Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 25. 6. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

O čom je práca voleného zástupcu v samospráve ?

redakcia SOLDátum08. 04. 2014 00:28:40TémaBlogy

Jozef Bakša |  Blížia komunálne voľby do samospráv obcí a miest. Pozorujúc prácu poslancov v niektorých obciach začínam mať pochybnosti o tom, či poslanci vôbec vedia prečo sú poslancami, od koho a aký dostali mandát a akými nástrojmi pri výkone poslaneckého mandátu v zmysle príslušnej legislatívy disponujú.    

       Niektorí páni poslanci v jednotlivých obecných zastupiteľstvách by si mali vstúpiť do svedomia a prejsť sebareflexiou. Pri pomyslení na nadchádzajúce voľby by sa mali zamyslieť nad tým o čom im vlastne ide.   

        Aktuálni poslanci  by sa mali pozrieť späť, porozmýšľať a zhodnotiť, či  počas štyroch dispozície s volebným mandátom vykonali to čo si predsavzali ( samozrejme len v prípade, že nejaké predsavzatie a vízie mali ). Chcem poprosiť všetkých starých aj nových kandidátov na budúcich poslancov do obecných zastupiteľstiev, aby si rozmysleli do čoho idú. Byť poslancom totiž  neznamená len požívať honor poslanca  a raz za dva, tri mesiace sa zastaviť na zasadnutí obecného zastupiteľstva, pohostiť sa a hlasovať podľa napísaného scenára.  Byť poslancom v obci, zástupcom obyčajných človiečikov – voličov,  má  byť poslaním. Poslanec by si mal uvedomiť, že má splnomocnenie od voličov svojej obce. Ako poslanci si musíte uvedomiť, že práve Vy ste tí, čo prezentujú, zastupujú a hlavne obhajujú  záujmy obyvateľov obce. Proti zlu, finančným skupinám, korupcii a často aj proti srsti starostu či primátora.

         Ak  však poslanec túto činnosť cíti ako príťaž ( čo som už tiež počul)  tak nech sa na to jednoducho vykašle, odíde do kúta  a premýšľa nad tým, prečo vlastnej poslancom chcel byť.  Skutočná práca poslanca, ktorému ide o obec totiž spočíva práve v tej drobnej latentnej  mravenčej práci. Poslanec je ten, kto má registrovať  aj problémy, ktoré nikto nevidí, prípadne ich z rôznych dôvodov nechce vidieť.   Poslanec má poznať nielen problémy svojich voličov ale aj problémy mesta ako právneho subjektu či komunity.  Poslanec však nemôže byť poslancom bez toho, aby sa pýtal úradníkov na úrade pýtal,  vyhľadával informácie   a doslova bojoval, aby ich mal dostatok na kvalifikované rozhodnutie o ďalšom smerovaní obce. Poslanec, aj  keď to nemá priamo v zákone má byť aj akýmsi strážnym psom mesta, obce, jej orgánov a organizácii, hlavne v obciach, kde je pasívna občianska verejnosť.  Mal by postrehnúť a upozorniť na prípadné porušenia zákonov zo strany týchto orgánov a navrhnúť efektívne legálne riešenie.

         Na sklonku príslušného volebného obdobia býva dobrým zvykom vo vyspelých demokraciách,  ako aj  v mnohých územných samosprávach na Slovensku, že poslanci obecných zastupiteľstiev predkladajú svojim voličom zrkadlo práce za štvorročné obdobie ( niektorí poslanci to robia každoročne ). V tomto zrkadle prezentujú o čo sa počas volebného obdobia snažili, aké konkrétne návrhy im v zastupiteľstve prešli,  a čo a z akého dôvodu sa im  splniť nepodarilo.  Prezentujú svoju aktivity  a reálny dopad ich poslaneckej činnosti na komunitu.  Prosím pánov poslancov v územných samosprávach na Slovensku, nech si takéto zrkadlo spravia, ak nie pre voličov tak aspoň pre seba.

         A voličom dávam do pozornosti, aby takéto zrkadlo za štvorročné volebné obdobie svojim poslancom v obciach nastavili.

         A v súčasnosti pôsobiaci poslanci by sa mali pre prípadnú kandidatúru na ďalšie volebné obdobie rozhodnúť len po tom ako sa do takto nastaveného zrkadla pozrú.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMilan Gedeon Pred 8 hodinami:
..."špinavý každý kút v meste a neupravené miesta..." - píše obyvateľka Serede
KomentárSeredsky futbal Pred 8 hodinami:
ŠKF iClinic Sereď - ŠK Dubnica N/Váhom 6 : 0
KomentárŠiroky Pred 11 hodinami:
Mesto Sereď bude vďaka hlasovaniu poslancov MsZ financovať športový klub miliónom Eur. Poslancov ani primátora možné prepojenie klubu na kriminálne podsvetie nezaujímalo.
KomentárCanasta Pred 13 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
KomentárPravda je len jedna! Pred 13 hodinami:
Z rokovania Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede
KomentárZlatá ulička Pred 14 hodinami:
Pozvánka na zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Seredi
KomentárIvan Sklenár Pred 15 hodinami:
Rímskokatolícky hodnostár hody na dnes neodobril
Komentárdena Pred 17 hodinami:
Prečo kontrolórka nekontroluje?
KomentárMamička Predvčerom:
Vernisáž výstavy prác žiakov ZUŠ v Pate
Komentártony Predvčerom:
Veľká protidrogová akcia NAKA

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign