Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online
OSOBNÝ BANKROT
Označenie inzercie

ISSN 1337-8481   Dnes je 16. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Najvyšší súd v kauze Babiš postupuje neštandardne

Andrej Babiš v. Ústav pamäti národa
Najvyšší súd Slovenskej republiky, sp. zn. 2Cdo/984/2015

 

Ing. Peter Juščák, hovorca Ústavu pamäti národa |MM|  V septembri 2015 Ústav pamäti národa využil mimoriadny opravný prostriedok a podal dovolanie na Najvyšší súd SR voči rozsudku Krajského súdu v Bratislave, ktorým súd rozhodol, že Andrej Babiš je neoprávnene evidovaný ako agent v registračných protokoloch bývalej ŠtB.

 

Vo svojom dovolaní Ústav pamäti národa namieta, že rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave je nezákonné najmä z dôvodu, že sa opiera o nezákonné svedecké výpovede bývalých príslušníkov ŠTB vypovedajúcich v prospech p. Babiša. Tí totiž pred súdom vypovedali bez toho, aby boli zbavení povinnosti mlčanlivosti. Tejto povinnosti ich môže zbaviť jedine minister vnútra.

 

Vďaka pravidelnému monitoringu Ústav pamäti národa zistil veľmi závažné skutočnosti týkajúce sa vedenia sporu. Najvyšší súd z vlastnej iniciatívy požiadal ministra vnútra, aby dodatočne oslobodil od povinnosti mlčanlivosti troch bývalých príslušníkov ŠTB, ktorí vypovedali v prospech Andreja Babiša. Minister vnútra žiadosti najvyššieho súdu vyhovel a príslušníkov ŠTB oslobodil od povinnosti mlčanlivosti.

 

Takýmto postupom sa najvyšší súd snaží nezákonné výpovede bývalých príslušníkov ŠTB dodatočne zhojiť, resp. ich spätne „konvalidovať dodatočným oslobodením od povinnosti mlčanlivosti“, ako to sám uvádza v žiadosti pre ministra vnútra.

 

Ústav pamäti národa vyjadruje vážne znepokojenie nad postupom najvyššieho súdu. Postup najvyššieho súdu v spore s Andrejom Babišom je nanajvýš neštandardný. Je neprípustné, aby boli nezákonne vykonané dôkazy spätne uznané za zákonné.

 

Konanie vedie senát sudcov najvyššieho súdu v zložení JUDr. Viera Petríková, JUDr. Jozef Kolcun a JUDr. Mária Trubanová, PhD (pod spisovou značkou 2 Cdo/984/2015).

 

Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady Ústav pamäti národa vzhľadom na vzniknutú situáciu neskrýva svoje rozhorčenie. „Som naozaj veľmi znepokojený tým, čo sa deje na najvyššom súde. Nielen preto, ako najvyšší súd pristupuje k  nezákonným dôkazom a viacerým procesným pochybeniam v spore s pánom Babišom. Ešte viac ma znepokojuje, že najvyšší súd sa ako najvyššia súdna inštancia snaží z nezákonnosti vytvoriť zákonnosť. Postup najvyššieho súdu si  jednoducho neviem vysvetliť a nerád by som skĺzol k akýmkoľvek konšpiráciám.“

 

Podľa právneho zástupca Ústavu pamäti národa, Pavla Poláčka, z advokátskej kancelárie POLÁČEK & PARTNERS „najvyšší súd v dovolacom konaní nemôže vykonávať ďalšie dokazovanie ani zasahovať do už vykonaných dôkazov. Úloha vypočúvať svedkov a zisťovať skutkový stav veci patrí nižším súdom. Najvyšší súd nemá žiaden právny dôvod na to, aby v dovolacom konaní žiadal o zbavenie mlčanlivosti a iniciatívne opravoval pochybenia súdov nižších inštancií. Úlohou najvyššieho súdu je preskúmať zákonnosť už vydaných rozhodnutí a podľa povahy veci rozhodnúť buď o ich potvrdení, zrušení alebo zmene.

 

Ústav pamäti národa na danú situáciu reaguje a na najvyšší súd  k vzniknutej situácii podal vyjadrenie. Ústav pamäti národa bude aj naďalej vykonávať všetky kroky preto, aby sa objektívne posudzovanie obdobia neslobody nestalo obeťou neodôvodnených či nedôveryhodných súdnych rozhodnutí.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
lexa | 09-02-2017 12:05:07
Právnici sú dnes najväčšia smotánka spoločnosti. Detičky a ženušky zbohatlíkov si robia v Sládkovičove tituly ako na bežiacom páse a potom sa môžeme čudovať, kam smeruje tento štát, keď trištvrte právnikov ani nevie odkiaľ vietor fúka, ale hlavne, že máme teplé miestečká vo veľkých firmách, alebo úplne ideálne sa zašiť v štátnej správe, vďaka titulu a kontaktom parádny plat... potom sa netreba čudovať, keď vám blonďavá pipina nevie povedať ani pol slova, ale hlavne, že jazdí na X5 alebo Q7 a manžel (mafián alebo aj podnikateľ), tatino alebo nejaký nabijak to už vybaví.. Len vo svojom okolí poznám pár žiarivých príkladov týchto \"právnikov\", napr. bývalý vyhadzovač, neskôr biely koník a dnes úspešný podnikateľ, právnik a exekútor - taká sme my krásna spoločnosť, že spodina, ktorá mala hniť v base, je dnes smotánka a uznávaná osoba. Nech žije právo a spravodlivosť na Slovensku, hlavne ak má pôvod v Sládkovičove.
shelley | 08-02-2017 23:44:51
Zdá sa, že práve právnici sú najväčší nepriatelia práva a pokrivujú tie paragrafy. Ale veď pán Babiš nie je sociálny demokrat - teda nie je to \"náš človek\" - hop.... . ale asi predsa len bude NÁŠ - lebo je bohatý.....

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
iLieky
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPravda o Bielom dome Pred 18 minútami:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárpre Canasta Pred 8 hodinami:
Živil sa predajom drog, skončil v rukách polície - DROGY ZAISTENÉ V SEREDI
Komentárpre Halo Pred 10 hodinami:
Táto banda politicky nanominovaných teoretikov rozhoduje o chode tohoto štátu?!
KomentárUdenac Pred 11 hodinami:
Falck sa v tendroch nebude uchádzať o stanice záchrannej zdravotnej služby
Komentárnejde o to Včera:
Cyklista spadol na priechode pre chodcov, v nemocnici o pár dní zomrel
KomentárOstuda Včera:
Vinohradčan jazdiaci na bicykli predával pervitín
KomentárAdministrator SOL Včera:
"HLUK ZABÍJA - Primátor bol požiadaný aby v tomto smere zjednal nápravu. Avšak ako obyčajne - BEZ ODOZVY !!"
KomentárSponzor Včera:
ŠKF iClinic Sereď - Gyirmót FC Gyor 2 : 0 (1 : 0)
Komentáranonym Predvčerom:
To akože myslíte vážne, alebo sa blbí len robíte?
Komentárotázka Predvčerom:
Splnomocnenec Ravasz: Dosiahli sme zavedenie povinnej predškolskej výchovy. Aby bola v praxi úspešná, pracujeme na ďalších podporných opatreniach.
KomentárBanner 13-07-2019 10:52:16:
Galantskí policajti pátrajú po 29 ročnom Mariánovi Cicákovi z Paty
Komentárotázka do pléna 12-07-2019 16:45:47:
Župa osadila v Trnave prvý verejne prístupný defibrilátor na záchranu života
Komentárpre udenac 12-07-2019 13:43:49:
Bitka futbalových fanúšikov na Ventúrskej ulici v Bratislave
Komentárpre názor 12-07-2019 12:01:16:
7. zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Dolnej Strede dňa 3.júla 2019
Komentárfanušik 12-07-2019 08:39:15:
Trnavská župa vás odvezie na Festival Pohoda 2019

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign