Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 23. 2. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Poslanci dnes rozhodujú aj o tom, či dovolia občanom vidieť, ako vznikajú ich rozhodnutia

Miloš MajkoDátum15. 04. 2014 11:16:17TémaŠKOLA DEMOKRACIE
200

Dnes poslanci MsZ na svojom rokovaní okrem iného rozhodujú o jednej z najdôležitejších vecí v samospráve - o jej TRANSPARENTNOSTI  a  OTVORENOSTI občanom.

Komisie, ako poradné orgány MsZ sú veľmi dôležitým prvkom v samospráve - najmä v systéme, ktorý je funkčný v Seredi.

Členovia komisie - väčšinou poslanci MsZ na komisii predpripravia návrh na hlasovanie, o ktorom sami rozhodnú na rokovaní MsZ  hlasovaním. Primátor mesta následne "nemá dôvod" nepodpísať viac menej akékoľvek rozhodnutie  MsZ s odôvodnením, že komisia rozhodla, poslanci MsZ rozhodli, tak čo by malo byť na tom spochybniteľné?

Z konania je prakticky vylúčená verejnosť, teda občania, ktorých sa vec priamo týka. 

Už v minulosti sa totiž stalo, že napriek písomnej žiadosti viacerých občanov, hlasovaním členov komisie im nebola umožnená účasť na rokovaní komisie (v pozícii pozorovateľov)  a to v tak dôležitej veci, akou je prerozdeľovanie a schvaľovanie finančných dotácií z verejných zdrojov. V demokratickej spoločnosti úplne nepochopiteľné a neprijateľné!!  Ak komisia koná v záujme väčšiny občanov, transparentne a spravodlivo, čo im teda vadí na tom, že občan uvidí jej zasadanie?

Problém je vážnejší, ako si bežný občan dokáže uvedomiť. Nepoznajúc príčiny takéhoto konania a možné následky z neho vyplývajúce, sa môže občan domnievať, že je jedno, či sú rokovania komisií verejné, alebo nie. Ak by to bolo jedno, boli by občania, voliči a daňoví poplatníci na rokovanie komisie bez problémov vpustení, nie?

Dnešné rokovanie je testom pre poslancov MsZ a vedenie mesta v demokracii a v skutočnej snahe o transparentnosť v samospráve a jej konaní.

Ďalšie články k tejto téme nájdete aj tu:

http://www.seredonline.sk/clanky/transparentna-samosprava-iba-ako-otrepany-slogan/

http://www.seredonline.sk/clanky/clenovia-komisie-pri-msz-piatim-obcanom-ukazali-ako-funguje-transparentnost-v-praxi/

http://www.seredonline.sk/clanky/poslanec-a-viceprimator-veselicky-svoj-verejne-dany-slub-obcanom-mesta-nesplnil-anketa-video/


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Pavol Kurbel | 15-04-2014 23:35:56
Pre Vladimíra Heregu
Pán Herega, minulé vedenie nechalo na účtoch mesta približne 60 000 000 Sk. Terajšie vedenie predalo majetok mesta za asi 30 000 000 Sk. A k tomu minulé vedenie získalo z fondov ďalších približne 100 000 000 Sk. Takže naozaj je z čoho realizovať projekty ktoré pripravilo aj minulé vedenie.
Pavol Kurbel | 15-04-2014 23:29:43
Pre Jozefa
Na školskej komisii som navrhoval aj štvrtú alternatívu a síce, aby rokovania komisií okrem komisie na ochranu verejného záujmu boli verejné. S tým ale, aby komisia mala možnosť hlasovaním rozhodnúť, že niektorý bod by bol neverejný. A to isté som navrhol aj na zastupiteľstve. Žiaľ, neprešlo to. Možno aj preto, že v predkladanom návrhu bolo uverejnené ako príklad klamstvo a síce, že rokovania výborov Národnej rady sú tiež neverejné. Pravdou však je, že rokovania výborov sú verejné a môže sa ich zúčastniť verejnosť do kapacity miestnosti. Podľa hesla, kto skôr príde, ten skôr melie.
Vladimír Herega | 15-04-2014 15:43:10
Ako som to napísal nedávno, je to politika o nás bez nás.Rozhoduje sa o tom, ako bude mesto vyzerať, ktoré projekty dostanú zelenú ale komisie sa skladajú zo pseudoodborníkov, väčšinov z poslancov a ľudí blízkych Mestskému zastupiteľstvu.V demokraticej spoločnosti sa musia úradníci zodpovedať tým, kto ich platí, čiže nám občanom.Svojimi rozhodnutiami ovplyvňujú a menia životy nás všetkých, preto by malo každé rokovanie verejné a ľudia by mali byť presne o všetkom informovaný.Lenže tuná mám pocit, že sa doslova hrajú na skrývačku.A p.Veselický, nič v zlom, toto zastupiteľstvo nespravilo viac ako predchádzajúce, pretože toto zastupiteľstvo sa len hrdí projektami, ktoré boli naplánované, zastrešené s financiami tým predchádzajúcim.Nie Vami.
Registrovaný Daniel Loffler Daniel Loffler | 15-04-2014 12:41:14
MsU by mal byt pod neustalou kontrolou obcanov. To je normalne. Vzdy ma mrzi, ak niekto chce rozhodovat o nas, bez nas. A najma preto, ze tych, ktori sa o veci zaujimaju je tak malo, NEVERIM tomu,ze by to zaberalo tolko casu a prostriedkov na MsU.
Nehovoriac o spominanych vyrokoch.
Jozef | 15-04-2014 12:19:14
P.S. tato je myslim na mieste:

Ľubomír Veselický | 07-08-2009 14:43:37
S poľutovaním musím konštatovať, že to v našej samospráve stále riadne kríva. Mrzí ma, a že po doslova vydupanej možnosti, dať možnosť vyjadriť sa občanom k zámeru revitalizácie námestia slobody, nedošlo k adekvátnej reakcii a nik fundovaný nebol schopný a ochotný reagovať na tieto pripomienky. Za tejto situácie sa vôbec nečudujem, že na poslancov i zamestnancov úradu majú občania ťažké srdce.
Jozef | 15-04-2014 12:09:36
24.4.2010
Nemal som ambície na post primátora a teším sa dôvere 620 občanov, ktorí mi vo volebnom obvode dali svoj hlas. Každý z nás si vie predstaviť nejaké zloženie MsZ, no naše predstavy sú iba predstavami a realitou je zisk hlasov vo voľbách. Čakajú nás určite aj ťažké chvíle, no ale čo by to už bol za výkon mandátu, keby nebol okorenený adrenalínom? Budeme stále pod kontrolou verejnosti.

A ESTE PRIDAVOK:

Tieto noviny budú existovať aj naďalej a naďalej budú prinášať informácie o dianí v Seredi. Aj o dianí v mestskom parlamente. Ak teda nikto nevyhral a ani neprehral, prečo o tom píšem? Nuž preto, že facku od mestského zastupiteľstva dostala snaha o užšiu prepojenosť medzi tými, čo denne formujú život mesta a čitateľmi tejto webovej stránky. Hľadám motív. Možno nie som ďaleko od pravdy, keď poviem, že interaktivita umožňujúca verejné vyslovenie názoru a polemické debaty nie je pre poslancov, ktorí odmietli návrh zmluvy i poskytnutie príspevku žiadúca. Vládnuť komunite, ktorá je čo najmenej informovaná, je predsa len podstatne jednoduchšie ako s touto skupinou komunikovať, a keď sa ukáže, že kritik mal pravdu, priznať si chybu a napraviť ju.

autor: Ľ.V. ked este ziadal o podporu vo volbach.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 15-04-2014 11:44:16
Jozef, uz z uvedenych navrhov je zrejme, ako vnima DEMOKRACIU pan Lubomir Veselicky, poslanec MsZ a viceprimator mesta Sered. Je to jeho navrh.

Mam ocit, ze nie je daleko doba, kedy slusny clovek patriaci do tejto doby povie - hanbim sa za to, koho som vo volbach volil...

Aj ked, on sa pred volbami prezentoval za vacsieho demokrata ako ja. Ale to Ty ovladas asi lepsie.
Ozaj, nemas v zalohe nejaky Lubosov pamatny vyrok, ktory mu medzi obcanmi zabezpecil pred volba,mi popularitu a nasledne post poslanca a plat viceprimatora? ;-)
Jozef | 15-04-2014 11:28:44

Pri určení rozsahu vstupu nečlenov komisie na ich rokovanie sú tri možnosti úprav.
Alternatívy:
1/ Rokovanie komisie MsZ je neverejné.
2/ Rokovanie komisie je prístupné po individuálnom
posúdení prítomnosti žiadateľa
3/ Rokovanie komisie MsZ je prístupné verejnosti bez akýchkoľvek podmienok

a este - musi sa jednat len o obyvatela mesta Sered.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárAnonym Pred 8 minútami:
Výsledky monitoringu transparentnosti prezidentských kampaní
KomentárMarek Sladký Pred 14 minútami:
ŠKF iClinik Sereď - ŠK Slovan Bratislava 0 : 1 (0 : 1)
Komentárobcan Pred 4 hodinami:
Podľa policajného vyšetrovania 21. februára 2018 o 20:20 h. zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.
KomentárAnonym Pred 6 hodinami:
Smutné je, že na prebudenie občania potrebovali násilnú smrť dvoch mladých ľudí.
KomentárVideo Pred 7 hodinami:
Pozvánka na stretnutie s kandidátmi
KomentárAnonym Pred 12 hodinami:
"Ak by sa 11 miliárd korupcia kategóriou Smer-SD – „Náš človek“ – rozdelilo pre občanov Slovenska, dostal by každý jeden človek 2 017 eur ročne ! Vrátane detí !"
Komentárpokiaľ bude Pred 16 hodinami:
Problémy farmárov s pôdou či nelegálne skládky a ohrozenie vodných zdrojov by mali riešiť špeciálne pracoviská envirokriminality
Komentárďalší mafián Pred 16 hodinami:
Policajti zadržali muža, ktorý sa dlhodobo ukrýval pred trestom
Komentárpotecha Pred 23 hodinami:
AKTUÁLNE: Polícia zadržala starostu obce so synom - AKTUALIZOVANÉ
Komentáremil Včera:
Mäso je lacnejšie priviezť zo zahraničia ako zo susedného družstva. Stoja za tým dotácie.
Komentárratafak plachta Včera:
Kam to spejeme ?
Komentárhovori sa Včera:
Z verejných vyjadrení poslanca Naháckeho behá človeku mráz po chrbte
Komentárje mi z toho na blití Včera:
Slováci na námestiach rok po brutálnej poprave novinára Kuciaka
Komentárpan majko, Včera:
"Nuž, čo dodať. Slovensko je ako to dievčatko z príbehu súdnej siene. Nehanebne Zneužité."
KomentárRodič Včera:
Jarný tábor v Pate
KomentárŠedo Predvčerom:
AKTUÁLNE: Rómom na Trnavskej ulici pravdepodobne niekto do auta dal výbušninu. Ulica okolo výbuchu je uzatvorená! - AKTUALIZOVANÉ
KomentárSmutne Predvčerom:
"Ľudia písali, že radšej pôjdu pešo v slušnej krajine, ako autobusmi v hulvátskej." - ľudia o blokácii mosta v Bratislave
Komentárranxon Predvčerom:
Obmedzenie dopravy v Seredi na moste nad traťou ŽSR - vyjadrenie SSC
Komentárpravda Predvčerom:
... a tak si tu žijeme ...
Komentárlen pre Vašu predstavu,čo dnes dokáže veterinárna medicína Predvčerom:
Má ľudský život väčšiu hodnotu ako zvieraťa?

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign