Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | SOL archív | Reportér 24

Najhoršia je mlčiaca väčšina
Označenie inzercie
Sereď Online

ISSN 1337-8481   Dnes je 26. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Vrazda novinára a jeho priatelky nesmie zostat zabudnuta
Označenie inzercie
Wifina - internetove pripojenie pre verejnost
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
FOTO
Označenie inzercie
ŠKOLA DEMOKRACIE
Označenie inzercie
EXPEDICIA BALKAN 2014
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
Lekáreň
Údaje o lekárskej službe na dnešný deň nie sú dostupné.

Kino Nova
Múzeum Sereď
Farnosť Sereď
Označenie inzercie
Historické fotografie
Sereď
Označenie inzercie
Linky
Videá

Moja cesta ku kňazstvu je úzko spätá s rozhodnutím žiť naplno pre Ježiša...rozhovor s novokňazom Michalom Irsákom

Iveta TóthováDátum01. 07. 2018 22:12:49TémaIné
24

Novokňaz Michal Irsák, rodák zo Serede bol dňa 16. júna 2018 v Košiciach vysvätený za kňaza. O dva týždne dňa 1. júla 2018 prvý raz samostatne verejne slávil svätú omšu ako hlavný celebrant v kostole sv. Jána Krstiteľa v Seredi. Pre každé mesto alebo obec je to veľká udalosť, ktorá sa udeje iba raz za niekoľko rokov. (  v Seredi to bolo naposledy v roku 2013 ).  Hoci d.p. Michal Irskák už nežije v Seredi má tu svoje korene: svoju rodinu, priateľov, spolužiakov a v neposlednom rade aj nás spoluobčanov.

Pri tejto príležitosti som d.p. Michala Irsáka požiadala o rozhovor. Týmto mu ďakujem za jeho ochotu a promptné zodpovedanie otázok.

Michal povedzte našim čitateľom niečo bližšie o Vašej ceste ku kňazstvu. Kto alebo čo vás motivovalo k tomuto povolaniu?

Moja cesta ku kňazstvu začína ešte okolo roku 2001 a paradoxne nesúvisela spočiatku priamo s kňazstvom. Ako každý mladý človek - teenager som si aj ja prechádzal rušným a turbulentným obdobím, počas ktorého som si začal uvedomovať, že keď takto pôjdem ďalej, neublížim len sebe ale tiež aj mojej rodine. A tak som sa začal snažiť byť lepší chlapec, ale stále sa mi to nedarilo. Až prišiel jeden deň, bolo to presne 21. júla 2001, keď som prežil Boží dotyk a oslobodenie z reťazí môjho starého života. Od toho dňa, ako nový človek, som nastúpil na cestu nasledovania Ježiša Krista a môj život bol zrazu naplnený radosťou, skutočnou slobodou a šťastím. O rok na to som vstúpil ako zasvätený brat do komunity Koinonia Ján Krstiteľ, ktorá sa zameriava na ohlasovanie evanjelia modernými spôsobmi. Po 7. rokoch komunitnej formácie, štúdiách kerygmatickej školy a misijných výjazdov ma predstavení poslali na štúdia filozofie a teológie, ktoré som ukončil v roku 2014. Následne sa rozhodlo, že budem vysvätený za kňaza. Ja som v sebe tú túžbu niesol v srdci už mnoho rokov. Musel však dozrieť správny čas a tak je to správne. Moja cesta ku kňazstvu je teda úzko spätá s rozhodnutím žiť naplno pre Ježiša ako zasvätený brat v Koinonii, ktoré som urobil ešte ako 16-ročný počas štúdii na seredskom gymnáziu.

Prišlo počas Vášho života obdobie, keď ste si položili otázku, či je toto tá správna cesta pre Vás?

Určite áno. Je to úplne normálne a ľudské a dovolím si povedať, že každá prekonaná kríza a pochybnosť je nevyhnutná na upevnenie, posilu a rast. Je to súčasť Božej pedagogiky.

Teológia je náročná škola, čo Vás najviac potrápilo počas štúdia?

Filozofiu a teológiu som študoval v Taliansku, v Ríme. I napriek tomu, že som celú svoju formáciu absolvoval v cudzom jazyku, ma to štúdium neskutočne bavilo a obohatilo. Okrem intelektuálnej formácie veľa zavážilo samotné prostredie. Dýchať univerzálnu atmosféru Ríma otvorí myseľ a formuje celkovú mentalitu.

Vaša kňazská vysviacka sa konala 16. júna v Košiciach. Ako ste prežívali túto udalosť?

Ťažko vám to opíšem slovami. Pred slávením som bol dosť napätý ale ihneď ako som vkročil v sprievode do katedrály som cítil, že Boh je blízko a že sa veľmi teší spolu so mnou.

Silným momentom počas vysviacky je tzv. prostrácia. Ide okatolícke liturgické gesto ľahnutia si tvárou k zemi. Čo Vám vtedy prebehlo hlavou?

Počas prostrácie ide najmä o to, že sa spievajú litánie ku všetkým svätým. Bol to pre mňa silný moment, počas ktorého som vnímal najmä to, že som súčasťou niečoho, čo ma mnohonásobne presahuje. Niečoho, čo má svoj jedinečný príbeh a svoju pevnú historickosť a stabilitu, pretože je to Božie dielo. Že sú tu ľudia, ktorí žili stáročia predo mnou, vyznávali rovnakú vieru, prekonávali rovnaké krízy a s odvahou a nadšením hlásali evanjelium vo svojej dobe. Uvedomenie si toho, že všetci títo veľkí svätí sa za mňa prihovárajú pred Božou tvárou a tešia sa v tento deň spolu so mnou bolo veľmi silné.

Máte za sebou primičnú slávnosť, ktorá sa konala v kostole sv. Jána Krstiteľa v Seredi.  Aké to boli pre Vás pocity, stáť pred svojimi rodákmi? Mali ste trému, strach, rešpekt alebo naopak ste sa cítili príjemne, veď ste boli medzi svojimi?

Je to obrovská udalosť a tak k nej aj ľudia pristúpili, čo ma veľmi tešilo, i napriek tomu, že už viac ako 14 rokov nežijem v Seredi. Toľko štedrosti, pomoci, obetavosti a prianí od ľudí len svedčí o tom, že ich srdcia bijú pre Ježiša a pre jeho veci. Vidieť svojich spolužiakov zo základnej školy a z gymnázia, učiteľov, priateľov, známych… Cítil som sa veľmi dobre a viem, že vyjadriť vďačnosť len slovom “ďakujem” je veľmi málo. A preto sa modlím a žehnám všetkým, ktorí umožnili, aby táto moja slávnosť mohla byť tak krásna a jedinečná.

Na primície si novokňaz vždy pozýva iného kňaza, ktorý bude mať kázeň, tzv. primičného kazateľa. Koho ste si vybrali vy a prečo?

Kázeň mal ThLic., p. Alvaro Grammatica, ThD., generálny predstavený Koinonie Ján Krstiteľ a podľa mňa jeden z najlepších kazateľov súčasnosti. Už druhý rok zastávam funkciu jeho sekretára a preto voľba bola jasná.

Našim čitateľom musíme povedať, že Vy nie ste diecézny kňaz ale rehoľný. Nebudete mať ani svoje pôsobisko. Takže aké budú Vaše ďalšie kroky, čo Vás čaká?

Aby som to uviedol na správnu mieru, som kňaz, ktorý patrí do košickej arcidiecézy ale som uvoľnený pre pastoráciu v Koinonii Ján Krstiteľ. Preto nemám pevne stanovenú farnosť ale som v službe Koinonie a Koinonia rozhoduje o mojom pôsobisku. Momentálne, ako som už spomínal, pôsobím na federálnom sídle v Plzni ako sekretár generálneho predstaveného. Viac ako polovicu dní v roku som na cestách, navštevujúc naše komunity na všetkých kontinentoch. V budúcnosti by som sa však ešte rád vrátil do Ríma na doktorandské štúdiá kanonického práva.

A na záver: ste mladý človek, prezraďte našim čitateľom niečo o Vašich záľubách alebo voľnočasových aktivitách?

Veľmi rád mám hudbu. Hrám na gitaru, bicie nástroje a trochu na klávesy. Zložil som okolo 40 kresťanských worshipových piesní, mnohé z nich sa hrávajú pravidelne v kresťanských rádiách. S kapelou K:MUSIC nám vyšli 3 štúdiové albumy. Okrem hudby mám veľmi rád aj šport. Pred obrátením som aktívne hrával ešte v Seredi hádzanú a rekreačne futbal, tenis… Posledné dva roky mám však na hudbu aj na šport menej času. Mal by som sa lepšie zorganizovať…

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Direct real Norea - REALITY
Označenie inzercie
Optik MORVAY
Označenie inzercie
Papiernictvo Kizze
Označenie inzercie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
LED ARENA
Označenie inzercie
Autopožičovňa Sereď
Označenie inzercie
Bezpecne mesto
Označenie inzercie
Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Sereď, Slovensko
Jasno
15°
C
72%
Východ 10 km/h
07:02
18:10

Štv

B

23°/12°

Pia

B

22°/9°

Sob

B

22°/9°

Vyhľadávanie
Posledné komentáre
KomentárMajú smolu Pred 21 hodinami:
Vláda schválila návrh nového zákona o občianskych preukazoch
Komentárpotecha Pred 22 hodinami:
MFK Zvolen - ŠKF iClinic Sereď 0 : 2 (0 : 1)
KomentárČo tak Včera:
PRÁVE TERAZ: Dopravná nehoda pri Tescu v Trnave
KomentárAnonym Predvčerom:
AKTUÁLNE: Vyzerá to tak, že predsa len právo a spravodlivosť sa začínajú vracať na Slovensko.
KomentárAnonym Predvčerom:
AKTUÁLNE: Po podnikoch v Seredi sa pohybuje podvodník zneužívajúci dôveru personálu
Komentárak nemôžete poraziť, snažíte sa uraziť., tak hovorí naše slovenské porekadlo Predvčerom:
Obžalovanému starostovi Machovi pred prokurátorkou a sudcom do reči veľmi nebolo. Čo sa dozvieme na pojednávaní zajtra?
KomentárHlupáci Predvčerom:
Sereďskí rybári lovia opäť vo svojom revíri
Komentárseredanka 22-08-2019 20:10:28:
"Vy pán poslanec Fico ste absolútny suterén." - Zuzana Šubová
KomentárPre obyvatel 22-08-2019 08:29:03:
Rusi sa z tragédie v Černobyle nepoučili. Pravdu nehovoria ani pri ďalšej havárii, pri ktorej unikla pre ľudí a životné prostredie nebezpečná radiácia.
KomentárA to je zas moj nazor 21-08-2019 23:42:53:
Policajti im našli heroín
KomentárKlaun 21-08-2019 20:12:23:
Technológie mali ľuďom uľahčiť život.
Komentárdik more 20-08-2019 21:17:55:
Požiar osobného vozidla v obci Dolná Streda
KomentárSMUTOK 20-08-2019 11:31:46:
Tragická dopravná nehoda medzi obcou Šintava a Šoporňa - AKTUALIZOVANÉ
Komentárvrahovia 20-08-2019 11:10:30:
Politici za 30 rokov od Nežnej revolúcie Slovensko dostali na morálne a právne dno.
Komentárs.i.n. 19-08-2019 10:45:25:
"stazovali sa tu niektori na amfiteater,,,my to mame dennodenne od skoreho rana do neskoreho vecera!!!!" - píše obyvateľ sídliska Meander

Na Expediciu - cestovateľský portál
Označenie inzercie
TPX-NET
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Ericsoft
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Bottom panel

© SeredOnLine.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na SeredOnLine.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign