Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 24. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Nadmerná hlučnosť počas nočných hodín v Seredi

Iveta TóthováDátum27. 06. 2017 13:40:29TémaIné
24

Na zasadnutí MsZ v Seredi dňa 22.júna bola jedným z bodov programu aj sťažnosť obyvateľov mesta na hlučnosť podujatí na území Serede počas nočných hodín.

Zrejme akcie počas mesiaca máj a začiatkom júna boli podnetom k spísaniu sťažnosti a jej adresovanie  primátorovi a poslancom ale aj zvýšenému počtu telefonátov na Mestskú políciu s prosbou o riešenie nadmerného hluku.  Iba počas konania podujatia Majáles na mestskom amfiteátri na MP volalo 17 občanov.

 

Predkladateľom bodu rokovania bol zástupca primátora Ľubomír Veselický. Poslancom predložil podrobne spracovanú dôvodovú správu, ktorá je v súčasťou prílohy a zároveň navrhol na schválenie:

1/ Pripraviť návrh znenia Všeobecne záväzného nariadenia mesta Sereď o nočnom pokoji a predložiť ho na rokovanie MsZ 21.9.2017.

2/ Verejné hudobné podujatia organizovať tak, aby hudobná produkcia bola ukončená vždy do 23. hodiny s výnimkou osláv príchodu Nového roka.

3/ Doplniť do predtlače Oznámenia o usporiadaní verejného kultúrneho podujatia v časti Poučenie aj povinnosť rešpektovať ustanovenie vyhlášky č.  549/2007 Z. z., ktorá pre nočné hodiny vo vonkajších priestoroch v obytnom a rekreačnom území určuje maximálne zaťaženie 45 dB.

  Poslanci napokon návrh Ľ.Veselického neschválili. 

-------------------------------------------------------------------------------------

Nakoľko sa táto téma týka väčšiny obyvateľov mesta s otázkami som oslovila priamo predkladateľa návrhu, aby sa k problematike hlučnosti vyjadril:

Prečo sa sťažnosťou na hluk zaoberalo mestské zastupiteľstvo?

Naozaj nie je obvyklé, aby takouto sťažnosťou zaoberalo mestské zastupiteľstvo. Obyvateľka ale výslovne požiadala o riešenie a vyjadrenie poslancov a zamestnancov MsÚ. Preto som jej podanie navrhol zaradiť do programu rokovania zastupiteľstva 22.6.2017.

Je problém hlučných nocí v Seredi tak častým javom, aby boli riešené Vami navrhovanými opatreniami?

Najprv by sme si mali určiť či je rozhodujúca frekvencia hlučných akcií alebo dodržiavanie toho, čo zákon káže. Odpovedať by sme si mali aj na otázku, či je správne, aby sme časť našich občanov vystavovali bezmocnému hnevu z poškodzovania ich zdravia, keď namiesto toho , aby si odpočinuli pred ranným odchodom do práce, nespali ešte  o po druhej hodine ráno. Mesto organizovalo Majáles, ktorý skončil okrem iného osemnástimi  telefonátmi  mestskej polícii, ktorá je poriadkovým orgánom mesta. Jeho program začal o 15. a končil okolo 1.30 hod ráno.  O mesiac neskôr sme mali  18. ročník hodového jarmoku. Kandráčovci hrali pred plným hľadiskom od 20. hodiny., Electric light orchestra & PRÚDY od 19.hodiny.  Oba koncerty boli zaistené kvalitným výkonom zvukárov a ak niečo v noci zo soboty na nedeľu nočný pokoj rušilo, tak to bola diskotéka z Afrikoly.  Mojim argumentom je teda  to, že dobrý koncert nemusí byť počuť na druhom konci mesta,  a je možné uskutočniť ho v primeranom čase.

Mladí ľudia sa ale chcú zabávať, tak prečo by sme im mali túto zábavu zakazovať?

Tento argument odznel aj na rokovaní MsZ. Citujem: „Prečo sa tí mladí nemôžu u nás zabaviť? Všetko nám to bude utekať do iných miest.“ Práve koncety počas jarmoku sú dôkazom, že sa diváci bavili a zvukári dokázali ozvučiť amfiteáter  tak, aby v bytoch na Námestí slobody netancovali poháre v kredenci. Považujem za tragédiu, ak sa  zmierime  s tým, že kvalita hudobného prejavu môže byť  zvýšená iba počtom decibelov.

Na rokovaní zastupiteľstva odznela aj otázka načo sme rekonštruovali amfiteáter?

Pri tomto vyjadrení som skoro nadobudol dojem, že mnou navrhované opatrenia sú namierené proti tomu, aby v amfiteátri boli koncerty. Opak je pravdou. Nech ich je tam čo najviac. No zásadnou je pre mňa otázka , či právo na zábavu má vyššiu právnu silu, ako právo na zdravie a odpočinok tých, ktorí nie sú v hľadisku.

Ako vnímate informáciu primátora, ktorý chce riešiť hlučné koncerty a zábavy osobnou návštevou?

Vítam každú iniciatívu, ktorá povedie k tomu, aby sme ľuďom, čo sa potrebujú vyspať, nelikvidovali možnosť  odpočinúť si. Nepovažujem to ale za systémové riešenie.

Váš návrh uznesenia ale poslanci neschválili. Považujete to za svoj osobný neúspech?

Parlamentná matematika rozhodla. Z devätnástich poslancov neboli v čase rokovania o tomto bode programu šiesti, teda skoro tretina. Z trinástich prítomných sa traja zdržali, štyria sme boli za (Ľ.Veselický, M. Irsák, P.Kurbel, M. Lovecký ) a šiesti boli proti. Výsledok hlasovania nie je mojim neúspechom. Skôr potvrdením toho, že ostatní hlasujúci ustanovenie zákona o obecnom zriadení, ktoré v § 4  ods. 3 hovorí, že  „Obec pri výkone samosprávy najmä h) utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie, ako aj utvára podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport,“ pochopili po svojom.

Aký vývoj v tejto oblasti očakávate?

Hlučné noci zrejme budú seredskou realitou aj naďalej. Pretože, ak mesto bude mať výnimky, potom prevádzkovatelia podníkov ako napríklad Kamenáč, Tobogán, Afrikola, Dráčik, Kafečko bar a mnohé iné nebudú mať zábrany „zabávať“  hostí ohlušujúcou hudobnou produkciou. Skúšobným kameňom bude zrejme Expres párty. Na stanovisku jej organizátorov ma doslova zmrazila informácia, že ak to nebude na ulici a minimálne do jednej rána, tak neprídu. Znamená to, že o podmienkach realizácie nie je s nimi  možné diskutovať. Dané sú direktívne. Vážne sa preto pýtam, načo je  potom dobrá samospráva obce, načo je nielen celý zákon o obecnom zriadení ale aj Vyhláška č. 549/2007 Z. z. – Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí, ktorá pre vonkajšie priestory v obytnom a rekreačnom území určuje maximálnu hodnotu hluku na 45 dB?

–---------------------------------------------------------------------------------------------------

Je veľmi diskutabilné ku ktorej skupine ľudí sa prikloniť. Nikto nechce upierať ľuďom možnosť sa zabaviť ale zároveň táto zábava by nemala obťažovať iných. Zároveň je samozrejmé, že inak sa k hlučnosti počas nočných hodín stavajú obyvatelia žijúci v kľudnej lokalite a inak ľudia žijúci v okolí amfiteátra, námestia alebo rôznych podnikov. Jedným z poslancov, ktorí boli proti už hore spomínanému návrhu Ľ.Veselického bola aj poslankyňa Pavlína Karmažínová. Preto som priestor na vyjadrenie k problematike ponúkla aj jej :

Rekonštrukcia amfiteátra bola cieľom zvolených zástupcov, investovali sa nemalé finančné prostriedky, aby mohol opäť fungovať. Koncertov v ňom nie je až tak veľa, aby sme raz za čas nemohli strpieť viac hluku. Chápem aj občanov, ktorí ráno vstávajú do práce a hluk ich ruší, ale buďme radi, že v Seredi nejakú kultúru máme. Nesúhlasím s plošným nariadením, aby hudobné podujatia končili všetky o 23:00. Mladí ľudia, kdekoľvek vyrážajú za zábavou po 22 hodine a o 23 má byť koniec? To sa potom neoplatí organizátorom ako aj mestu vôbec akcie robiť, mladí budú chodiť za zábavou do iných miest a podniky u nás budú zívať prázdnotou. Kedysi bývali diskotéky celý víkend na Rakete do 02:00  hodiny a nepamätám sa, že by to niekto riešil. Som za obmedzenie hudobnej produkcie v husto zastavanej časti mesta, kde to môže spôsobovať problémy, ale nechajme mladým nejaký priestor na zábavu a kultúru.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Prikladám video z rokovania MsZ, kde sa vyššie spomínaný bod o hlučnosti v meste prerokovával.


Priložené súbory k článku:Fotogaléria k článku:

24
Autor: mestský úrad
24
Autor: mestský úrad
24
Autor: Iveta Tóthová


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárČo tak Pred 4 hodinami:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda pri Tescu v Trnave
Komentáranonym Pred 6 hodinami:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
KomentárAnonym Pred 12 hodinami:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
KomentárČo ste čakali Pred 13 hodinami:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
KomentárAnonym Včera:
AKTUÁLNE: Po podnikoch v Seredi sa pohybuje podvodník zneužívajúci dôveru personálu
Komentárak nemôžete poraziť, snažíte sa uraziť., tak hovorí naše slovenské porekadlo Včera:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárHlupáci Včera:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárseredanka Predvčerom:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárPre obyvatel Predvčerom:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
KomentárA to je zas moj nazor Predvčerom:
Policajti im našli heroín
KomentárKlaun 21-08-2019 20:12:23:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárdik more 20-08-2019 21:17:55:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK 20-08-2019 11:31:46:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia 20-08-2019 11:10:30:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentárs.i.n. 19-08-2019 10:45:25:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign