Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 17. 12. 2017, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Prenájom priestorov na podnikanie
Označenie inzercie
Ponuka práce
Označenie inzercie
ZARAZ Jazyková škola
Označenie inzercie
Afrikola
Označenie inzercie
Zaraz - jazykova skola
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Jazykova skola ZARAZ
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Expedicia 100. vyrocie VOSR Petrohrad
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Polícia vymáha pre Sociálnu poisťovňu. Skutoční zločinci sa smejú

redakcia SOLDátum09. 07. 2015 22:48:43TémaBlog Jozefa Bakšu

Jozef Bakša | Sociálna poisťovňa sa chváli výberom poistného. Okrem iného používa na tento účel aj orgány polície ako orgány činné v trestnom konaní.

Zrejme za účelom zvýšenia efektivity výberu poistného dostali pracovníci Sociálnej poisťovne pokyn, aby podávali trestné oznámenia v prípadoch, keď nedoplatky povinných presiahnu hranicu trestného činu (266 eur). Sociálna poisťovňa týmto oznámením zabije dve muchy jednou  ranou: štatisticky vykáže opatrenie na vymáhanie dlhu a zároveň náklady presunie na iný rozpočet verejnej správy.

Záplava trestných oznámení

Po podaní trestného oznámenia polícia osloví podnikateľský subjekt, aby sa k veci vyjadril a dlh uhradil. Podnikateľ, pretože nechce mať problém s políciou, poväčšine dlh zaplatí. Zatiaľ ešte bez nákladov štátu. Všetci sú spokojní. Sociálna poisťovňa má svoje odvody, podnikateľ pokoj od polície a policajti dokonca  objasnený trestný čin.

V prípade, že je podnikateľ vo finančných problémoch (bez ohľadu na jeho subjektívne zavinenie), policajt do konania spravidla priberie znalca z odboru ekonómie, ktorý posúdi, či podnikateľ vo svojej aktuálnej situácii mohol a mal dlžné poistné platiť a v akom objeme. Samozrejme vypracovanie znaleckého posudku niečo stojí a pohybuje sa  v sumách od stoviek až po viac ako tisíc eur.

Ak znalec zistí, že subjekt financie na zaplatenie odvodov mal, a tento nájde finančné prostriedky na zaplatenie, nedoplatok zaplatí a konanie sa končí. V tomto prípade polícia, celkom zbytočne supluje oddelenie vymáhania Sociálnej poisťovne resp. exekútora. Náklady na znalca pritom znáša ministerstvo vnútra. Tak sa často stáva, že suma zaplatená znalcovi, je vyššia ako pôvodný nedoplatok na poistnom.

Uvedené postupy sú však v skutočnosti neefektívne. Samozrejme treba postihovať neplatičov poistného. Malo by sa však jasne rozlišovať medzi podnikateľom, ktorý sa prechodne (často nie vlastnou vinou) dostáva do platobnej neschopnosti a takzvaným podnikateľom, ktorý „obhospodaruje“ celú sieť spoločností, ktoré odvody účelovo neplatia a následne končia prepísané na biele kone.

Policajti ako vymáhači poistného

Sociálna poisťovňa síce zvyšuje výber poistného, ale zároveň zaťažuje orgány polície, ktoré by sa mohli venovať skutočnej kriminalite. Popri tom polícia kriminalizuje podnikateľov, ktorí majú nedoplatky na poistnom, aj keď tento nedoplatok nemusel byť spôsobený zámerne, alebo ich zavinením.

Ďalšou systémovou chybou je, že tieto často kvázi trestné činy spočívajúce v nezaplatení odvodov sa štatisticky rátajú do odhalenej a objasnenej kriminality a zostávajú v štatistike kriminality aj po uhradení celého nedoplatku po začatí trestného stíhania. Pri takomto „trestnom čine“, ktorý polícia „odhalí“ aj bez rozsiahlejšieho odhaľovania, štatisticky (t. j. čo sa týka kvantity) vykazuje rovnaký výsledok, ako keď po niekoľkomesačnej práci odhalí skutočnú, skrytú a viac nebezpečnú trestnú činnosť, napríklad pri machinácii pri verejnom obstarávaní, subvenčných či  poistných podvodoch a podobne.

Na úkor vyšetrovania skutočných zločinov

Z policajtov sa teda neraz stávajú vymáhači nedoplatkov od malých  a stredných podnikateľov, a to aj v prípadoch, že ide len o podozrenie z trestného činu a často len o druhotnú, alebo dočasnú platobnú neschopnosť.

Keď je však podané trestné oznámenie, príslušné orgány sa musia oznámeniami zaoberať. A zatiaľ sa im skutoční zločinci smejú, nakoľko ich závažnejšiu latentnú kriminalitu (často práve daňovú) nikto neoznamuje a policajti nemajú čas sa ňou zaoberať.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
LIDL
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Polojasno
-4°
H
92%
Sever 5 km/h
08:34
16:59

Ned

H

3°/-2°

Pon

H

2°/-3°

Uto

B

1°/-3°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárRivo Pred 0 minútami:
Domové prehliadky vykonané pravdepodobne v súvislosti s incidentom, pri ktorom bol zastrelený Ján G. z Vinohradov nad Váhom
Komentárotazka Pred 1 hodinami:
Videozáznam z 9. zastupiteľstva v obci Šoporňa
KomentárAnonym Pred 3 hodinami:
Mimoriadna udalosť v obci Opoj: Policajti PMJ museli použiť služobnú zbraň, jeden z podozrivých streľbu neprežil
KomentárAnonym Pred 10 hodinami:
Podnikateľ exposlanec Marián Sidor patrí medzi žiadateľov o zmenu územného plánu. Vo videu predstavuje ich zámer na ubytovanie stoviek až tisícov pracovníkov v areáli bývalej NHS
Komentárvideo Pred 11 hodinami:
Šintavská "celebrita" Holička utekal aj pred kamerou a otázkami redaktorky TV Markíza - v REFLEXe na TV už dnes popoludní
KomentárAle ale Pred 12 hodinami:
Muž, ktorý sa mal sa vyhrážať policajtom po zákroku v Opoji smrťou sa prihlásil sám na polícii
KomentárAnonym Pred 13 hodinami:
Nadránom v obci Opoj polícia vykonala zákrok proti podozrivým z trestnej činnosti, pri ktorom bol zastrelený Ján G. zo známej "bankomatovej mafie". - AKTUALIZOVANÉ
Komentárzakon sa ide menit Pred 14 hodinami:
Nútené práce uložené Mestom Sereď príslušným VZN napadol JUDr. Ladislav Skubeň na Generálnej prokuratúre
KomentárObcan 333 Pred 15 hodinami:
Poslanci začali rokovať - bod o zmene Územného plánu mesta bude o 13:00 hodine - AKTUALIZOVANÉ
Komentárreflex relacia Pred 23 hodinami:
Starosta Holička pred redaktorkou TV Markíza zbabelo ušiel
Komentárgulak Včera:
"Pochod čertov" v Piešťanoch v nedelu asi nebude. Poslanci tvrdia, že "postavy demonov posobia velmi realisticky" a je to tiež "otazka bezpecnosti a ochrany pred ujmou psychickou ci fyzickou"
KomentárTyrone Včera:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
KomentárLen 4tisic? Včera:
Väčšinu poslancov MsZ a primátora Tomčányiho diskusia o veciach verejných pre občanov nezaujímala.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign