Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 20. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Otázky poslancom MsZ týkajúce sa kauzy TEPELNÉ HOSPODÁRSTVO mesta

200

10 otázok poslancom

Kauza  prenájmu TEPELNÉHO HOSPODÁRSTVA mesta súkromnej firme sa vlečie už štyri roky. Primátor mesta sa verejnej diskusie s občanmi pred kamerami na  SOL stráni a na výzvy média nereaguje. Poslanci MsZ síce zámer prenajať tepelné hospodárstvo  schválili, no možnosť rozhodnúť, ba ani len diskutovať o podmienkach prenájmu na riadnom a verejnom rokovaní  MsZ nedostali. Zmluvu o prenájme na pravdepodobne majetok mesta v najvyššej hodnote so súkromnou firmou, podpísal  konateľ s.r.o. a primátor mesta tento čin verejne obhajoval tým, že zmluva bola niekoľko krát v legislatívno právnej komisii. To isté pre regionálnu TV tvrdil aj vtedajší poslanec  Král s tým, že kolegom z komisie dôveruje.  Až my sme sa o vec zaujímali podrobne a až v našom médiu bol zverejnený dôkaz, že zmluva o prenájme tepelného hospodárstva v komisii prerokovávaná nebola a teda, že verejnosť bola systematicky a účelovo klamaná.

Niektorí poslanci MsZ po prevalení kauzy  URSO / Holjenčík síce verejne vystúpili, no väčšina z nich poctivo "drží bobríka mlčanlivosti".  Ide o majetok mesta v značnej hodnote a operáciu vykonanú bez vedomia občanov s možným dopadom na tisíce domácností v meste. A poslanci MsZ majú povinnosť hájiť záujmy mesta a jeho občanov. Občania im dali moc a mandát spravovať veci verejné a tak majú právo poznať ich názory na správu vecí verejných, chod mesta a na to, ako hodnotia kroky vykonané s majetkom mesta / občanov a ako záujmy občanov presadzujú. 

Práve preto sme sa rozhodli v súlade so zákonom  369/1990 Z.z. a vo verejnom záujme položiť všetkým poslancom MsZ rovnaké otázky týkajúce sa tepelného hospodárstva,  zmlúv uzatváraných vedením mesta a nakladania s majetkom nás všetkých.  Otázky  poslancom pokladáme verejne a odpovede všetkých poslancov zverejníme bez akýchkoľvek úprav.  Otázky im budú zaslané aj e-mailom s tým, že na odpovede počkáme 2 týždne.

Tu sú otázky pre poslancov MsZ:

1. Ste oboznámený/á s obsahom zmluvy a podmienkami, za ktorých bolo prenajaté tepelné hospodárstvo mesta Sereď súkromnej spoločnosti  VI Trade Nitra?

2. Ste presvedčený/á o tom, že predmetná zmluva je pre mesto výhodná a dostatočne chráni jeho záujmy?

3. Ak ste o výhodnosti presvedčený/ná, čo konkrétne v zmluve považujete pre mesto za výhodné?

4. Ak ste o výhodnosti zmluvy pre mesto presvedčený/ná, vyjadrite sa, či by ste za rovnakých podmienok prenajali inej osobe/firme svoj vlastný majetok.

5. Mestský bytový podnik napriek tomu, že v predmete podnikania nemá poskytovanie úverov, požičal vysoký finančný obnos súkromnej spoločnosti  Energetika  Sereď, čo je v priamom rozpore so zásadami hospodárenia mesta. Čo v priebehu najbližšieho jedného mesiaca z pozície poslanca MsZ, t.j. verejného činiteľa zodpovedajúceho sa podľa zákona, ale aj skladaného sľubu občanom vykonáte pre nápravu tohto stavu?

6. Dodatok č.2. k zmluve o prenájme obsahuje klauzulu zaväzujúcu Mestský bytový podnik k spoluručeniu v prípade čerpania úveru súkromnej firmy Energetika Sereď od financujúcej  inštitúcie. MsBP je majetkom mesta. Považujete ručenie súkromnej firme za vhodné a pre mesto bezpečné?

7. V posledných mesiacoch vyšli na povrch informácie, že priamo predseda URSO inštruoval energetické firmy, ako umelo navýšiť ceny dodávaných energií. V roku  2015 zvolal primátor mesta Ing. Martin Tomčányi mestské zastupiteľstvo, na ktorom aj za vašej prítomnosti verejne kritizoval a zosmiešnil  poslanca MsZ, vášho kolegu  Pavla Kurbela za to, že poukazuje na nevýhodnosť zmluvy o prenájme a možné navyšovanie cien energií, ktoré nebude mať mesto v budúcnosti pod kontrolou. Poslanci prijali uznesenie verejne odsudzujúce konanie Pavla Kurbela a umožňujúce konať proti poslancovi plniacemu si povinnosti vyplývyjúce mu z výkonu poslaneckého mandátu v rovine trestnoprávnej, či podania žaloby. Mali ste pri hlasovaní na uvedenom MsZ dostatok informácií, alebo máte pocit, že informácie boli manipulované (účelovo zostrihané a komentované video, prakticky žiaden čas na podanie vysvetlienia poslancom Kurbelom a pod.)  s účelom uvedené poverenie od poslancov MsZ získať?

8. Máte naštudované ostatné zmluvy na majetok mesta v správe iných mestských spoločností - napr. SMS  s.r.o.?

9. Ak áno, považujete zmluvy  pre mesto /občanov za výhodné?

10. Hrozí podľa Vás navyšovanie cien energií pre odberatelov po zmene ich dodávateľa z mestskej firmy na súkromnú?

 

Poslancov MsZ sa pýtam ako občan, ale aj  v mene média  SeredOnLine.sk a TransparentnáSamospráva.sk.  Tieto isté otázky posielam aj primátorovi mesta  Martinovi Tomčányimu.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
s.i.n. | 20-05-2017 13:55:48
Pán Majko. čo si sľubujete od predložených otázok poslancom? Pre značnú časť obyvateľov Serede sú to otázky až bytostne dôležité a pre zvyšnú časť min. dôležité v tom, ako sa narába so spoločným mestským majetkom. Myslíte si, že hoci zákon 369/1990 o obecnom zriadení im ukladá povinnosť odpovedať na otázky voličov, že tak aj urobia? Lebo doteraz sa väčšina z nich správala tak, ako by ich otcom bol hroch, aspoň čo sa kože na tvári týka.
obyvatel 1 | 20-05-2017 09:14:09
Ja by som tam doplnil este par otazok.
11. Chceli by ste ako poslanec mat moznost navrhnut alebo navrhovat zmeny do takychto zavaznych zmluv, nakolko ste tu moznost nemali a co pre to urobite?
12. Chceli by ste ako poslanec opetovne otvorenie, pravdive prerokovanie a prehodnotenie tejto zavaznej zmluvy a aj dalsich ktore maju vyznamny zivotny vplyv na obyvatelstvo a dat pri tom moznost aj spoluparticipacie obyvatelstva?
13. Boli by ste za to aby sa geotermalny vrt vratil pod spravu mesta v takom rozsahu aby ho mesto mohlo spravovat, prenajimat a vyuzit na pripadnu pravadzku a vystavbu aquatermalneho arealu v nasom meste?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPre Ivan Sklenár | 18-08-2019 143633 Pred 1 hodinami:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
Komentáranonym Pred 1 hodinami:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
KomentárOZ Dolnostredan Pred 4 hodinami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárkonstatovanie Pred 7 hodinami:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
Komentárblablablaha Pred 7 hodinami:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárSud s obzalovanym Machom Pred 9 hodinami:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
Komentárs.i.n. Pred 14 hodinami:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander
Komentárpotecha Včera:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
Komentártony Včera:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
Komentárpre pometeného diskutujúceho Predvčerom:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárhavran Predvčerom:
"HARAKTER VYJEDNÁVAL S VRAHOM" - píše poslanec NR SR Igor Matovič
KomentárSmer obchoduje s kokaínom 16-08-2019 08:06:46:
"Považujem za správne ak sa štátnik usiluje byť nositeľom hodnôt, pre ktoré získa podporu ľudí a neuviazne na vlne momentálne nálady masy." - Zuzana Čaputová
KomentárHranol zo Smeru má na Belize 650 milónov eur. 15-08-2019 20:33:49:
Ohováranie a šírenie klamstva o konkrétnych osobách cez internet dosahuje závratných rozmerov aj vďaka podceneniu problému políciou.

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign