Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 25. 3. 2017, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Prenájom priestorov na podnikanie
Označenie inzercie
PONUKA PRÁCE
Označenie inzercie
Prvá stavebná sporitelňa
Označenie inzercie
AFRIKOLA
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár si včera prevzali Sacharovovu cenu

Európsky parlament |MM|   V utorok 13. decembra počas svojho plenárneho zasadnutia Európsky parlament slávnostne udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Tento rok ju dostali dve iracké dievčatá, ktoré prežili zverstvá Islamského štátu a teraz bojujú za práva jezídov a žien, z ktorých si ISIS robí sexuálne otrokyne. „ISIS drží v zajatí viac ako 3500 žien a detí. Každý deň zomrú tisíckrát,“ povedala počas svojho prejavu Lamjá Hadží Bašár.

 

Lamjá Hadží Bašár. Štyrikrát predaná Islamským štátom

 

Lamjá pri preberaní ceny poslancom dojemných spôsobom opísala hrôzy, ktoré prežila, keď bola rukojemníčkou ISIS-u. Keď sa jej napokon podarilo utiecť, mína jej zmrzačila tvár. Jej  kamarátka a ďalšie dievča, ktoré s ňou utekali, výbuch bohužiaľ neprežili.

 

„Spoločne s mojou kamarátkou a deväťročným dievčaťom,“ ktoré únoscovia tiež znásilňovali, „sa nám podarilo utiecť, no ešte predtým, ako sme sa dostali do bezpečia, moja kamarátka Kathrin nešťastne stupila na mínu. Mína vybuchla a posledné, čo som počula, bol jej smrteľný výkrik. Nikdy som nepočula nič strašnejšie,“ opisuje svoj útek.

 

„Verím tomu, že môžem byť hlasom pre obete. Sacharovova cena mi dáva veľkú silu a preto som sa rozhodla, že budem hlasom pre tých, ktorých nikto nepočúva,“ povedala. Poslancom zároveň pripomenula, že Islamský štát stále drží v zajatí viac ako 3500 detí a žien.

 

Obe dievčatá volajú po záchrane jezídov

„Daeš a extrémisti k nám prišli tretieho augusta a chceli nás úplne vykynožiť. Dali nám na výber: smrť alebo konvertovanie na islam.“ Nádja Murád tak poslancom popísala deň, keď prišla o život takmer celá jej rodina a ju samotnú islamisti odvliekli so sexuálneho otroctva. „Neexistujú pochybnosti o tom, že sa dopustili masovej genocídy. Tá nespočíva len vo vyvražďovaní, ale aj v systematickom zotročovaní žien a únosoch detí. Moja komunita je dnes kvôli tejto genocíde úplne rozpadnutá,“ povedala. Jej páchatelia by mali byť podľa nej trestne stíhaní.


Irackí jezídi, ktorých je pol milióna, sú poslední členovia tento minority na Blízkom východe. Obe dievčatá by si želali, aby boli pre nich aj iné menšiny v krajine vytvorené bezpečné zóny.  Alebo eventuálne by mohla jezídov prijať na svoje územie Európa. „Európa je pre nás symbolom humanity, čo práve dnes potvrdzuje. Musí aj naďalej zostať príkladom pre celý svet, príkladom spoločnej existencie národov i kultúr,“ povedala.


Bojujú za tých, na ktorých sa zabúda

„Prežili neopísateľné zverstvá a zajatie, z ktorého sa im poradilo ujsť do exilu. Prekonali strach a bolesť a v Európe nakoniec našli prístrešie a ochranu. Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár sa angažujú za tých, na ktorých sa zabúda. Bojujú proti beztrestnosti a za spravodlivosť,“ povedal počas svojho príhovoru predseda Parlamentu Martin Schulz.


Podľa Schulza by trestné činy páchané Islamským štátom vyšetrovať Medzinárodný súdny dvor. Takisto pripomenul, že Európa  má povinnosť pomáhať ľuďom, ktorí sú prenasledovaní. „My, demokratická spoločnosť, ktorá žije v prosperujúcejšej časti sveta, im aj tak niekedy odmietame ponúknuť svoju pomoc. Je to hanba. Je to neúnosné,“ vyhlásil za potlesku z radov poslancov.


Ten si vyslúžili aj obe dievčatá. Lamjá do Parlamentu prišla so svojím mladším bratom, s ktorým sa po jedenapolročnom odlúčení stretla len včera. Chlapec bol doteraz v utečeneckom tábore.


Slávnosti sa zúčastnili aj ďalší dvaja finalisti: turecký novinár Can Dündar a krymský ľudskoprávny aktivista Mustafa Džemilev.


O laureátkach


Nádja Murád a Lamjá Hadží Bašár pochádzajú z irackej dediny Košo, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Sindžár. V auguste 2014 tu bojovníci Islamského štátu vyvraždili všetkých mužov. Mladé dievčatá odvliekli a urobili si z nich svoje sexuálne otrokyne. Boli medzi nimi aj Nádja, Lamjá a ich sestry.


Z pazúrov islamistov sa im nakoniec podarilo ujsť. Nádja sa zachránila v novembri 2014 a Lamjá utiekla v apríli tohto roku.


Dvadsaťtriročná Nádja a osemnásťročná Lamjá dnes žijú v Nemecku. Stali sa hlasom jezídov, náboženskej menšiny, ktorú sa Islamský štát snaží vyhladiť. Takisto poukazujú na zverstvá, ktorých sa jeho bojovníci dopúšťajú na ženách a dievčatách.


Sacharovova cena za slobodu myslenia


Európsky parlament to to prestížne ocenenie udeľuje každoročne od roku 1988. Vzdáva tak česť jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré sa významným spôsobom pričiňujú o obranu ľudských práv alebo základných slobôd. Súčasťou ceny je aj finančná podpora vo výške 50 000 eur.


Minulý rok Parlament túto cenu udelil saudskoarabskému blogerovi Raífovi Badawímu. Do Štrasburgu si ju zaňho prišla prevziať jeho manželka, pretože Badawí je stále vo väzení. Snažil sa podporovať politický, sociálny a náboženský dialóg, no úrady to videli ako rúhanie.  Martin Schulz dnes vyzval saudskoarabské úrady, aby ho prepustili.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Optik MORVAY AKCIA
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Pridať komentár
Mladi reporteri
Označenie inzercie
Reklamna plocha - bannerovy pruzok
Označenie inzercie
Reporteri
Označenie inzercie
Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
TAXI Sukennik Sered
Označenie inzercie
Kominar DUBA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
C
70%
Sever 18 km/h
06:39
19:12

Sob

H

13°/4°

Ned

B

11°/0°

Pon

B

13°/2°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárPavol Kurbel pre anonym Pred 2 hodinami:
Teplo v našom meste 5. Neuveriteľné odhalenia na súde s primátorom Tomčányim, alebo, na to aby investovali sme im „museli“ požičať.
KomentárMichal Pred 2 hodinami:
Práve teraz - potápači prehľadávajú rieku Váh - AKTUALIZOVANÉ
Komentárveľa Pred 3 hodinami:
Ako poslanec bol Adrian Macho v komunikácii s občanmi aktívny. Publicitu na SeredOnLine.sk vyhľadával a rád nielen články písal, ale aj ostro diskutoval.
Komentárzvedavý Pred 3 hodinami:
Rokovanie obecného zastupiteľstva v Šintave bolo zmarené
KomentárStrach Pred 3 hodinami:
Miesta strachu v meste Sereď (dotazník)
Komentáranonym Pred 3 hodinami:
"Jarné upratovanie" v aute.
Komentárcivavka Pred 4 hodinami:
Našiel sa malý psík - hľadá sa majiteľ
Komentárlola Pred 6 hodinami:
Zábava v znamení "Spojme sa pre deti"
KomentárPeter Pred 7 hodinami:
Príjazd policajnej hliadky po kontaktovaní tiesňovej linky v meste trval asi 25 minút. Počas tejto doby bolo ohrozených viac ľudí.
Komentártiež fanúšik Pred 14 hodinami:
Výsledky basketbalovej Lokomotívy zo soboty 18.3.2017
KomentárPavol Kurbel Včera:
Michal a Martin skvelí v nemeckom jazyku!
KomentárToto zaujíma aj mňa Včera:
"kam smerujú kroky klubu, ktoré ako vidno nič nerobí pre nás, ale proti nám?" - verejne sa pýta rybár
KomentárPriateľ Včera:
Pri včerajšej dopravnej nehode vyhasol život Šintavana - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvlado Včera:
Polícia v Martine vyhlasuje pátranie po hľadanom mužovi - AKTUALIZOVANÉ
KomentárMiloš Majko Včera:
Zásah sereďských hasičov na ulici M.R.Štefánika - AKTUALIZOVANÉ
Komentáronanym Včera:
Aktuálne - ku včerajšej dopravnej nehode v Seredi
Komentársssssssssssssssssssssss Včera:
PRÁVE TERAZ vážna dopravná nehoda pred Šintavou v smere od Šoporne - AKTUALIZOVANÉ
KomentárMiloš Majko Včera:
5 POŽIADAVIEK OPOZÍCIE KU KOALIČNÉMU NÁVRHU ZÁKONA NA ZRUŠENIE MEČIAROVÝCH AMNESTIÍ
Komentárcim dalej Predvčerom:
Adrian Macho sa oficiálne ujal vedenia obce Šoporňa
Komentárpre Maťa Predvčerom:
Teplo v našom meste 4 Prečo poslancovi odmietaju poskytnúť informácie, alebo majú čo tajiť?

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign