Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 25. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

"PREČO OBHAJUJEM ĽUBOŠA LORENZA?" - Daniel Lipšic

Miloš MajkoDátum04. 09. 2017 08:02:11TémaAktuálne témy

PREČO OBHAJUJEM ĽUBOŠA LORENZA?

Trestné stíhanie Ľuboša Lorenza vyvolalo ostré vášne na oboch stranách názorovej polemiky. V takejto situácii sa vždy snažím získať aspoň krátky časový odstup od veci, aby som nevstupoval do polemiky pod vplyvom emócií. Chcel by som Vám preto s odstupom jedného dňa ponúknuť niekoľko argumentov, pre ktoré si myslím, že trestné stíhanie Ľuboša Lorenza je nielen nezákonné, ale aj nesprávne. Moje názory sú otvorené polemike, len Vás poprosím o otvorenú myseľ bez ktorej je akákoľvek diskusia zbytočná.

1. Ľuboš Lorenz z pamätníka v Košiciach osekal preglejkové kosáky a kladivá, ktorých inštalácia nikdy nebola odsúhlasená pamiatkovým úradom. Podľa stanoviska pamiatkového úradu v Košiciach: "Predmetné symboly, vyrobené v tomto prípade z preglejky a nalepované na miesta chýbajúcich, nepožívajú ochranu podľa ustanovení pamiatkového zákona." Ak by teda niekto nalepil na kultúrnu pamiatku pozvánku na rockový koncert či miestnu zabíjačku, a iná osoba by takýto plagát strhla, celkom isto by nenaplnila zákonné znaky trestného činu výtržníctva.

2. Prekrížený kosák a kladivo sú symboly komunistického hnutia, rovnako ako je svastika symbolom nacistického hnutia. Náš trestný zákon pritom medzi týmito symbolmi nijako nerozlišuje. Je preto mylné sa domnievať, že svastika je zakázaná, ale kosák s kladivom už nie. Trestného činu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd (§ 422 Trestného zákona) sa dopustí páchateľ, ktorý verejne prejavuje (aj používaním symboliky) svoje sympatie k hnutiam, ktoré smerujú k potláčaniu základných práv a slobôd. Na Slovensku je naviac stále platný zákon č. 125/1996 Z. z. o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, takže komunistické hnutie legálnu definíciu hnutia, ktorého parametre uvádza § 422 Trestného zákona, nepochybne spĺňa.

3. Diskusia o tom, či by štát mal zakazovať totalitné symboly, alebo prejavovanie sympatií k totalitným hnutiam, je síce zaujímavá, ale relevantný je platný právny stav. Osobne patrím k zástancom širšej slobody prejavu, avšak považujem za absurdné, aby sme trestne stíhali osoby za propagáciu fašizmu, ale osoby, ktoré propagujú komunizmus tak robia celkom beztrestne. Inými slovami, nemali by sme pre jedných predpisovať pravidlá grécko-rímskeho zápasenia, a pre druhých umožniť voľný štýl. Neviem si predstaviť, že by polícia nezasiahla, ak by mal niekto na tričku nakreslený hákový kríž. Pri prekríženom kosáku a kladive však orgány činné v trestnom konaní dlhodobo nekonajú.

4. Kontext je dôležitý. Skutočnosť, že svastika je používaná aj v Indii, a kosák a kladivo (nie prekrížené) je na rakúskej orlici, má veľmi obmedzenú vypovedaciu hodnotu. V Indii je svastika symbolom starobylých náboženstiev a v Rakúsku sa kosák a kladivo dostal do pazúrov orlice v roku 1919 ako symbol sociálnej demokracie. Je však niečo úplne iné, ak sa tieto symboly používajú ako totemické znaky na propagáciu totalitnej ideológie. Symbolom Červenej armády bola červená hviezda a červená zástava. Červená hviezda s vpísaným žltým kosákom a kladivom bola využívaná počas II. svetovej vojny. Nikdy však Červená armáda nepoužívala symboliku umiestnenú na pamätníku v Košiciach. Preto je kontext dôležitý. Ak pri Vás zastaví auto so strateným turistom a ten sa Vás cez okienko zmätene opýta: "Prosím Vás, kde sa to nachádzam?", tak správna odpoveď nebude: "V aute".

4. Jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý som sa rozhodol Ľuboša Lorenza zastupovať, však bola skutočnosť, že košická prokuratúra chcela jeho prípad riešiť exemplárne väzobným stíhaním. To bolo absolútne cez čiaru. Pri danom trestnom čine je obvykle aj pri uznaní viny ukladaný peňažný trest vo výške niekoľko stoviek eur. Ľuboš Lorenz nebol nikdy súdne trestaný, a preto by mu nehrozil iný trest. Návrh viesť trestné stíhanie vo väzbe bol preto mimo akýchkoľvek proporcií, a to aj z pohľadu judikatúry slovenského Najvyššieho súd a Európskeho súdu pre ľudské práva. Prokurátor pritom vzal svoj návrh späť až počas pojednávania (neverejného zasadnutia) okolo 11:40 hod., pričom dovtedy nás presviedčal o dôvodnosti trestného stíhania.

5. Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus poukazujú - možno neštandardným spôsobom - na neprípustnosť glorifikovania totalitných režimov a ich predstaviteľov. Ako by povedal klasik: "rozmohl sa nám tady takový nešvar". Začali sa stavať pomníky rôznym predstaviteľom komunistického a fašistického režimu. Viete si predstaviť, čo by sa stalo v Nemecku, keby v meste Halle odhalili pomník R. Heydrichovi "verní rodáci za prínos pre mesto a región"? U nás však štátne orgány nekonajú a preto sa aktivisti uchyľujú k zúfalým akciám. Aby na problém upozornili. Aby sa riešil. Aj v mene tých tisícov, ktorí v totalitných režimoch stratili svoj život, svojich blízkych, svoje zdravie, majetok, či životnú perspektívu. Na nich by sme pri tejto diskusii nemali nikdy zabúdať.

Želám Vám krásny týždeň a našim deťom úspešný začiatok školského roku.

Zdroj: FB

Fotka Daniel Lipšic.

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Vlado | 19-09-2017 19:42:56
Nemáte náhodou niekto informáciu ako dopadli tí dvaja kreténi Lorenz s Kalmusom, ktorý poškodili pamätník padlých sovietskych vojakov?Či, vlasatého somára prepustili a tým to haslo?Pokuta, odstránenie škôd, nič?Egá retardov pomastené a ide sa ďalej?Na budúce čo rozbijú alebo zničia?
Halo | 05-09-2017 10:02:47
V Rusku sú vo všetkej úcte udržiavané hroby padlých nemeckých vojakov,v Nemecku sú doteraz udržiavané hroby sovietskych vojakov,nerozumiem,prečo s tým je problém na Slovensku,je to len ťah dotyčného,ako získať mediálnu pozornosť,keď to už teda svojou umeleckou prácou nedokáže.
luboš | 04-09-2017 19:18:08
Je hanba,že dnes ak sa dnes dopusti deliktu,či už trestneho činu alebo priestupku,stačí si zobrať politicky angažovaného obhajcu,kauzu spolitizovať a média sú z toho na prášky. Potom su už len 2 možnosti.prísny trest alebo sloboda
Vlado | 04-09-2017 19:15:03
luboš | 04-09-2017 18:55:38
Lorenc nie je ani pseudoumelec, Lorenc je obyčajný Idiot, bez štipky slušnosti a úcty!!!
luboš | 04-09-2017 18:55:38
V malej obci na južnej morave Vrbice je pomník padlym vojakom 2 sv.vojny. zaujalo ma,ako je udržiavaný a obyvatelia su na tento pomník právom hrdí. Na tabuli je nápis \"My krví platili za Vaši svobodu, važte si ji! Za 32 hrdinně padlíc rudoarmějců SSSR\". Na tabuli je tiež znak kosy a kladiva. Je to pocta padlým vojakom,nie režimu.taký pseudoumelec Lorenz nemá právo zasahovať do pamiatky,ktorú si iní ctia a uctievajú.
Peter | 04-09-2017 17:45:08
Vrana k vrane sadá.To čo tu spísal Seredan bolo v nutnej sebeobrane,či?
Seredan | 04-09-2017 16:26:44
Ten Lipšic ktorý svojou nedbalou jazdou zabil človeka ? Ten Lipšic ktorý vláčil na tlačovky nadrogovane dievčata ? Ten Lipšic ktorý nariadil použiť vodne delo na protestujucich v kauze gorila ? Ten Lipšic ktorého sms komunikácia s pravničkou unikla na verejnost kde ako KDHAK píše take veci že aj normalnemu človeku je z toho zle ?

namiesto toho aby po kanaloch chodil tak on stale a stale vyhladava medialnu pozornost.
Vlado | 04-09-2017 13:46:39
Pán Lipšic porovnáva neporovnateľné.Tu nestaval nikto pamätník Leninovi ani Stalinovi, ale jedná sa o pamätník venovaný vyše 74000 padlým sovietskym vojakov.Tých dvoch blbcov mali zavrieť a zahodiť kľúče!Ale škoda slov, len je smutné vidieť, kam sme dopracovali, že samozvaní umelci tu budú za chvíľu určovať komu a čo môže byť venované a umiestnené na pamätníkoch.
Jozef | 04-09-2017 10:22:17
\"Pamätníky na Námestí osloboditeľov. Z pamätníka Červenej armády v auguste 1968 ľudia odstránili symboly kosáka a kladiva a vyvesili na ňu sovietsku zástavu s domaľovaným hákovým krížom.\"

brano | 04-09-2017 10:20:01
A pán Lipšic žiadal o zverejnenie?
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 04-09-2017 09:08:41
brano | 04-09-2017 09:03:32 | - mate moznost - zverejnite ho.
brano | 04-09-2017 09:03:32
Objektívna novinárčina ako má byť.
Treba zverejniť aj opačný názor. Či to sa sa v demokracii nenosí?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMajú smolu Pred 7 hodinami:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárpotecha Pred 9 hodinami:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
KomentárČo tak Včera:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda pri Tescu v Trnave
KomentárAnonym Včera:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
KomentárAnonym Predvčerom:
AKTUÁLNE: Po podnikoch v Seredi sa pohybuje podvodník zneužívajúci dôveru personálu
Komentárak nemôžete poraziť, snažíte sa uraziť., tak hovorí naše slovenské porekadlo Predvčerom:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárHlupáci Predvčerom:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárseredanka 22-08-2019 20:10:28:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárPre obyvatel 22-08-2019 08:29:03:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
KomentárA to je zas moj nazor 21-08-2019 23:42:53:
Policajti im našli heroín
KomentárKlaun 21-08-2019 20:12:23:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárdik more 20-08-2019 21:17:55:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK 20-08-2019 11:31:46:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia 20-08-2019 11:10:30:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentárs.i.n. 19-08-2019 10:45:25:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign