerom:
"Považujem za správne ak sa štátnik usiluje byť nositeľom hodnôt, pre ktoré získa podporu ľudí a neuviazne na vlne momentálne nálady masy." - Zuzana Čaputová
KomentárHranol zo Smeru má na Belize 650 milónov eur. 15-08-2019 20:33:49:
Ohováranie a šírenie klamstva o konkrétnych osobách cez internet dosahuje závratných rozmerov aj vďaka podceneniu problému políciou.
KomentárPre dolnostredana 15-08-2019 15:55:24:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárlexa 14-08-2019 22:21:44:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda vo Veľkej Mači. Cesta je čiastočne neprejazdná. - AKTUALIZOVANÉ

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign